Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2010 » Konference NAKLIV
Počátek měsíce února se v Brně nesl v duchu nových projektů. V hotelu Continental proběhla 3. února 2010 zahajovací konference k projektu NAKLIV (Národní klastr informačního vzdělávání). Jedná se o evropský projekt, který byl schválen v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a který probíhá pod záštitou Kabinetu knihovnictví a informačních studií FF MU.
Hlavním cílem projektu NAKLIV by měl být vznik neformálního partnerství institucí, které se nějakým způsobem věnují informačnímu vzdělávání. Jak je patrné z webových stránek www. nakliv. cz, mělo by v rámci projektu vzniknout prostředí pro sdílení materiálů, které jsou na jednotlivých školách pro podporu informačního vzdělávání využívány. Zároveň NAKLIV přinese nabídku kurzů a seminářů, kterých se budou moci zúčastnit i zaměstnanci knihoven, které nejsou do projektu zapojeny. Zapojeným institucím je určena nabídka stáží, jejichž základním cílem bude sdílení poznatků a dobré praxe v dané oblasti.
Program konference byl rozdělen do tří bloků – v prvním dopoledním bloku byly zrekapitulovány možnosti a cíle projektu a zástupci zapojených insitutcí se představili společnou prezentací. Zapojenými insitutcemi jsou Masarykova univerzita v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Moravská zemská knihovna, Obchodní akademie, Střední odborná škola knihovnická a Vyšší odborná škola knihovnických, informačních a sociálních služeb, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Karlova v Praze a Vysoké učení technické v Brně.
Druhá část dopolední prezentace byla zaměřena spíše na nastínění možné spolupráce a dalších možných přínosů projektu – v této sekci vystoupili zástupci insitucí a organizací, které sice nejsou do projektu NAKLIV zapojeny, ale nějakým způsobem s informačním vzděláváním pracují (Odborná komise pro informační vzdělávání a informační gramotnost na vysokých školách, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně aj.).
Odpolední část konference byla zahájena panelovou diskusí, jíž se účastnili Ludmila Tichá, Jakub Štogr, Jan Matula a Blanka Jankovská. Hlavními tématy diskuse byly kompetence lektora informačního vzdělávání a virtuální prostředí pro spolupráci a sdílení informací. Závěry ze zajímavé diskuse, které by se měly odrazit v dalším směřování projektu, nejsou prozatím na stránkách projektu NAKLIV zveřejněny, nicméně již nyní je patrné, že ve stanovení kompetencí lektora informačního vzdělávání nepanuje shoda ani mezi účastníky, kteří jsou do NAKLIVu přímo zapojeni. Není zcela jasné, zda by kompetence lektora měly být stanoveny spíše obecněji či co nejkonkrétněji. Jak také vyplynulo z diskuse, chybí prozatím rozsáhlejší a hlubší analýza celkové situace v oblasti informačního vzdělávání, která by byla jistě přínosná.
Závěrečnou část konference tvořilo jednání vybraných odborníků nad zvolenými tématy z oblasti informační gramotnosti bez účasti veřejnosti. Diskutovaná témata ani výsledek jednání však zatím nejsou známy. Na stránkách NAKLIVu byly zveřejněny prezentace, výsledky ankety, která byla v průběhu konference provedena, fotogalerie a rozhovory s vybranými účastníky. Projekt je teprve v počátcích, chybí prozatím jasná koncepce jak budou veškeré naplánované činnosti probíhat. Doufejme, že v nejbližší době dostane NAKLIV jasnější rysy a v průběhu tří let, na které je plánován, dokáže, zda se skutečně může stát synonymem pro partnerství, spolupráci a sdílení zkušeností z oblasti informačního vzdělávání, jak si předsevzal.
DOHNÁLKOVÁ, Eva. Konference NAKLIV. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(1) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/konference-nakliv
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|