Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2010 » Koordinační porada profesionálních knihoven v Moravské zemské knihovně
Dne 30. listopadu 2010 se konala v prostorách Moravské zemské knihovny v Brně koordinační porada profesionálních veřejných knihoven Jihomoravského kraje. Porada byla určena nejen profesionálním knihovnám, ale zejména jejich zřizovatelům, z toho důvodu je každoročně připravován program, který si klade za cíl prezentovat úspěchy knihoven a informovat o nových trendech. Pravidelně se také porady zúčastňují zástupci odboru kultury a památkové péče JMK.
Úvodním tématem koordinační porady bylo seznámení s koncepcí regionálních funkcí v Jihomoravském kraji na období let 2011-2014, kterou připravil úsek knihovnictví MZK ve spolupráci s pověřenými knihovnami. Jedná se o střednědobý plán rozvoje regionálních funkcí vycházející z analýzy poskytovaných regionálních služeb.Tento dokument definuje a konkretizuje strategické cíle a priority zohledňující požadavek dalšího zkvalitňování knihovnických a informačních služeb poskytovaných základními knihovnami Jihomoravského kraje a usilující o vyvážený a udržitelný rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb v kraji. Koncepce by měla sloužit jako nástroj plánování, koordinace a vzájemné spolupráce knihoven.
Odbornou část programu tvořily dva příspěvky. S tématem Co všechno je komunita vystoupila Jaroslava Štěrbová, hlavní knihovník Městské knihovny v Praze. Olga Biernátová, která pracuje jako informační a PR pracovník v Knihovně Univerzity T. Bati ve Zlíně, seznámila přítomné netradiční formou prezentace s tématem Sociální média v praxi knihoven.
V samostatném bloku představily profesionální knihovny úspěšné projekty na podporu rekonstrukce a obnovu činnosti knihoven využívající možností vícezdrojového financování. Konkrétně se představily tři knihovny, které v roce 2010 prošly rekonstrukcí.
Obecní knihovna v Ořechově, kterou prezentovala její vedoucí Leona Steingartová, je jednou z profesionálních knihoven okresu Brno-venkov.
V červnu 2010 se knihovna přestěhovala z nevyhovujících a stísněných prostor do nově vybudovaného zázemí bývalé speciální školy. Zásluhou obecního úřadu knihovna získala důstojné a reprezentativní umístění. Pomocí lidského řetězu bylo zahájeno po takřka měsíčním uzavření přestěhování knihovny. Mezi novinky patří vybavení dětského koutku dalším počítačem a novým nábytkem, atrakcí je podium pro nejmenší s hračkami, leporely a polštářky.
Fond knihovny tvoří asi 9 500 svazků, jeho součástí je kolem dvaceti odebíraných titulů periodik. Vzhledem k omezeným prostředkům na nákup literatury využívá knihovna knihy z výměnného fondu střediskové knihovny v Modřicích. V roce 2009 získala finanční prostředky na automatizovaný knihovnický systém Clavius, který umožnil začít s automatizací. Ke konci roku 2010 byl spuštěn on-line katalog, který nabízí beletrii pro děti i dospělé, během roku 2011 bude doplněn o naučnou literaturu a spuštěn výpůjční protokol.
Knihovna má nové webové stránky: http://knihovna-orechov.webnode.cz/
Nové webové stránky má také Městská knihovna v Olešnici: http://olesnice.knihovna.cz/, kterou vede Ivana Kozlová. Knihovna rozšířila počet profesionálních knihoven regionu Boskovice. V minulých letech byla z důvodu absence vhodných prostor uzavřena, teprve na jaře roku 2010 se podařilo ji zpřístupnit veřejnosti. Nyní se nachází v bývalém domě služeb, který prošel náročnou rekonstrukcí za pomoci projektu Modernizace a rozšíření kulturních zařízení regionu Olešnicko, který byl podpořen dotací z Regionálního operačního programu Jihovýchod.
Místní knihovnu v Černé Hoře představila její vedoucí Marie Juncová a bývalý pan starosta Bohumil Hlavička, který se nejvíce zasloužil o její současnou podobu. Prezentaci připravila metodička Městské knihovny Blansko Helena Jalová.
Místní knihovna v Černé Hoře v regionu Blansko patří mezi jednu z šesti profesionálních knihoven pověřené knihovny v Blansku. Knihovna se stala součástí Centra informačních a knihovnických služeb a byla vybudována zásluhou projektu s názvem Centrum informačních, knihovnických a doprovodných služeb mikroregionu Černohorsko. V prostorách knihovny lze pořádat společenské a kulturní akce včetně vzdělávacích kurzů zaměřených na podporu počítačové gramotnosti pro znevýhodněné skupiny obyvatel – starší občany a osoby zdravotně postižené. V prostorách budovy jsou návštěvníkům poskytovány turistické informace týkající se přírodních a kulturních zajímavostí okolí obce a také informace o mikroregionu Černohorsko.
Koordinační porada patří mezi tradiční a osvědčené platformy vzájemné výměny zkušeností a inspirace. Je místem setkávání knihovníků a zejména zřizovatelů knihoven, jejichž podpora a pochopení významu knihovnické práce patří k jednomu ze základních předpokladů kvalitního zajištění knihovnických a informačních služeb v městech a obcích.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Koordinační porada profesionálních knihoven v Moravské zemské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(4) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/koordinacni-porada-profesionalnich-knihoven-v-moravske-zemske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|