Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2022 » Kroměřížští knihovníci se učili znakovat
Knihovna Kroměřížska dělá vše pro to, aby se stala přístupnou všem lidem, tedy i těm, kteří se potýkají s nějakým zdravotním problémem. Podařilo se jí jako první z knihoven v republice získat certifikát Handicap Friendly pro osoby s tělesným postižením. Knihovna spolupracuje samozřejmě i s ostatními skupinami a organizacemi zaštiťujícími osoby s jakýmkoliv handicapem.
Jednou z akcí konaných v rámci spolupráce se stalo i setkání s předsedou Poradenského centra pro sluchově postižené Kroměříž Michalem Loučkou. Přijal pozvání do knihovny, kde v úvodu své přednášky, konané dne 24. března, seznámil všechny zaměstnance s činností centra a s problémy, se kterými se osoby se sluchovým postižením ve svém praktickém životě setkávají, např. při jednání na úřadech a v institucích, ke kterým mohou patřit i knihovny. Připomenul pořádání jejich akcí, zejména pak Neslýchaně zábavného večera, který letos bude již posedmé vyvrcholením zářijového Týdne neslyšících.
Do organizace letošního ročníku se poprvé aktivně zapojila i Knihovna Kroměřížska. Podílí se na literárně-výtvarné soutěži nazvané „Jsme s tebou, Kryšpíne!“ Spočívat bude v tom, že děti na školách po společném přečtení knihy Ivony Březinové Útěk Kryšpína N. namalují obrázky související s dějem. Ty pak budou vystaveny ve vestibulu Domu kultury Kroměříž při Neslýchaně zábavném večeru. Poté bude výstava přesunuta do Knihovny Kroměřížska. Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijala Ivona Březinová, která se v knihovně setká s dětmi, a budou si společně o Kryšpínovi povídat. Zúčastní se i slavnostního večera, na kterém vylosovaným dětem předá dárky včetně své knihy s věnováním.
Přednáška pokračovala praktickou částí, ve které Michal Loučka přítomné učil prstovou abecedu. Došlo i na znakový jazyk. Lektor učil knihovníky znakovat věty a výrazy, které ve své praxi mohou nejčastěji používat při setkání s osobou se sluchovým postižením. Takže knihovníci teď už vědí, jak se ve znakovém jazyce řekne např. detektivka, román pro ženy, poezie, humor atd. Protože ale není možné si všechno zapamatovat po jednom setkání, věříme, že další budou následovat a že se naše znalosti znakování budou prohlubovat.
Jak bylo uvedeno výše, Knihovna Kroměřížska je otevřená kontaktu s osobami s nejrůznějšími handicapy. Úspěšně pokračuje ve spolupráci např. i s kroměřížskou oblastní odbočkou Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých ČR. Poskytuje jim zdarma prostory pro prezentaci jejich činnosti, nebo pro pravidelné výstavy nevidomých či slabozrakých umělců. Knihovna pozvala nevidomého sportovce Ondřeje Zmeškala, který se při své návštěvě podělí o svůj životní příběh v přednášce nazvané Bez zraku.
Kontakt s osobami s mentálním handicapem probíhá formou projektů ZŠ a MŠ Františka Vančury, Kroměříž, na kterých se pravidelně jedna z knihovnic aktivně podílí. Dochází za dětmi, pro které připravuje program na zadané téma. Knihovna se také připojila k Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu, kterou organizovala zlínská společnost Za sklem o. s. Knihovna rovněž pravidelně spolupracuje se Sociálními službami města Kroměříže. V současné době je např. ve vestibulu knihovny k vidění prezentace organizací, které poskytují sociální a terénní zdravotní služby osobám se zdravotním postižením.
KOŘÍNKOVÁ, Marcela. Kroměřížští knihovníci se učili znakovat. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(2) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kromerizsti-knihovnici-se-ucili-znakovat
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|