Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Kulturní aktivity Městské knihovny Znojmo
Poslední dva roky poznamenaly fungování řady institucí, MěK Znojmo nevyjímaje. Přestože musel být provoz v souvislosti s vládními nařízeními různě omezován, činnost knihovny neustala, jen se musela pozměnit. Doba, kdy v knihovně panovalo zdánlivé ticho bez čtenářů, byla využita k jejímu zkrášlování, plánování a tvorbě nových aktivit, spuštění dalších služeb, navazování spolupráce napříč různými institucemi a v neposlední řadě také vzdělávání knihovníků. Z negativa je vždy dobré udělat pozitivum. Omezení služeb a setkávání tak zpřístupnilo celou řadu kulturních i vzdělávacích akcí, jichž by se knihovníci ani veřejnost jinak nemohli účastnit. Sami knihovníci začali zpřístupňovat aktivity online a mnoho nového se naučili.
Období lockdownu a zavření knihovny bylo využito k vytvoření nového webu knihovny. Ten dosavadní byl již zastaralý a ne příliš přehledný. Chopil se toho náš správce sítě Jiří Rudorfer. O výsledku se můžete přesvědčit na www.knihovnazn.cz. Kolegyně ze studovny Michaela Vrábelová se ujala vydávání novinek z knihovny tzv. newsletteru, který vychází 1x za 14 dní vždy ve středu v 17.00 hod. Původně byl tvořen v grafickém programu Canva a rozesílán e-mailem. Později knihovna využila nabídky tiskového oddělení města Znojma a začala jej tvořit a rozesílat prostřednictvím mobilního rozhlasu.
V této době také vznikla online únikovka po knihovně, na které se podílel celý pracovní tým. Cílem bylo pobavit uživatele, představit jim jednotlivá oddělení i jejich služby netradiční formou. Kdo má chuť, může si ji stále zahrát. Pro Noc s Andersenem, kterou nebylo možné uskutečnit v klasické podobě, pak vytvořil tým dětského oddělení procházku městem s pověstmi a úkoly. Opět je možné ji uskutečnit individuálně kdykoliv buď s tištěným materiálem nebo prostřednictvím mobilního zařízení https://knihovnazn.wixsite.com/mapa. Sociální sítě byly obohaceny o účet na Instagramu https://www.instagram.com/knihovnaznojmo. Zde a na facebookových stránkách pravidelně knihovna sdílí nejen informace o svém dění, ale také kalendárium regionálních osobností, výročí a událostí.
Situace si vyžádala zavedení nových služeb. Na podzim loňského roku jsme tedy spustili půjčování e-knih. Přestože jej využívá specifický okruh uživatelů, hned se ujalo a je hojně využíváno. V návaznosti na to jsme nabídli možnost předregistrace, tedy registrace čtenářů a platby poplatku online. Vlivem koronakrize byly Národní knihovnou zpřístupněny digitální sbírky, k nimž měli čtenáři knihoven zajištěn volný přístup do června 2021. Abychom zajistili badatelům, učitelům a studentům možnost přístupu k digitalizovaným sbírkám, byla podepsána s Národní knihovnou smlouva o zpřístupnění děl nedostupných na trhu. V únoru letošního roku přibyla služba Kniha do domu, která je určená seniorům ve věku 70+ a imobilním občanům. Ti musí být registrovanými uživateli naší knihovny. Rozvoz probíhá po celém území města Znojma a jeho přilehlých městských částech každé 2. pondělí v měsíci.
V letošním roce se MěK Znojmo zapojila do projektu Asociace spisovatelů, knihoven ČR, autorek a autorů na podporu soudobé české literatury Spisovatelé do knihoven. Ač se má jednat o večerní čtení, byly tyto besedy zprostředkovány studentkám a studentům z Gymnázia Dr. Karla Polesného. Cílem bylo umožnit setkání s žijícími autory, inspirovat mladé lidi ke čtení české literatury, potažmo motivovat je k vlastní tvorbě. V neposlední řadě to bylo vítané zpestření distanční výuky. Z každého setkání vznikl i nějaký výstup v podobě dobrovolného úkolu. Například to byly příběhy na 50 slov po besedě s Lidmilou Kábrtovou či haiku po setkání s básníkem Radkem Štěpánkem.
Nová kolegyně z Knihovny rakouské literatury Mgr. Blanka Hálová, která do knihovny nastoupila v lednu 2021, začala s webináři Procvičte si mozek. Ty byly určené pro seniory a pozvolna na ně navázaly další pro pracující z široké veřejnosti. Zúčastnění si procvičili své verbální dovednosti, potrénovali paměť, koncentraci či postřeh. Na podzim budou probíhat další setkání v konferenčním sále MěK Znojmo. Knihova rakouské literatury také nabízela k povzbuzení zájmu žáků 2. stupně ZŠ o němčinu online cestovatelskou besedu po Rakousku. Žáci si tak nejen osvěžili informace, které již znali, ale dověděli se plno nového o této zemi. Besedy a přednášky o Rakousku budou i nadále obohacovat nabídku MěK Znojmo. Na podzim se rozšíří o konverzační pondělky pro veřejnost s názvem Babylon, které budou určené všem, kteří budou mít chuť se setkat a procvičit si své jazykové znalosti.
Vzhledem k tomu, že nám záleží na životním prostředí a chceme přispívat k udržitelnosti, zapojila se knihovna do projektu Remobil. Ve studovně byla umístěna papírová krabice, do níž může kdokoliv odevzdat své nepotřebné zařízení (mobily, kalkulačky, nabíječky) a přispět tak k jejich ekologické likvidaci či dalšímu využití. Z každého odevzdaného zařízení jde navíc 10 Kč na charitu.
Mezi tradiční akce dětského oddělení patří Autorské čtení. Jedná se o literární soutěž pro žáky ZŠ, učně a studenty SŠ, kteří mohou psát poetická či prozaická díla. Letos proběhl již 16. ročník. Jeho tématem byla „Nejkrásnější vzpomínka na dědu nebo babičku“. Sešlo se 118 soutěžních prací. Za běžných okolností jsou vítězná díla čtena a odměněna v konferenčním sále knihovny. Spoluúčast na tomto projektu přijala MAS Znojemské vinařství v rámci projektu MAP v ORP Znojmo II. Díky této spolupráci měla knihovna možnost uspořádat několik besed se spisovateli pro děti a knihovníky regionu a získat zápůjčkou 3D tiskárnu do dětského oddělení. Vznikl také další počin, a to Sovíkovo putování. Sovík je háčkovaný maskot MAPu, který putoval po knihovnách a školách regionu, kde mu děti v rámci podpory čtenářské gramotnosti předčítaly. Společně pak udělaly zápis do putovní kroniky.
S Městskými lesy knihovna spojila síly při výtvarné soutěži „Les nás baví“ s tématy „Co ztratím, když zmizí les, a Les ze světa knih“. Les je inspirací pro mnohé, včetně spisovatelů, a tak se propojilo zdánlivě nepropojitelné. Doručeny byly stovky prací. Ty vítězné jsou momentálně vystaveny v Kavárně u radnice a na podzim se přesunou do knihovny. Dále pak budou využity jako ilustrace do sborníku Autorského čtení. Naplánovány jsou další společné aktivity.
Další dlouholetou aktivitou naší knihovny je Akademie 3. věku. V tomto roce chystáme již 14. ročník. Je rozdělena do 2 semestrů (podzimní a jarní). Studentkám a studentům jsou zprostředkovávány besedy a přednášky na různá témata týkající se zdraví, umění, historie, regionu, regionálních osobností, památek, přírody atd. Jarní semestr bývá zakončen výletem. Zpočátku se konala v konferenčním sále knihovny, který ale záhy přestal kapacitně stačit, a tak se akce přesunuly do sálu místního kina. Před koronakrizí ji navštěvovalo 120 seniorek a seniorů. Vzhledem k omezenému setkávání byla akademie přerušena a nabídnuta její online podoba. Toho využilo 30 posluchačů a reakce byly kladné. Pro seniory chystáme od září kurzy PC gramotnosti a práce s dotykovými zařízeními. V září se bude jednat o program pro začátečníky, kdy se seznámí se základy práce s PC a internetem. Říjen naváže lekcemi pro pokročilé a v listopadu se zájemci mohou těšit na dotykové telefony a tablety.
Noc literatury je další akce, jíž se knihovna v minulosti účastnila. Bohužel nemohla být uskutečněna v původně zamýšlené variantě ani čase. Obsah byl zredukován a nakonec v návaznosti na tuto akci vznikl v červnu Večer literatury, který se odehrál v krásném prostředí kaple sv. Václava. Čtení se zhostili členky a členové Divadelního studia Martiny Výhodové, která celý večer zrežírovala. Doprovodný program v podobě scénického tance si připravila členka souboru ProArt Company – Kristýna Křemenáková. V současné době je připravován další ročník. Prostory pro konání poskytne Jihomoravské muzeum ve Znojmě a Galerie a Prostor (GaP).
Jak je zřejmé, aktivity není nutné pořádat jen v budově knihovny. S cílem přiblížit se i lidem, kteří běžně knihovnu nenavštíví, byla v srpnu zorganizována 1. literární procházka pro rodiče s dětmi. Skupinka 20 odvážlivců se vydala po stopách dobrodružství spisovatele Charlese Sealsfielda (vlastním jménem Karl Anton Postl) – rodáka z Popic u Znojma. Cesta byla zpestřená korespondencí Karla a Aničky, doplněná o různé úkoly. V září bude probíhat festival knihovny a bude-li to jen trochu možné, proběhnou některé akce v městském parku. Například propagace projektu Bookstart – s knížkou do života, prezentace hudebních nástrojů nebo třeba výprodej vyřazených knih.
Co říci závěrem? Podařilo se nám navázat spoustu zajímavých partnerství, ze kterých vzniká další spolupráce. Plánujeme mnoho nových aktivit. Celá řada se jich do článku již nevešla. Nezbývá nám než si přát, ať se situace brzy uklidní, aby si k nám uživatelé opět našli cestu a vybrali si z naší nabídky.
SIKOROVÁ, Jana. Kulturní aktivity Městské knihovny Znojmo. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/kulturni-aktivity-mestske-knihovny-znojmo
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|