Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2023 » Les ukrytý v knize aneb Lesní pedagogika v knihovně Znojmo
Les ukrytý v knize je název společného projektu Městské knihovny Znojmo a Městských lesů Znojmo, který je ukázkou lesní pedagogiky realizované v knihovně. Spolupráce lesníků a knihovny není ve Znojmě žádnou novinkou. Společně pořádáme několikátým rokem například výtvarnou soutěž Les nás baví (sborník prací zde), knihovnice jsou součástí největší akce lesníků ve Znojmě Dne Země a knihovna pro změnu zve lesníky například na besedy.
Inspirací besed vedených lesníky v knihovně nám byli slovenští lesníci. Na Slovensku projekt „Les ukrytý v knihe“ probíhá celorepublikově, a to již 12. rokem. Otcem myšlenky a pořadatelem je Národné lesnické centrum ve Zvolenu. Hlavní myšlenkou bylo propojení lesních pedagogů a knihoven s cílem zvýšit čtenářskou a přírodovědnou gramotnost. Více zde.
Vybrali jsme cílovou skupinu dětí z druhých a třetích tříd, zvolili adekvátní délku programu a rozhodli se, že projekt bude probíhat i v dalších letech. Beseda byla doplněna pracovním listem s krásným grafickým zpracováním, který vytvořila Petra Haitová, původní profesní výtvarnice, z regionálního oddělení knihovny. Ke společnému čtení jsme vybrali vhodnou knihu obsahující nosné téma. Poté už zbývalo jen nachystat vhodné pomůcky přímo z terénu. Knihovna doplnila výstavku knih s lesním tématem k půjčení a spustila registraci tříd. Projekt mohl začít.
Zájem byl ze stran škol překvapivě veliký, a to i s ohledem na skutečnost, že se jednalo o první ročník akce a školy přesně nevěděly, co se bude dít. Během několika dnů přihlašování byla naplněna kapacita a zapsáni byli dokonce i náhradníci. Základní školy ve Znojmě mají zkušenosti s Lesy Znojmo a jejich programy v různé míře. Do knihovny se nám hlásily také malotřídní školy z okolních obcí. „Je možné, že svou roli hraje také skutečnost, že ve Znojmě jsou žáci základních škol pravidelnými účastníky besed v knihovně. Alespoň co se týká 1. stupně ZŠ. Pokud se objevilo ještě netradiční téma s hostem (lesníci), učitelé neváhali s objednáním. Po zveřejnění výzvy s nabídkou a termíny besed jsme během 2 dnů museli výzvu ukončit z důvodu naplnění kapacity a rovnou jsme odkazovali na další ročník.“ uvádí knihovnice Zuzana Pawliková z oddělení pro děti. V pilotním ročníku tak proběhlo 10 besed pro 250 dětí během dvou týdnů v listopadu.
Celým programem děti provázela paní lesní. Realizace probíhala ve čtyřech krocích. Po pozdravu „Lesu zdar!“ byl projekt představen. Následně jsme hledali, co mají knihy a les společného a jak se les může ukrývat v knize. Zamýšleli jsme se nad tím, proč by mohl být les cestovní kanceláří, kdo by v ní pracoval a jaké by byly oblíbené destinace jednotlivých obyvatel lesa. Druhá fáze byla zaměřena na vybrané obyvatele lesního ekosystému. Tematicky jsme se orientovali na zimní období, zimní spánek a zimu v lese vůbec. Kromě zraku jsme zapojili prostřednictvím interaktivních knih sluch a pozadu nezůstal ani čich. Děti jsme podpořili v aktivním přístupu a zapojovali je do diskuze.
Čtení příběhu z lesa bylo součástí třetí fáze. Četli jsme knihu od Miroslava Sanigy s názvem Pohádky prababičky přírody. Vybrali jsme v lecčem kontroverzní příběh o kukaččím mláděti. Děti po skončení příběhu zodpovídaly různé otázky spojené s textem, důraz byl kladen na kritické myšlení ve spojitosti s textem. Poslední částí projektu bylo vyplnění pracovního listu ve skupinkách. Tento si děti odnášely s sebou do škol k dopracování, protože praxe ukázala, že vzhledem k omezenému času dětí je pracovní list příliš obsáhlý.
Jak už bylo zmíněno, projekt Les ukrytý v knize jsme propojili s výtvarnou soutěží pořádanou Lesy Znojmo Les nás baví. Téma soutěže v roce 2023 je „Cestovní kancelář les“. Co takhle vzít do ruky pastelky, štětce, tuž a zapojit se? Ceny jsou lákavé, zúčastnit se mohou děti i dospělí a uzávěrka je 1. 4. 2023. Budeme velmi rádi, pokud nám svůj obrázek pošlete. Kategorie pro dospělé je bohužel Popelkou mezi ostatními kategoriemi, tak máte šanci s tím zatočit. Vyhlašování vítězů je už tradičně součástí Dne Země pořádaného v dubnu v areálu u Louckého kláštera ve Znojmě, ale výhry zasíláme také poštou. Více informací na https://lesyznojmo.cz/vytvarna-soutez-les-nas-bavi-3/.
Závěrem můžeme říci, že reakce a zpětná vazba dětí i pedagogů na projekt Les ukrytý v knize byly velmi pozitivní. Zájem dětí o les, pochopení lesnictví, podpora pozitivního vztahu k životnímu prostředí, podnícení zájmu o čtení…, to vše bylo naším společným cílem. Podle chování dětí a reakcí pedagogů lze usuzovat, že děti les v knihovně zaujal a projekt v mnohém předčil naše očekávání. Zároveň se zde ukazuje možnost propojení lesní pedagogiky v době nepříznivého počasí (podzim/zima) aneb o čem se v knihovně pobavíme, na to můžeme navázat dalším programem v terénu. V neposlední řadě je zde v praxi vidět pěkný příklad spolupráce mezi organizacemi zřizovanými městem. Díky za možnost být součástí světa knihoven. Lesu zdar!
TROJANOVÁ, Jana. Les ukrytý v knize aneb Lesní pedagogika v knihovně Znojmo. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(1) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/les-ukryty-v-knize-aneb-lesni-pedagogika-v-knihovne-znojmo
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|