Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » Letní aktivity Jihomoravských knihoven v ulicích
Dagmar Žurovcová
Knihovna je jako rodina, která chce svým členům udělat radost a obarvit každodenní stereotyp tím, že opustí své zabydlené prostory a vyrazí na výlet, aby objevila nová místa a hlavně našla nové přátele… Tak by se s troškou nadsázky dala popsat činnost knihoven, ale hlavně knihovníků, kteří se snaží zpřístupnit a otevřít knihovnu veřejnosti a naplnit tak funkci komunitního centra. Aby ovšem mohla veřejnost ochutnat ze života této fungující rodiny, je potřeba opustit svou zónu komfortu, vyjít do světa a dám lidem možnost poznat, že do této fungující rodiny chtějí také patřit.
Pro naše registrované členy Městské knihovny Dubňany, ale také pro všechny ostatní, připravujeme aktivity, které nezůstávají jen za zdmi naší budovy. Mezi tyto akce patří mimo jiné také Čtení poezie dubňanských autorů, pod pergolou na dvoře naší budovy. Dále pak také seriál prázdninového pohádkového čtení pro děti s názvem Povídám, povídám pohádku, která je cílená jak na děti, tak hlídající prarodiče, ale i maminky na mateřské dovolené. U této příležitosti máme také přichystanou tematickou výstavu a společné rodinné tvoření. Minulý rok to bylo téma včely, v tomto roce jsme se zaměřili na české pohádky, jelikož jsme zjistili, že malé děti a jejich povědomost v tomto směru pokulhává. Spolupráce se základní školou je již v dnešní době samozřejmostí a děti jen pravidelně nepřicházejí do knihovny se školou, ale knihovnice navštěvuje také školu, kde čte a beseduje s dětmi.
K podpoře dětí ke čtení, ale i k autorskému psaní, posloužila nedávno soutěž Moje město Dubňany. Zadání znělo: „Zpracuj jak literárně, tak výtvarně svoji představu o našem městě. Co se ti líbí, nelíbí a co ti zde chybí“. Slavnostní vyhlášení této soutěže proběhlo na Oslavách města na přírodním areále. I zde tak mohli návštěvníci této akce poznat činnost knihovny a její aktivity. Dlužno říci, že tato akce nalákala nové čtenáře k registraci, zejména střední generaci, která je procentuálně v naší knihovně nejmíň zastoupena. Další již pravidelnou aktivitou, která zpestřuje život naší čtenářské rodiny, je podpora k umělecké tvořivosti, jakou je bezpochyby malování. Je to další činnost, která je i nečtenáři hojně navštěvována. Metodou Boba Rose vytvoříme za jediný den krásný obraz, který si spokojený účastník odnáší domů. Jelikož máme k dispozici výstavní síň a také krásné prostory budovy, v níž sídlí naše knihovna, využíváme je často k výstavám, soutěžím a informačním platformám. Všechny tyto akce samozřejmě prezentujeme na sociálních sítích, webu, městském zpravodaji, kabelové televizi a také v informačních kanálech našeho zřizovatele, Města Dubňany.
Monika Pokorová
Naše městská knihovna je hrdým správcem historie Rosic prostřednictvím webové aplikace Memoria, která se zaměřuje na digitalizaci fotografií. Tato aplikace umožňuje vytvářet rosickou digitální knihovnu, která uchovává historickou paměť našeho města. Memoria, náš rosický poklad, je nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro různé akce a aktivity. Během pandemie jsme připravovali fotografické procházky, které jsou dodnes dostupné na našich webových stránkách. S Memorií soutěžíme, pořádáme výstavy, promítání, vedeme rozhovory s pamětníky a vydali jsme knihu Rosické drbničky. Memoria nás zavedla i na hřbitov.
Rosický hřbitov je pro nás klíčovým zdrojem historických materiálů. Tento hřbitov, se svou krásnou smuteční kaplí a Rahnovou hrobkou, je místem s geniem loci. Knihovna převzala péči o Rahnovu hrobku, která často zůstávala ve tmě a neupravená, zejména během Dušiček. Po získání podpory města a pomoci z Facebookové výzvy jsme začali s údržbou. Správce hřbitova zajistil nový písek. Nechyběli silní muži s lopatami. Přidala se k nám i zahradnice s radou. A tak hrobka, která má šest metrů na šířku, doznává postupných změn.
Navíc jsme se postarali o hrob faráře Antonína Kotženta, který působil v Rosicích v letech 1845-1858. V čele náhrobku stojí pískovcová socha Panny Marie, dílo sochaře Josefa Břenka, z jehož ateliéru pochází mnoho památek Brna. Najdete je také v Luhačovicích nebo v Předklášteří u Tišnova. Socha Panny Marie byla ve zuboženém stavu, ale díky našemu zájmu a podpoře Jihomoravského kraje a Města Rosice je nyní zrestaurovaná. Socha byla vyjmuta z hrobových míst. Hrob paní Medy Mládkové se stal nejnavštěvovanějším místem na hřbitově. Knihovnice, čtenáři a další zájemci spolupracovali na zjišťování historických souvislostí, čímž přispěli k významu tohoto místa.
Naše aktivity podpořily také Technické služby, které během Dušiček rozsvěcejí smuteční kapli sv. Anny a není tajemnějšího a krásnějšího místa. Do tmy hřbitova svítí nádherné vitráže. Memoria vzbudila zájem rodin o předky a hřbitov nyní prochází postupnými změnami podle studie, kterou nechalo vedení města zpracovat. Vysazují se nové stromy a připravuje se úprava hrobu padlých hrdinů. Vše začalo nenápadným setkáním na hřbitově během pandemie a dnes je z toho projekt, který spojuje komunitu a uchovává historii pro budoucí generace.
Ilona Salajková
Ve dnech 19. – 26. 6. 2024 se uskutečnil 3. ročník oblíbeného dětského festivalu Knihopásek. Jedná se o festival dětské knihy s bohatým doprovodným programem pro rodiny s dětmi, školy, školky a veřejnost. Návštěvníci si užili čtení, vyprávění, výtvarné umění, ilustrace, tvořivost, divadlo a zábavu. Program byl připraven na několika místech ve městě – v zámecké zahradě, Galerii Efram, Galerii Závodný, Galerii Cibulka a Městském kině a kinoklubu.
ŽUROVCOVÁ, Dagmar; POKOROVÁ, Monika; SALAJKOVÁ, Ilona. Letní aktivity Jihomoravských knihoven v ulicích. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/letni-aktivity-jihomoravskych-knihoven-v-ulicich
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|