Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » On-line kurz digitální stopa
Na Národním úřadě pro kybernetickou a informační bezpečnost jsme spolu se sdružením CZ.NIC připravili on-line kurz s názvem „Digitální stopa“. Jedná se o vzdělávací aktivitu určenou žákům 5. a 6. tříd, která je hravou formou provází tématy jako digitální identita, digitální soukromí, sexting či kyberšikana. Naším cílem bylo vytvořit a poskytnout nástroj, který bude užitečný při začleňování témat bezpečného internetu do výuky. Důležité pro nás bylo prezentovat problematiku takovým způsobem, který bude pro děti atraktivní, aby tak dokázaly naše sdělení přijmout.
Základem této vzdělávací aktivity jsou komiksy a printscreeny z chatů, které vykreslují hlavní dějovou linku příběhu třídního kolektivu. Celý příběh je postaven na osudu dvanáctileté Báry, která využívala sociální sítě, a i když nedělala v zásadě nic nevhodného, spolužáci vše zneužili proti ní. Didakticky důležitým prvkem jsou i interaktivní části. Žáci díky nim zůstávají při průchodu digitální stopou aktivní, hodnotí příběh, analyzují ho a tvoří závěry. Průchod tímto příběhem podněcuje jejich sebeidentifikaci či sebereflexi a učí je vnímat osobní bezpečnost na internetu jako hodnotu, o kterou je třeba pečovat.
Že se nám záměr daří naplňovat, dokládají zpětné vazby od dětí, které jsou pozitivní. Od poloviny září se nám podařilo posbírat 500 zpětných vazeb – 64 % dětí hodnotí tuto vzdělávací aktivitu známkou 1, 22 % známkou 2. Pozitivní jsou i otevřené odpovědi, kde mají děti prostor anonymně napsat, co se jim (ne)líbilo.
Využít tuto vzdělávací aktivitu pro preventivní účely může kdokoliv, kdo má zájem přispět k budování bezpečných návyků a chování dětí na internetu. Ačkoliv nalezne pravděpodobně největší uplatnění ve školách, je dostupná i rodičům, kteří si ji mohou se svými dětmi také projít. Rádi bychom však využili i potenciálu knihoven a zakomponovali je do tohoto osvětového ekosystému také.
Role knihoven může být dvojí. Velmi bychom si cenili toho, kdyby nám o této aktivitě knihovny pomohly informovat veřejnost. Byli bychom rádi, kdyby informace o této vzdělávací aktivitě knihovny jakýmkoliv způsobem šířily a sdílely. Umíme si však představit i jejich aktivní roli při realizaci samotné aktivity. Řada knihoven se ve své činnosti věnuje i osvětové a výukové činnosti nebo spolupracuje s místními školami. Nepochybujeme o tom, že knihovny zvládnou realizovat celou tuto aktivitu jako lekci, kterou nabídnou školám. Příkladem toho může být Masarykova veřejná knihovna Vsetín, která celou lekci bravurně zvládla a pomáhala nám s pilotováním celé vzdělávací aktivity. Pro knihovnické prostředí může být motivační i to, že se na přípravě aktivity podíleli také studenti brněnského Kabinetu informačních studií a knihovnictví pod vedením Mgr. Pavlíny Mazáčové, Ph.D. – známou tváří knihovnického světa.
Pokud byste měli zájem se této výzvy chopit, máme připraveny podpůrné materiály, které slouží jako opora pro realizaci celé této lekce. Vše potřebné naleznete a získáte na adrese www.digistopa.cz. Vše je bezplatné. K využití tohoto on-line kurzu není třeba nic stahovat ani instalovat. Uživatelé se nemusí registrovat ani přihlašovat. Vzdělávací aktivita zatím však není optimalizovaná pro mobilní telefony a na základě dobré praxe doporučujeme digitální stopu spouštět v prohlížeči Google Chrome.
KUDRNA, David. On-line kurz digitální stopa. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/line-kurz-digitalni-stopa
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|