Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2023 » Mediální rozhledna – projekt Městské knihovny Znojmo
Víte, co je Mediální rozhledna? Že ne? Jedná se o projekt, který realizovala Městská knihovna Znojmo na podporu mediálního vzdělávání. Finančně byl v plné výši podpořen dotací Nadace OSF. O co v něm šlo? Jak jistě všichni víme, mediální vzdělávání je aktuálním tématem v knihovnách a mělo by se stát trvalou a přirozenou součástí jejich vzdělávacích aktivit. Abychom jej ale mohli šířit a vzdělávat naše uživatele, potřebujeme sami o tématu mít přehled a být v něm vzdělaní. V rámci projektu byly domluveny se 3 lektory 4 akce, na nichž mohli naše kolegyně a kolegové z MěK Znojmo a knihoven znojemského regionu nahlédnout „pod pokličku“ ověřování informací, kritického myšlení a komunikačních dovedností. Vybráni byli kvalitní a ověření lektoři. Získané poznatky mohou kolegyně a kolegové využívat ve své praxi.
Jako první naši knihovnu navštívil 13. února 2023 Jaroslav Valůch, který je vedoucím projektů mediálního vzdělávání ve zpravodajské organizaci Transitions. V součinnosti s Elpidou, která je veřejně prospěšnou společností pomáhající vést seniorům aktivní život, spolupracuje i s knihovnami v projektu Fakt?. Tématem tohoto setkání byl úvod do mediální gramotnosti „Zdravý selský rozum pro dobu informační“. Na počátečním videu jsme si vysvětlili, proč na nás některé informace působí uvěřitelně, i když nejsou pravdivé. Jednalo se o aprílový žertík televize BBC z roku 1957, který ovšem působil jako dokument. Navíc od seriózní televize.
Vysvětlili jsme si pojmy jako desinfromace, misinformace, fakenews. Dozvěděli jsme se, že denně přibývá během 60 sekund miliony informací na různé komunikační platformy. Je tedy čím dál složitější rozlišovat ty, kterým lze věřit a orientovat se v nich. Účastníci měli možnost zjistit, jaké praktiky využívají desinformační weby, aby působily uvěřitelně. A také jak se manipuluje se záznamy dle potřeby a jak odhalit jejich pravdivost. Odpoledne se pak pan Valůch nad rámec projektu věnoval se stejným tématem seniorům.
Schopnost kritického myšlení i čtení textů představuje zvláště v dnešní době velmi důležitou dovednost, kterou je třeba rozvíjet a neustále na ní pracovat. Právě tímto směrem byl zaměřen kurz, kterým nás ve dnech 28. a 29. března 2023 provedla paní Nina Rutová. Tyto dny byly díky skvěle připravenému programu paní lektorky plné inspirace, kreativity a nových informací. Díky svému milému přístupu a příjemnému vystupování dokázala rychle zaujmout naši pozornost a nadchnout nás pro vzdělávání se v oblasti kritického myšlení. Všechny aktivity se vyznačovaly především interaktivním pojetím. Zapojil se tedy každý účastník a i díky tomuto konceptu se neslo celé školení ve velmi příjemné atmosféře. Jednotlivé činnosti byly velmi různorodé a podporovaly myšlení různými metodami a způsoby.
Praktická byla pro všechny knihovníky značná variabilita jednotlivých aktivit. Práci s textem jsme si vyzkoušeli např. na pohádce o zvířatech. Nastíněný postup je tak přímo uplatnitelný pro knihovnice dětského oddělení, které jej mohou aplikovat při besedách s dětmi. Knihovna rakouské literatury může použít tuto formu práce (v adekvátně přizpůsobené formě) při besedách se studenty středních škol, kde lze pracovat s texty z odborných knih či s novinovými články. Zaměstnankyně regionálního oddělení knihovny se zase mohou inspirovat pro práci se žáky různých věkových kategorií a tyto informace šířit dále mezi knihovny regionu. Všichni ocenili systematičnost, se kterou bylo školení vedeno. Zápis aktivit do přehledných tabulek může usnadnit následný výběr jednotlivých činností. V rámci kurzu jsme se dozvěděli, co přesně znamená kritické čtení a myšlení, naučili jsme se analyzovat čtené texty, umět budovat u sebe i ostatních pozitivní vztah k četbě, číst soustředěně, evokovat myšlení, interpretovat, myslet kreativně, předvídat a porovnávat, třídit informace, reflektovat a vyhodnocovat.
Jak již bylo zmíněno, je v současné době více než nutné umět správně zpracovávat informace a ověřovat si zdroje, ze kterých čerpáme. Velké množství nových poznatků získáváme z četby, ať už novin, časopisů nebo příspěvků na sociálních sítích. Tam všude je potřeba číst uvědoměle, bděle a právě se zapojením kritického myšlení. S pomocí metod nastíněných paní Rutovou se nám to může lépe dařit. Dále je také důležité podporovat zájem o četbu u dětí a mladých lidí. Čtení knih napomáhá nejen ke správnému rozvoji myšlení a k obohacování slovní zásoby, ale představuje také významný prvek pro podporu mentálního a psychického zdraví. Právě aktivity, které nám paní Rutová předala, mohou být v tomto směru velice užitečné.
Rétorika je od nepaměti velmi důležitou a přínosnou disciplínou, kterou je třeba co nejlépe ovládat. Může nám totiž velmi pomoci při jakékoliv komunikaci s druhými lidmi, ať už chceme přednést oficiální projev nebo se jen na něčem domluvit s jinou osobou. „Správná komunikace je základem všeho,“ uvedl nás do problematiky řečnického umění pan Radek Petráš při školení 12. dubna 2023. Jak také správně uvedl, člověk může být mistrem v jakékoliv oblasti, ale pokud nedokáže své vědomosti správně předat a nemá komunikační schopnosti, vždy bude něco podstatného chybět. Správná komunikace dokáže vyřešit nejrůznější situace a nepříjemnosti. Možná si ani neuvědomujeme, jak moc záleží na tom, jak sdělení podáváme a jak umíme komunikovat v problematických záležitostech. Pan Petráš nám dokázal předat hodně ze sebe a svých životních a kariérních zkušeností. Jeho přístup byl velmi osobní a všechny zaujal svými příběhy týkajícími se správného použití komunikačních dovedností.
Hned na začátku nám pomohl především svými tipy, jak překonat trému ve chvílích, kdy je potřeba vystoupit před větší počet lidí a něco jim sdělit. Tyto techniky jsou pro knihovníky nesmírně užitečné, neboť často provázejí školní exkurze či pořádají besedy, čtení s dětmi, workshopy apod. Velmi brzy šlo na všech účastnících znát, že se jim pod vedením pana Petráše podařilo trému zmírnit, což potvrzovala i jejich zpětná vazba. Díky tomu, že bylo celé školení vedeno interaktivně, zapojili se všichni účastníci a měli příležitost vyzkoušet si v praxi, jak správně vystupovat a mluvit. Tato praktická část byla užitečná, neboť pan lektor mohl dát následně zpětnou vazbu všem zúčastněným a konkrétně jim poradit, co by bylo dobré zlepšit a na čem je třeba pracovat. Nezapomněl ani na ocenění toho, v čem jsme jako jednotlivci vynikali. Následovalo předání tipů a technik, které sám pan lektor využívá ve své praxi. Celkově se jednalo o příjemné dopoledne, které bylo nejen přínosné z hlediska nových informací a metod, ale i jako pracovní teambuilding, neboť jsme měli možnost se s kolegy navzájem podpořit a dozvědět se o sobě v rámci výstupů nové poznatky.
Účast na těchto akcích činila téměř 80 návštěvníků z řad knihovnic a knihovníků. Vzděláváním kolegyň a kolegů investujeme do budoucnosti a rozvoje knihoven a k podpoře trávení volného času uživatelů různých věkových kategorií. Jsme schopni pružně reagovat na aktuální problémy a citlivé otázky dnešního světa. Potažmo k prevenci nebezpečí hrozícího nejen v online prostředí. Vzdělaný člověk je schopen čelit hrozbám, šířit osvětu, chránit ohrožené skupiny spoluobčanů i sám sebe. Realizací projektu téma neuzavíráme. Naopak chystáme další návazná školení jak pro lidi z knihoven, tak pro veřejnost.
SIKOROVÁ, Jana; VEČEŘOVÁ, Tereza. Mediální rozhledna – projekt Městské knihovny Znojmo. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(2) [cit. 2025-04-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/medialni-rozhledna-projekt-mestske-knihovny-znojmo
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|