Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2023 » Mediální vzdělávání v MSVK v Ostravě
Jednou z klíčových oblastí, které se Oddělení edukace a metodické podpory v MSVK v Ostravě dlouhodobě věnuje, je mediální vzdělávání. Připravujeme aktivity, lekce, workshopy, materiály a soutěže pro všechny věkové skupiny od žáků a studentů po seniory, pro pedagogy a pro knihovníky. Cílem našeho čtyřdílného seriálu je tyto aktivity představit a sdílet s vámi naše zkušenosti. V prvním díle se budeme věnovat volně dostupným materiálům, které vytváříme sami nebo ve spolupráci s našimi partnery. Druhý díl představí Mediální olympiádu, soutěž pro středoškolské týmy. Ve třetím textu se zaměříme na mediální vzdělávání pro seniory a v posledním textu naopak na lekce pro školy.
V e-learningovém prostředí MSVK na platformě Moodle vytváříme kurzy, rozcestníky a databáze zdrojů k tématům, jako je vzdělávání knihovníků, kybernetická bezpečnost, výuková robotika nebo právě k mediální gramotnosti. Sekce literatura a zdroje k mediální gramotnosti shrnuje tištěné zdroje, které se nachází ve fondu knihovny, elektronické zdroje, které jsou volně dostupné na internetu a také odkazy na další zajímavé projekty, které se tomuto tématu věnují. Na budování této databáze, kterou kontinuálně doplňujeme, se podílí také stážisté a praktikanti.
Tento vzdělávací cyklus jsme v loňském roce připravili pro pedagogy a knihovníky. Jenom pár dnů před spuštěním tohoto projektu začala válka na Ukrajině, což mělo výrazný vliv i na dění v mediálním prostoru, takže téma našeho cyklu bylo více než aktuální a potřebné. V kurzu jsme se zaměřili na následující: Naučit účastníky rozeznávat dezinformace a způsoby jakými se vytváří a šíří. Vysvětlit, jak fungují psychologické procesy napomáhající šíření dezinformací. Vyzkoušet si, jak jednoduché je produkovat vlastní dezinformace. Vytvořit si výukové materiály a aktivity na míru. Celkem proběhla 4 osobní setkání, kterým předcházela on-line konference. Tu moderovala Eva Klusová a hosty byli ministryně pro vědu, výzkum a inovace ČR Helena Langšádlová, mluvčí hnutí Českých elfů Bob Kartous, důstojník Generálního štábu Armády ČR Otakar Foltýn a manažer společnosti Prague Security Studies Institute Jonáš Syrovátka. Záznam je dostupný na YT kanálu knihovny.
Lektorem prvního setkání byl Roman Máca, analytik, který se dlouhodobě věnuje dezinformacím. Na konkrétních příkladech popisoval šíření dezinformací a jaký vliv na tento jev mají např. sociální sítě. Druhý workshop připravila Eva Klusová, která se věnovala factcheckingu a možnostem boje proti dezinformacím. Třetí setkání bylo pod vedením koučky Petry Klapuchové a tématem bylo, jak hovořit s někým, kdo dezinformacím věří. Poslední setkání bylo pod taktovkou Ondřeje Filipce, odborného asistenta katedry politologie a společenských věd na PF Univerzitě Palackého. Kromě argumentačních faulů došlo také na didaktiku a přípravu vzdělávacích aktivit v oblasti mediálního vzdělávání. Materiály ze všech workshopů jsou dostupné na našem Moodle. V rámci tohoto cyklu připravila Eva Klusová ještě krátkou přednášku Jak se dostat do českého mozku, která je taktéž na YT kanále knihovny. Za realizaci projektu Máte správné informace jsme obdrželi od Nadace OSF ocenění Bibliotheca Inspirans.
Na jarní cyklus Máte správné informace jsme na podzim navázali dvěma on-line setkáními. Na tom prvním prezentoval Ondřej Filipec pět hotových lekcí, které mohou knihovníci i pedagogové ve své práci využít. U každé lekce (média v demokracii, staň se novinářem, dezinformace a propaganda, online média a jejich úskalí, média a svoboda) najdete časovou náročnost, pro jakou věkovou skupinu je lekce určena i do jakých předmětů je vhodná (mediální výchova je v RVP řazena jako průřezové téma). Videozáznam představení jednotlivých témat je na YT a materiály volně ke stažení na Moodle.
Druhou on-line akcí byla panelová diskuze o zavádění mediální výuky do praxe. Do diskuze byli pozváni Michal Kaderka (Gymnázium Na Zatlance), Josef Šlerka (FF UK Praha), Martina Vašíčková (Akademie ČTK), Lucie Tungul (UPOL) a Tomáš Javorčík (Ostravská univerzita). Moderování se ujal Ondřej Filipec. Pokud máte otázky nebo připomínky k našim aktivitám (nejen) v oblasti mediálního vzdělávání, můžete nás kontaktovat na e-mailu studentcentrum@msvk.cz
MRÁZOVÁ, Michaela. Mediální vzdělávání v MSVK v Ostravě. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(1) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/medialni-vzdelavani-v-msvk-v-ostrave
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|