Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2021 » Memorandum o meziresortní spolupráci je na světě
Memorandum o spolupráci Ministerstva kultury a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bylo uzavřeno s cílem koordinovat přístup při budování a rozvoji vzdělané, kulturní a soudržné společnosti. Autorky článku seznamují se složitou cestou k realizaci této potřeby a konkrétním naplňování meziresortní spolupráce v oblasti knihoven, paměťových institucí se školami, s podporou rozvoje čtenářství, informační a mediální gramotnosti.
…je na místě si připomenout, že cesta k podpisu memoranda trvala dlouho, proto stojí za připomenutí, co všechno podpisu předcházelo.
Po několika desítkách let, kdy se v minulých koncepcích státní kulturní politiky jen zřídkakdy hovořilo o zapojení českých paměťových a kulturních institucí do vzdělávání, byl díky stále se zvyšujícímu zájmu škol o edukaci jejich potenciál od počátku 21. století postupně podpořen několika legislativními dokumenty Ministerstva kultury ČR. V roce 2017 navíc konečně získala profese „edukátor v kultuře“ potřebný legislativní rámec, přičemž změna v Katalogu prací a kvalifikačních předpokladů nabyla na účinnosti až ke dni 1. 1. 2018.
V souvislosti s opakovanými výzvami odborníků i široké učitelské a kulturní obce nasměrovanými k zajištění systémové podpory vzdělávání žáků v prostředí paměťových institucí vyhlásilo ve stejné době (v roce 2017) Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pokusné ověřování „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“, jehož hlavním cílem bylo ověřit vliv zážitkové pedagogiky na zvýšení kvality výuky žáků. Na vznik tohoto šetření lze zpětně pohlížet jako na historicky první spolupráci svého druhu mezi rezortem školství a kultury a také jako na úspěšný krok, který se díky aktuálnosti tématu a pozitivním výsledkům ověřování dočkal pokračování. V rámci dalších dvou běhů bylo podporováno využívání edukačního potenciálu široké škály institucí – muzeí, památníků, knihoven, galerií, skanzenů i památkových objektů, kterého využilo celkem 162 057 žáků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Závěry ověřování přesvědčivě zdůvodnily nutnost změny školského zákona a díky tomu došlo od roku 2021 k razantnímu navýšení normativně přidělovaných ONIV (finance pro běžné výdaje) pro školy.
V roce 2018 probíhaly napříč kraji veřejné panelové diskuze pod názvem „Knihovna - věc veřejná“ a nejinak tomu bylo i v kraji Ústeckém. 27. června 2018 se sešli v zasedacím sále Krajského úřadu zástupci krajů, místních samospráv, knihoven a jejich partnerů a debatovali o nutnosti proměn knihoven ve 21. století. Pozvání do panelu přijali i zástupci obou resortů. Ministerstvo kultury zastupoval ředitel Odboru knihoven a literatury Milan Němeček a Ministerstvo školství ředitel Odboru vzdělávání Jaroslav Faltýn. V rámci diskuze se debatovalo o důležitosti mezirezortní spolupráce obou resortů na všech úrovních a nutnosti jejího zakotvení. Jako jedna z panelistů jsem v rámci diskuze vznesla návrh podpořit vznik meziresortní pracovní skupiny a pan Jaroslav Faltýn poté veřejně přislíbil, že se zasadí o její vznik. Tuto zprávu s radostí kvitoval nejen pan Milan Němeček, ale i ostatní panelisté, mezi něž patřil ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR Vít Richter, děkan Pedagogické fakulty UJEP Pavel Doulík a předseda Sdružení knihoven Tomáš Řehák v roli moderátora.
V červnu r. 2019 pořádala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem první Kulturní fórum Ústeckého kraje, kde se opět debatovalo o nutnosti ukotvení meziresortní spolupráce. I zde byli přítomni zástupci obou resortů a po skončení fóra se dohodli na termínu schůzky pracovní skupiny. Ta proběhla koncem srpna 2019 a scházela se pravidelně. Naposledy se sešla 12. března 2020, v den, kdy byl vyhlášen nouzový stav. Jednání se poté přerušila a celá společnost se ocitla v situaci, kterou nikdo z nás dosud nepoznal. Knihovny se i přes nouzový stav pro veřejnost nikdy neuzavřely, jejich zaměstnanci se stali ze dne na den dobrovolníky, zdravotníky, záchranáři a pomáhali všude tam, kde bylo třeba. Služby knihoven se ze dne na den převedly do online prostoru a začaly vznikat nové netradiční služby pro veřejnost.
Jednání pracovní skupiny se přesunula koncem roku 2020 do online prostoru a začala se připravovat finální podoba Memoranda, kterou několikrát připomínkovali zástupci obou resortů. Memorandum podepsali 6. září 2021, v předvečer konference Knihovny současnosti, ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr školství Robert Plaga. Odkaz na plné znění Memoranda naleznete zde.
V kontextu společenského zájmu o zatraktivnění školní výuky (a naplňování požadavků na zvýšení kvality vzdělávání) se dnes rovněž nabízí vhodně navázat na obsah nového dokumentu strategické povahy „Hlavní směry vzdělávací politiky ČR do roku 2030+“, který schválila vláda v loňském roce (19. října 2020). Na dílčích úpravách dokumentu MŠMT se podíleli také zástupci MK, kteří zajistili zapracování pasáží poukazujících na zvláštní význam formálního i neformálního vzdělávání v paměťových, uměleckých a jiných kulturních institucích.
Je potěšitelné, že po řadě více či méně úspěšných jednání mezi zástupci různých profesních společenství a vedoucími pracovníky obou rezortů je díky nově vzniklému memorandu zájem o spolupráci mezi rezorty konečně oficiálně deklarován a že současný „hlad“ škol po účasti žáků v atraktivních edukačních programech, který úzce souvisí i se změnami vyvolanými současnou kurikulární reformou českého školství, bude díky tomu o to lépe uspokojen…
LINHARTOVÁ, Jana; TOMEŠKOVÁ, Kateřina. Memorandum o meziresortní spolupráci je na světě. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(4) [cit. 2025-04-04]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/memorandum-o-meziresortni-spolupraci-je-na-svete
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|