Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Městská knihovna Rajhrad
Knihovna je místem vzájemného setkávání všemožných názorů, myšlenek a jejich nositelů. Rozhodně nelze knihovnu vnímat jako pouhé skladiště knih na okraji zájmu společnosti. Tím bychom se ocitli v 18. století.
Asi 10 km jižně od Brna, na pravém břehu řeky Svratky, leží třítisícové město Rajhrad, jedinečné svým názvem, polohou, historií, velkomoravským hradištěm, dvěma kláštery, Památníkem písemnictví na Moravě, Hospicem sv. Josefa a malebností svého okolí. Najdete zde mnoho zahrad, sadů, vinohradů, obor, klikatých mlýnských náhonů řeky Svratky.
Svým obyvatelům Rajhrad nabízí široké možnosti aktivního využívání volného času. Mohou se sdružovat v mnoha spolcích, zájmových či sportovních, o kulturní akce také není nouze. V katastru města se nacházejí knihovny dvě. Unikátní benediktýnská knihovna v areálu Kláštera sv. Petra a Pavla spravuje asi 65 000 svazků, povětšinou vzácné historické tisky. Je zařazena do prohlídkové trasy Památníku písemnictví na Moravě. Zájemci o knižní kulturu a dějiny vzdělanosti mohou nahlédnout do největší moravské sbírky středověkých rukopisů a mohou se projít stručnou historií písemnictví na Moravě.
Městská knihovna Rajhrad je situována do středu města. Je to profesionální veřejná knihovna pro všechny věkové kategorie bez omezení. Jediným omezením je absence bezbariérového přístupu do půjčovny, který řešíme tzv. donáškovou službou. Naši pohybově postižení spoluobčané mají možnost výměnu knih řešit s pomocí místního skautského dívčího klubu.
Budova knihovny se z nudné šedi vyloupla zářivě barevně ohraničeným vchodem s novým skleněným průčelím, schodištěm a zábradlím. K vylepšení prvního dojmu také pomohla výměna oken. Uvnitř, kromě zrestaurování toalet, největších změn doznala půjčovna, jež se nadechla a otevřela doširoka svou náruč příchozím odstraněním nesmyslné skleněné předsíňky. K příjemnému prostředí půjčovny přispívá instalace nového zářivkového osvětlení (spolu s okny i šetření energií) i výměna starého výpůjčního pultu a PC stolků pro veřejnost. Pomalými krůčky se přibližujeme k ideálu knihovny jako kulturně-společenské instituce s příjemným a estetickým prostředím přátelským lidem, kultuře a literatuře.
Knihovny jsou nejdostupnější veřejná zařízení pro všechny vrstvy obyvatelstva a jejich uživatelé jsou obvykle jednou z nejpočetnějších zájmových skupin v místě. Máme přihlášeno necelých 550 registrovaných čtenářů, roční počet výpůjček je okolo 24 000. Mezi uživatele patří samozřejmě řada občanů, kteří využívají možnost bezplatného přístupu na internet. Počet uživatelů knihovny se ještě navyšuje neregistrovanými návštěvníky, kteří se zde účastní akcí kulturně-výchovných, naučných i zájmových besed a výstav.
Knihovna pořádá každoročně přibližně sedm výstav. Jejich pestrost je dána různými výtvarnými technikami umělců – loni to byla například paličkovaná krajka, keramika, obrazy, šperky nebo modely hradů (žáci ZŠ). Největšímu zájmu občanů se těšila výstava starých snímků Rajhradu postavených do kontrastu se současnými fotografiemi města. Letos kromě obrazů a keramiky chystáme velmi zajímavou expozici Art-protis a koláže. Vedle profesionálů se snažíme takto představovat veřejnosti práci hlavně regionálních amatérských výtvarníků.
V lednu letošního roku jsme slavili jubileum. Na slavnostní vernisáži k výstavě 90. let od vyhlášení první veřejné knihovny v Rajhradě. Bývalý knihovník P. Žižka seznámil přítomné s barvitou historií rajhradské knihovny. Návštěvníci si vyslechli, kterak první knihovníci putovali Rajhradem a do prádelního koše sbírali knižní dary od občanů. O zapálení pro věc svědčí příběh jejich následovníka, který dokonce založil studentský divadelní spolek a z výtěžků představení se kupovaly nové knihy do knihovny. S většími či menšími problémy knihovna přetrvala přes období okupace a následné socializace dodnes. Nejen přetrvala, ale vedla si přitom velmi dobře, hlavně díky manželům Žižkovým, kteří se zde činili celých padesát let.
Za poslední dva roky se podařilo spoustu věcí, ze kterých mám velkou radost. Dotační program MK VISK3 přispěl na nákup hardwaru a softwaru potřebného pro zahájení automatizace knihovnických činností a prostřednictvím on-line katalogu zpřístupnění fondu široké veřejnosti. Pro potřeby návštěvníků slouží tři počítače s bezplatným přístupem na internet a barevná tiskárna s kopírkou. O činnosti knihovny od loňska informují nové webové stránky www.knihovnarajhrad.webnode.cz.
Myslím, že kromě základního pilíře knihovnických činností by knihovna měla sloužit i jako kulturně-výchovná a informativní instituce. Zvlášť jedná-li se o knihovnu v obci či na malém městě. Pro širokou veřejnost připravuji různé akce. Velmi oblíbené jsou cestovatelské besedy; fotografie promítané na plátno a subjektivní pohled a zážitky cestovatelů diváky virtuálně přenesou do neobvyklých a zajímavých destinací (např. Aljaška, Patagonie, Peru, Malajsie). Snažím se také o zprostředkování setkání se zajímavými osobnostmi (např. spisovatelky V.Řeháčková a T. Kubátová, bývalý pilot RAF plk. E. Boček). Tragická shoda okolností přispěla ke vzniku hudebně-literárního pásma Vzpomínka na Simonu Monyovou. Rozhodla jsem se nezrušit termín besedy, který jsem měla nasmlouvaný se spisovatelkou (listopad) a využila jsem toho, že v Rajhradě žije její dlouholetá kamarádka a autorka hudby k textům Simony Monyové., vydaným na CD Otrokyně lásky Evelína. Pásmo složené z těchto písní a ukázek textů z knih mělo velký úspěch.
Další zajímavou akcí bylo vyhlášení soutěže pro rajhradské ženy o vtipnou povídku ze života. Hlavní cenou byla večeře se starostou Rajhradu. V průběhu soutěže se ukázalo, že zadání nebylo až tak jednoduché, ono něco jiného je vtipnou situaci zažít a úplně jiné je dát příběhu formu, styl, pointu a „hodit“ to na papír ( technicky vybavené dámy rovnou do počítače). Do zdárného konce to dotáhly jen čtyři neohrožené vtipné ženy, které se nebály svůj výtvor předložit širokému čtenářstvu webových stránek rajhradské knihovny. Velkou statečnost prokázal starosta Rajhradu František Ondráček, když se nezalekl dámské přesily a odvážně pozval na občerstvení všechny čtyři dámy. Příjemné a pohodové povídání a vtipné historky pana starosty stylově zakončily tuto soutěž, jež byla svého druhu v Rajhradě první a pevně doufám, že ne poslední.
Velkou důležitost přikládám práci s dětmi všech věkových skupin. Každé pondělní dopoledne knihovna ožije přítomností dětí z mateřské školy, jimž chystáme každý rok jiný projekt. Po loňském projektu Z pohádky do pohádky po celý rok je letos připraveno tzv. Pondělní Čtvrtkování. Spočívá ve čtení pohádek Václava Čtvrtka a ukázek ilustrací. Následují otázky, které prověří, jak děti dávaly pozor (a ony jsou opravdu pozorné) a na závěr dostanou úkol na příště – nakreslit či jinak ztvárnit některou z postaviček přečtených pohádek. Nejlepší dílka potom vystavíme v půjčovně.
Žákům ZŠ TGM Rajhrad připravujeme řadu naučných besed a přednášek. Děti z prvního stupně mají možnost si v knihovně soutěžit za pomoci vědomostního kvízu „Víš nebo uhodneš“ o drobné dárky a ti nejlepší v této soutěži se mohou zúčastnit akce Noc s Andersenem. Menším soutěžícím, kteří by ještě noc bez maminky nezvládli, nabízíme alternativu Večer s Andersenem. Pro žáky druhého stupně knihovna vyhlašuje každoročně literárně-výtvarnou soutěž na různé téma. Loni to bylo Ve stopách Geralda Durrella (vtipná povídka se zvířecím hrdinou doplněná o fotografii), ale rozhodně největší počet příspěvků jsme dostali předloni, kdy na zadání Hororů se nebojíme! nadšeně reagovalo přes osmdesát dětí. Poznala jsem to i v knihovně, kam se přihlásila asi dvacítka dětí, shánějící se po tomto „pokleslém“ žánru. A většina zůstala knihovně věrná a dnes si půjčují i klasickou dětskou literaturu či fantasy. Účel světí prostředky!
Knihovnická práce je zajímavá, pestrá a poutavá a důležitá! Protože nabízet kulturní a vzdělávací alternativu k současnému konzumnímu a spotřebnímu způsobu života je důležité!
HAMERNÍKOVÁ, Lada. Městská knihovna Rajhrad. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/mestska-knihovna-rajhrad
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|