Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2015 » Městská knihovna Tišnov
Knihovna v současné době působí nejen jako přirozené informační, kulturní a komunitní centrum města, ale také jako centrum vzdělávací. Zaměřuje se na kvalitu poskytovaných knihovnických a informačních služeb, na podporu čtenářství, čtenářské gramotnosti a celoživotního vzdělávání.
V září letošního roku tišnovská knihovna uzavře první desetiletí svého působení v nově zbudovaných prostorách, které umožnily rozšířit škálu jejích služeb. V přízemí bezbariérové budovy je umístěno oddělení pro dospělé čtenáře s volným výběrem knih, čítárnou a veřejným internetem. Součástí je také dětský koutek, kde si děti mohou krátit čas při čekání na rodiče vybírající si literaturu malováním či prohlížením knížek. První patro obsadilo oddělení pro děti, přednáškový sál a kanceláře zaměstnanců. Oddělení pro děti je velmi zdařilou kombinací volného výběru, čítárny, prostoru pro odpočinek i vzdělávání. Slouží pro individuální i skupinovou činnost dětí, jako herna pro nejmenší čtenáře i jako výstavní prostor dětských prací. Děti mají navíc možnost vstupu do přilehlé zahrady přímo z oddělení.
V současné době knihovna disponuje 38 653 svazky knih a dalších dokumentů, klientům je k dispozici na 50 titulů časopisů. Počet registrovaných čtenářů se po dlouhá léta drží na třech tisícovkách, téměř třetinu (950) tvoří děti a mládež. Stále více našich klientů využívá také vzdáleného přístupu do knihovny prostřednictvím internetu. V průběhu loňského roku knihovna nabídla zájemcům nové webové stránky, přidala Smart katalog a Facebook. Díky dotaci z programu VISK8 byly od dubna 2015 spuštěny také dvě databáze. Přístup do českých médií zajišťuje databáze Anopress, v právních otázkách radí právní informační systém Codexis®.
V rámci výpůjčních služeb jsou čtenářům nabízeny nejen knihy, časopisy a audioknihy, ale nově také – ve spolupráci s firmou eReading – e-knihy. Tato služba, kterou knihovna nabízí uživatelům od letošního roku, si poměrně rychle získala své příznivce. Částečně vyřešila dlouhé rezervační seznamy i případnou nespokojenost klientů s čekáním na nový knižní trhák. Náš předpoklad, že si e-knihy budou půjčovat pouze zájemci z řad mladších čtenářů, se ukázal jako mylný – nabídky využívají čtenáři napříč všemi generacemi.
Tišnovská knihovna se dlouhodobě věnuje rozvoji dětského čtenářství a celoživotnímu zájmovému vzdělávání. V oddělení pro děti mají knihovnice velmi dobře propracovanou strukturu vzdělávání od mateřských škol až 9. třídy škol základních. Již od „mateřinek“ se tedy snažíme v dětech pěstovat lásku ke knize, literatuře a vztah ke kulturním hodnotám. K nejvýznamnějším akcím v oddělení pro děti patří dva projekty. Pro prvňáčky, kteří již zvládli čtení, je to pravidelné slavnostní „Pasování prvňáčků na čtenáře knihovny“ za účasti učitelů, rodičů i prarodičů. Dalším stupněm je projekt „Knihy mého srdce“, který seznamuje děti různými formami (čtení, malování, divadlo, besedy) s významnými dětskými autory. Že je mezi dětmi i pedagogy oblíbený, svědčí letošní připravovaný již 12. ročník.
Zaujmout děti na druhém stupni základních škol je dnes mnohem náročnější. Kladli jsme si otázky, jaké téma zvolit, aby bavilo, bylo aktuální a navíc se ještě hodilo do knihovny. A tak se nám „narodil“ vzdělávací cyklus „Na internetu bezpečně“. Skládá se ze tří na sebe navazujících přednášek, kde se děti dozví základy práce na internetu, co je kyberšikana a kybergrooming, jak zacházet s osobními údaji a jak pracovat na sociálních sítích. Lekce jsou vedeny prakticky, děti si mnohé mohou vyzkoušet a na vlastní kůži zjistit, co je to vlastně šikana po internetu, jak snadné je někoho urazit, ponížit, zesměšnit, ale na straně druhé také zjistí, jaké to je být obětí takového chování. Úspěšnost tohoto tématu nám ukázala směr, kterým je třeba se dát. Vzniklo tedy další téma, tentokrát z oblasti mediální výchovy s názvem „Jak nepodlehnout médiím a reklamě“. Přibližuje význam reklam a médií ve společnosti a také to, jak naši společnost i jednotlivce ovlivňují, jak na nás působí. Seznamuje s některými praktikami uplatňovanými v médiích (hrůzostrašné titulky, řeč těla moderátorů, důraz na ta „správná" slova) tak, aby se děti naučily základy orientace v médiích a zejména to, jak se nenechat ovlivňovat, ale naopak vytvářet si vlastní názor.
V oblasti zájmového celoživotního vzdělávání dospělých spatřil světlo světa jako první – u příležitosti otevření „nové“ knihovny – projekt „Salonky“. Jeho hlavní myšlenka spočívala v zaměření se na podporu duševního rozvoje seniorů. „Salonky" měly být příležitostí pro osamocené seniory, kteří hledali nové přátele, chtěli poznat nové prostředí, seznámit se novinkami v oblasti vědy, kultury a umění. Postupně se ale začaly přidávat menší či větší skupinky zájemců, kteří se znali z různých akcí, např. ze Sokola, ze Svazu zahrádkářů či brněnských turistů. Projekt je i po deseti letech stále živý a jeho záběr široký: od praktických dílen, přes besedy, přednášky až po exkurze či celodenní výlety. Dávno již nejsou jeho frekventanty jen senioři. Díky zajímavým aktivitám se ho účastní také lidé v produktivním věku a někdy dokonce i děti.
Univerzita volného času je další, dnes již neoddělitelnou součástí, aktivit tišnovské knihovny. Od školního roku 2007/2008 je pořádána pravidelně, vždy ve dvou semestrech, jedenkrát za 14 dní. Za dobu jejího trvání bylo realizováno na čtyřicet tematických okruhů z různých oblastí lidského vědění. A tak naši posluchači měli možnost nahlédnout do dějin malířství, architektury, křesťanství, hudby, seznámit se s tradicemi lidové kultury, krajinářskou a zahradní architekturou, základy genealogie a tvorby rodokmenu, získat informace z praktického lékařství i psychologie, naučit se poznávat různé druhy stromů a keřů. Bonusem většiny kurzů jsou také exkurze na některé ze zajímavých míst zmiňovaných při přednáškách. A protože zájem o vědění a nové informace byl a je stále velký, rozšířila knihovna své působení o oblast Virtuální univerzity 3. věku, která je realizována ve spolupráci s ČZU v Praze, Provozně ekonomickou fakultou. VU3V představuje novou moderní alternativu ke klasické prezenční přednáškové výuce. Je založena na využití komunikačních technologií a internetu a didakticky přizpůsobena specifikům cílové skupiny – seniorům se zájmem o vzdělávání.
Také lekce trénování paměti patří mezi seniory k oblíbeným aktivitám. Pravidelné kurzy vedou trenérky paměti z řad zaměstnanců knihovny lehkou a humornou formou. Náplní lekcí jsou různorodá témata – Olympijské hry, Evropská unie, čeští panovníci, vynálezy a vynálezci, příroda Česka – na které pak lektorky aplikují vyzkoušené a léty prověřené metody a mnemotechniky. Zapamatovat si pak státy EU včetně hlavních měst, stovku českých panovníků, piny a telefonní čísla nebo jen „obyčejný“ nákup o desítkách položek není žádný problém. Účastníci kurzů si tak udržují nejen bystrou hlavu, ale také dobrou náladu a smysl pro humor. Ve spolupráci s volnočasovou institucí Inspiro pořádá knihovna počítačové kurzy pro seniory, a to na třech znalostních úrovních – začátečníci, mírně pokročilí a pokročilí – a speciální kurz pro úpravu fotografií. Znalostní kurzy na sebe navazují a jsou tzv. „šité“ klientům přímo na míru.
A co dalšího zajímavého ještě knihovna svým klientům nabízí? Výstavy, cestopisné přednášky, autorská čtení i pravidelné zájezdy na divadelní představení. Účastní se celostátních akcí jako je Noc s Andersenem, Březen – měsíc čtenářů, Týden knihoven, podporuje kampaň Celé Česko čte dětem a mnoho dalšího. Uplynulých deset let bylo jistě nejdynamičtějším obdobím v celé její stojedenatřicetileté historii. Změnila se nejen tím, že byla přemístěna do nových prostor, ale především svými programy. Není jen „půjčovnou knih“. Stala se místem setkávání, odpočinku, vytváří informační zázemí pro výchovu, celoživotní vzdělávání, koníčky i ostatní zájmy. O tom, že kráčí správným směrem, svědčí spokojení klienti a také Ocenění za nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb v obci a podporu kulturního a společenského života, udělené Moravskou zemskou knihovnou v Brně v roce 2014.
KOPŘIVOVÁ, Dagmar. Městská knihovna Tišnov. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/mestska-knihovna-tisnov
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|