Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » Retročíslo » Městská knihovna v Kyjově v nové budově
Mnohé z návštěvníků jihomoravského Kyjova zaujaly v roce 1986 svým obsahem neobvyklé plakáty. Zcela běžné oznámením, že obyvatelé přijali celoměstský závazek a výzvou k jeho splnění, překvapující však dalším sdělením, že se na jeho základě pustili do stavby nové knihovny. Dokončená hrubá stavba a pokračující stavební práce dokazovaly zájem všech – městského národního výboru, závodů, organizací NF, občanů – na splnění závazku. Uplynuly ještě dva roky organizátorské práce národního výboru, pomoci a zájmu závodů, organizací, brigádnické práce velkých, ale i školou povinných, než mohla být 2. září 1988 slavnostně otevřena nová budova kyjovské městské knihovny. Že čtenářům a pracovnicím knihovny opravdu patří, dokumentují dobré výsledky dosahované po řadu let. O to cennější, že byly zabezpečovány v naprosto nevyhovujících podmínkách s vynaložením maximálního úsilí. Připomeňme si je. Knihovna dosahuje každoročně přes 150 000 výpůjček, z nich asi 40 000 je dětské literatury. Tyto výpůjčky jsou uskutečňovány přibližně z fondu o 60 000 svazcích.
K orientaci v něm slouží více než 3 700 čtenářům řada na sebe navazujících katalogů. Ke knihovně též patří bohatá kulturně výchovná a ideově výchovná práce. Zázemí pro ni našla nejen ve spolupráci se školami, která je tradiční, ale i ve spolupráci s kabinetem politické výchovy, s místními společenskými organizacemi NF a dalšími kulturně výchovnými zařízeními. Ke knihovně patří i činnost zlaté brigády socialistické práce, čestné uznání rady ONV v Hodoníně v soutěži Budujeme vzornou lidovou knihovnu, ale i funkce střediskové knihovny pro 11 místních lidových knihoven s neprofesionálními pracovníky.
A nyní nahlédněme do nové kyjovské knihovny. Na úvod několik technických údajů o stavbě. Knihovna byla vybudována v akci Z. Práce na ní zabezpečoval odbor výstavby kyjovského národního výboru, který plnil funkci dodavatele, subdodavateli byli Okresní stavební podnik a Zemědělské stavby v Kyjově, generálním projektantem Stavoprojekt Brno. Dne 25. května 1988 byla dokončená budova předána do užívání.
Do knihovny vstupujeme po venkovním schodišti obloženém mramorem. Budova svítí čerstvou omítkou, stankovskými obklady. Její suterén kromě videosálu a skladu knih slouží technickému zařízení a jeho obsluze. První a druhé podlaží je již určeno čtenářům, dětem i dospělým. V prvním poschodí vcházíme nejdříve do půjčovny knih pro nevidomé. Podnět k jejímu zřízení daly kyjovský národní výbor a okresní výbor Svazu invalidů. Služby v oddělení zajistí členové svazu, o fondy se postarají městská knihovna společně se slepeckou knihovnou v Praze. Na stejném podlaží je též půjčovna beletrie pro dospělé. S půjčovnou naučné literatury pro stejnou věkovou kategorii ji spojuje společné schodiště. V druhém podlaží najdeme vedle půjčovny naučné literatury pro dospělé také půjčovnu beletrie a naučné literatury pro děti, ale i zasedací místnost. Studovnu-čítárnu, metodické pracoviště, prostory pro vedení a správu knihovny i archívy umístil projektant do 3. podlaží.
V pondělí 5. září 1988 se otevřela kyjovská knihovna čtenářské veřejnosti. Městský národní výbor a občané Kyjova splnili náročný úkol svého volebního programu. Čtenáři i pracovnice knihovny dostali pěkné prostředí pro práci s knihou. V Jihomoravském kraji se můžeme pochlubit další novou a moderní knihovnou.
DUHA, roč. 2, 1988, č. 4, s. 26.
KLEMENTOVÁ, Jaroslava. Městská knihovna v Kyjově v nové budově. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. , 30(Retročíslo) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/mestska-knihovna-v-kyjove-v-nove-budove
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|