Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2019 » Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukce knihoven bylo na podzim vidět
V polovině září, jako již tradičně, proběhla konference Knihovny současnosti, na které MC VRK, tedy naše metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukce knihoven nesmělo chybět. Představili jsme plány a vize a ukázali jsme, co jsme již stihli za necelého půl roku fungování vytvořit. Také jsme dostali veřejnou pochvalu od paní ředitelky Mgr. Jany Linhartové ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, kde jsme si poprvé vyzkoušeli na malé knihovně v městské části Klíše vytvořit dispoziční řešení a návrh na prostorové vybavení knihovny. Touto cestou bychom tedy rádi paní ředitelce poděkovali za vloženou důvěru a doufáme, že knihovnu změna oživila a přilákala nové uživatele.
Hned poté jsme se pustili do příprav dvou vlastních konferencí, zaměřených na problematiku obnovy a rekonstrukcí knihoven. Bylo zapotřebí dát dohromady plán přednášek, který by do sebe tematicky zapadal a dokázal posluchačům nabídnout ucelený vhled do problematiky. Proto jsme na úvod zvolili přehled standardů a norem, které je určitě dobré si projít ve chvíli, kdy zřizovatelé či knihovníci uvažují nejen o prostorových změnách. Věděli jste například, že mezi čtyřmi důležitými věcmi, které chtějí uživatelé od knihovny, je dobrý knihovní fond? Nejenom o anketách, ale také o všech dalších dostupných dokumentech zevrubně pohovořila paní doktorka Marie Šedá z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.
Dopoledne uzavíral praktickým seminářem pan Mgr. Tomáš Štefek z projektu Sociální inovace v knihovnách (KISK, FF MU Brno), na téma Jak je důležité míti koncepci. Po úvodním slovu se účastníci rozdělili do skupinek a společně přemýšleli nad různými pohledy tématu PROČ rekonstruujeme/renovujeme/inovujeme/designujeme knihovnu.
Odpolední blok konference patřil samotným architektům. Jako první se představil Ing. arch. Karel Bidlo, který společně s MC VRK pomáhá vytvořit metodiku k předprojektové přípravě rekonstrukce či obnovy knihovny. Pracovně ji nazývá Otázky architektů na knihovníky a zaměřuje se na celkový „život“ knihovny v několika oblastech. A co je podle architekta důležitým faktorem pro zdařilou obnovu či rekonstrukci knihovny? Nejsou to až tak peníze či pěkná křesílka, ale vize a představa knihovny v budoucnu.
Ing. arch. Petr Lešek ve svém příspěvku představil rekonstruované knihovny architektonického studia Projektil, jejímž je členem (např. NTK Praha, MěK Praha pobočka Vozovna) a na konkrétních případech ukázal, s čím vším si musí architekt při rekonstrukci knihovny poradit. Ve druhé části své prezentace otevřel téma architektonických soutěží – jak nejlépe zadávat veřejné zakázky na projekční práce, kde jsme se mimo jiné dozvěděli, že Česká komora architektů nabízí knihovníkům pomocnou ruku.
Poslední přednášku na téma Knihovny a veřejný prostor uvedl Ing. arch. Vratislav Zíka. Zhlédli jsme nepřeberné množství krásných, nových, velkých knihoven, které ale v detailech skrývaly spoustu inspirace i pro knihovny malé – jako například používání nízkých regálů v prostoru, mobilní regály, různé typy posezení či prostory pro kulturní vyžití a vzdělávání.
Konference proběhly ve dnech 31. 10. v Brně v MZK a 16. 11. v Praze v Městské knihovně, které děkujeme za skvělou spolupráci. Dohromady se nás v oba dny sešlo přes sto účastníků z řad knihovníků, zřizovatelů či architektů. Děkujeme Vám všem za účast a věříme, že se příští rok na konferencích společně opět setkáme.
Závěrem bychom Vás rádi upozornili na webové stránky http://mcvrk.mzk.cz/, které jsme k metodickému centru spustili. Obsah nabývá postupně, již teď se zde můžete dovědět spoustu užitečných rad a typů pro Vaše knihovny. Budeme rádi, když se nám ozvete s připomínkou či doporučením pěkné knihovny, která by na webu neměla chybět.
HUJEČKOVÁ, Martina. Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukce knihoven bylo na podzim vidět. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(1) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/metodicke-centrum-pro-vystavbu-rekonstrukce-knihoven-bylo-na-podzim-videt
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|