Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2020 » Metodický pokyn pro postupy rekonstrukce knihoven
V září letošního roku schválilo Ministerstvo kultury ČR nový Metodický pokyn pro postupy rekonstrukce knihoven, který vznikl v rámci činnosti Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při Moravské zemské knihovně v Brně a představuje realizační výstup Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2019–2023 na základě „Dlouhodobé koncepce rozvoje výzkumné organizace (Moravská zemská knihovna v Brně) na léta 2019–2023“[1] financované MK ČR.
Metodika předkládá doporučené postupy a parametry pro optimální průběh rekonstrukce v knihovnách zřizovaných anebo provozovaných obcemi do 40 tisíc obyvatel, přičemž knihovny ve větších sídelních místech mohou použít uvedená doporučení přiměřeně, s přihlédnutím k aktuálnímu zaměření knihovny a k potřebám a možnostem místa. Shrnuje již dříve vydané osvědčené postupy a příklady dobré praxe, odkazuje na existující normy a standardy, zejména Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na zemí České republiky (Praha, 2012), a to s ohledem na proměňující se roli knihoven zejména v instituce celoživotního neformálního a občanského vzdělávání.
V úvodu metodiky jsou shrnuty standardy a doporučení pro činnost knihoven a definovány základní pojmy, ve druhé části jsou představeny výsledky dvou dotazníkových šetření (Národní knihovny v roce 2016 a Moravské zemské knihovny v roce 2018), na jejichž základě byla metodická doporučení formulována. Třetí část se zabývá funkcí knihovny, jejím působením v místě, a požadavky na prostorové zajištění. Stěžejní část se věnuje procesu rekonstrukce, a to od formulace záměru (tzv. předprojektová příprava), přes přípravu projektu až k realizaci jednotlivých kroků rekonstrukce. Závěrečné kapitoly řeší možnosti financování stavebních úprav knihoven a také činnost Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven, kam se mohou zájemci o danou problematiku obracet. Metodický pokyn je využitelný nejen pro management knihoven, ale také pro provozovatele a zřizovatele a další externí spolupracovníky podílející se na procesu rekonstrukce a modernizace (architekti, designéři, projektanti).
Na textu metodického pokynu (metodika Ministerstva kultury č. 209 ze dne 24. 9. 2020, č. j. MK 57808/2020 OVV, sp. zn. MK-S 5556/2020 OVV) se formou odborné konzultace podíleli: Mgr. Eva Měřínská, Ing. arch. Ivo Ondračka, Ing. arch. Eva Špačková, Mgr. Tomáš Štefek, Bc. Pavel Zajíc a Ing. arch. Petr Lešek. S žádostí o stanovisko k obsahu metodiky byl osloven Odbor umění, literatury a knihoven MK ČR, autory oponentních posudků jsou Mgr. Blanka Kovalinková (Krajská knihovna v Liberci) a PhDr. Vít Richter (Národní knihovna ČR).
Metodika je ke stažení na stránkách Digitálního repozitáře NUŠL. Informace o jejím vydání byla publikována také na stránkách internetového portálu Archiweb.cz.
DOSTÁLOVÁ, Lenka. KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Metodický pokyn pro postupy rekonstrukce knihoven [online]. Brno : Moravská zemská knihovna v Brně, 2019. [cit. 2020-11-03]. Dostupné z: http://invenio.nusl.cz/record/432048/files/nusl-432048_1.pdf.
[1] https://www.mzk.cz/sites/mzk.cz/files/souboryMZK/priloha_c.1_-_dlouhodoba_koncepce_rozvoje_vyzkumne_organizace_moravske_zemske_knihovny_v_brne_na_leta_2019-2023.pdf
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Metodický pokyn pro postupy rekonstrukce knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/metodicky-pokyn-pro-postupy-rekonstrukce-knihoven
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|