Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » Moderní společenské a deskové hry v Městské knihovně Krnov
Že se v knihovnách půjčují knihy, časopis, CD s hudbou či mluveným slovem nepřekvapí v dnešní době snad žádného návštěvníka a uživatele, který do knihovny zamíří. Trendem posledních let ovšem je fondy knihoven dále rozšiřovat a u nás v krnovské knihovně tomu není jinak. Kromě tradičních dokumentů si u nás mohou uživatelé vypůjčit třeba knihy, a od června tohoto roku nově také audioknihy, v elektronické podobě. Velmi oblíbeným a žádaným zpestřením výpůjček našich uživatelů jsou ale moderní společenské a deskové hry, které tvoří nedílnou součást našeho fondu už od roku 2014. Co se rozsahu nabídky týče, blížíme se v tuto chvíli k hranici 350 titulů.
Způsob výpůjčky u nás není jistě rozdílný oproti jiným knihovnám a neliší se od způsobu vypůjčení knihy či jakékoliv jiné knihovní jednotky. Hry půjčujeme absenčně na jeden měsíc v rámci čtenářské registrace bez jakékoliv nutnosti zanechávat v knihovně vratnou kauci. V posledních letech se nám podařilo překonat hranici 2.000 vypůjčených deskových her za rok, přičemž zájem ze strany uživatelů má stále vzrůstající tendenci a nezadržitelně se blížíme k hranici 3.000 výpůjček. Naším cílem je vytvářet pestrou nabídku deskových her, která osloví všechny věkové skupiny. Ať už jde o rodiny s malými dětmi hledající zábavné vyplnění volného času, nadšence do deskovek toužících po náročných výzvách nebo třeba aktivní seniory, kteří chtějí posílit své mentální zdraví. Snažíme se, aby si u nás našel každý to své. Hraní deskových her navíc není jen příjemnou zábavou, ale přináší také řadu benefitů. Rozvíjí naše schopnosti nenásilnou a zábavnou formou a často jsou využívány i jako vzdělávací nástroj. Široká rozmanitost titulů společenských her nabízí nezapomenutelné zážitky, přičemž každá hra má své jedinečné kouzlo a každému hráči přináší něco jiného, výjimečného.
Důvodů, proč hrát společenské a deskové hry, je mnoho. Pro někoho mohou být ideálním způsobem, jak strávit deštivé odpoledne, zatímco pro jiného mohou být vášní a neodmyslitelnou součástí života. Někteří hráči upřednostňují slovní hry, které jim nenápadně pomáhají rozvíjet slovní zásobu, zlepšovat mluvený projev, paměť, postřeh i logické myšlení. Jiní raději volí logické nebo strategické hry, které prověří jejich uvažování, soustředění, prostorovou orientaci i představivost. Pro milovníky vědomostních her je tu vždy příležitost naučit se něco nového a zároveň si ověřit své znalosti například z historie, zeměpisu nebo přírodních věd. U dětí pak hry výrazně rozvíjejí schopnosti, jako je paměť, logické myšlení, komunikační dovednosti a koncentrace. Hry u nich také rozvíjejí důležité postoje pro budoucí život – učí je zvládat vítězství a prohry, rozvíjí emoční inteligenci a poskytují bezpečnou formou neocenitelné lekce pro život, které jim pomohou stát se empatickými, sebevědomými a vyrovnanými jedinci, schopnými čelit výzvám a překonávat překážky s rozvahou a klidem.
Společenské hry nenesou své pojmenování náhodou, jejich obliba spočívá právě v nutnosti aktivní interakce s ostatními hráči a přesahu do společenské roviny. Hraním deskových her můžeme smysluplně trávit čas s rodinou a přáteli, rozvíjet schopnost spolupráce a zlepšovat vzájemnou komunikaci. Zároveň máme příležitost lépe poznat ostatní hráče – ať už objevujeme jejich pozitivní vlastnosti, jako jsou cílevědomost a velkorysost, nebo naopak narazíme na méně příjemné stránky, jako je např. pomstychtivost či škodolibost. Zkrátka, deskové hry jsou výborným tréninkem nejen pro naši mysl, ale i pro naše sociální dovednosti.
Když jsme před deseti lety začali v knihovně půjčovat moderní společenské a deskové hry, brzy jsme si uvědomili, že samotné půjčování her není to, co bychom od této služby očekávali. Vždyť s tím, co deskové hry a jejich hraní nabízí, mohou dalece přesáhnout tradiční roli knihovny. Na základě častých zmínek návštěvníků, že by si rádi hry půjčili, ale nemají je s kým hrát, jsme po půl roce půjčování, během Března – měsíce čtenářů, uspořádali první Noc deskových her nejen u nás v knihovně, ale snad i v celé republice. Šlo nejen o zvýšení povědomí o nové službě knihovny, ale také o nabídku netradiční komunitní aktivity. Tato akce měla za cíl nabídnout bezpečný prostor, kde by se lidé mohli setkat nad herními plány, najít si spoluhráče, pokud jim chybí a užít si společný čas. Letos probíhá už 10. ročník a tato akce se stala jednou z našich tradičních a velmi oblíbených událostí. V rámci Noci deskových her otevíráme čtyřikrát ročně knihovnu pro malé i velké milovníky deskovek a věnujeme celou noc hraní her – od soumraku až do svítání. Díky našemu bohatému výběru deskových her u nás najdou návštěvníci tituly všech žánrů a obtížností, ze kterých si vyberou jak děti, tak dospělí.
Postupem času jsme se rozhodli naše deskoherní setkávání ozvláštnit a rozhodli jsme se uspořádat několik turnajů. Jeden z nich byl věnován jedné z nejoblíbenějších her na světě – Carcassonne, kde hráči staví cesty, budují města, kláštery a hlavně sbírají body. Další uspořádaný turnaj byl v karetní hře Splendor, kde se hráči stávají obchodníky s drahokamy, najímají nejlepší řemeslníky a snaží se přilákat šlechtice, aby si zajistili dostatečný bodový zisk a tím i případné vítězství. V obou případech jsme měli obrovské štěstí na spolupráci a oba dva turnaje byly podpořeny vydavateli těchto her u nás.
Protože chceme, aby byla Noc deskových her skutečně jedinečnou a netradiční akci, pozvali jsme v rámci jednoho ročníku také Jiřího Šebestu, který sám vyrábí hry z netradičních materiálů, jako je dřevo, kameny, kov, kosti, paroží nebo ježčí bodliny. Jeho hry nejsou zvláštní jen svým zpracováním, ale také originálními herními mechanizmy. Například jedna z jeho her je založena na tom, jakou kapacitu plic a sílu výdechu mají jednotliví hráči – hra přináší opravdu jedinečný zážitek, při kterém se vám sice může trochu zatočit hlava, ale zábava je zaručena.
V práci s deskovými hrami se zaměřujeme také na spolupráci se školskými zařízeními, pro které připravujeme program Deskoherní dopoledne. Tento program je navržen tak, aby žákům nabídl více než jen přestávku od tradičního vyučování. V jeho rámci se děti učí spolupracovat, komunikovat a společně řešit problémy prostřednictvím herních zážitků. Každá hra, kterou do programu zařazujeme, je navíc pečlivě vybrána tak, aby podporovala různé aspekty rozvoje dětí – od týmové spolupráce až po strategické myšlení. Hry vytvářejí prostředí, kde se děti musí navzájem poslouchat, respektovat názory druhých a společně hledat nejlepší možné řešení situací, které hra přináší. Tím se posilují nejen jejich sociální vazby, ale také schopnost empatie a vzájemného porozumění.
Ve fondu deskových her, které máme pro naše uživatele k dispozici, mají zastoupení deskové hry pokrývající různá témata, žánry i úrovně obtížnosti, aby si opravdu každý našel to své. K dispozici máme hry, které jsou snadné na pochopení a mají krátký herní čas, ale máme i takové, které vyžadují více času a energie k osvojení základních herních principů a jejichž herní doba se pohybuje v řádu hodin. Snažíme se tak vyhovět jak příležitostným hráčům, kteří hledají především zábavu a relaxaci, tak i náročným hráčům a nadšencům do deskovek, kteří chtějí čelit složitým výzvám. Při takto široké nabídce titulů je přirozené, že některé z nich jsou oblíbenější než jiné. I když je těžké jednoznačně doporučit konkrétní hry pro obohacení fondů dalších knihoven, zkušenosti z posledních deseti let půjčování a pořádání nevšední komunitní akce nám ukázaly, že některé hry se osvědčily a za doporučení opravdu stojí.
MRUZ, Jakub. Moderní společenské a deskové hry v Městské knihovně Krnov. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/moderni-spolecenske-deskove-hry-v-mestske-knihovne-krnov
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|