Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2021 » Monografie o katolických časopisech
KUBÍČEK, Tomáš: Řád tvaru. Tradicionalistické časopisy v období první republiky (analýzy a rekonstrukce). Brno: Host, 2020. 319 s. ISBN 978-80- 275-0295-0.
Profesor Tomáš Kubíček je knihovnické obci znám jako ředitel Moravské zemské knihovny, ale významné postavení má i ve sféře literární vědy; je rovněž vysokoškolským pedagogem. Mimo jiné vydal monografie Vyprávět příběh. Naratologické kapitoly k románům Milana Kundery (2001), Vypravěč. Kategorie narativní analýzy (2007), Felix Vodička – názor a metoda. K dějinám českého strukturalismu (2010), Středoevropan Milan Kundera (2013) či Dvojí domov Jana Čepa (2014). Nadto se podílel na řadě kolektivních publikací, sborníků z konferencí nebo různých edic.
Ve své nové monografii nazvané Řád tvaru se zaměřil na čtveřici povýtce katolických meziválečných časopisů, takže její název bychom mohli interpretovat jako hravou aluzi na dva z nich (byť časopis Řád zůstal stranou), ale hlavně pojmy „řád“ a „tvar“ patří k velmi frekventovaným pojmům v meziválečné esejistice, a tudíž i v autorových výkladech. V úvodu Kubíček připomíná relevantní práce o katolické literatuře a vymezuje cíl své knihy: chce tyto práce doplnit „o detailnější pohled na vývoj postavení české katolické literatury v české prvorepublikové společnosti prostřednictvím analýzy vybraných tradicionalistických periodik a pokusit se s jejich pomocí zrekonstruovat dramatické či rozhodující momenty v utváření vztahu katolických intelektuálů k české společnosti“ (s. 11–12). Kromě toho formuluje mnoho dílčích otázek, přičemž z časového hlediska své analýzy logicky dovádí do roku 1938.
V kapitole pojmenované Na pozadí je moderna charakterizuje pozici katolické církve po roce 1918 a nastiňuje vývoj katolické literatury od Katolické moderny až do konce třicátých let. Tento vývoj začleňuje do širokého kulturního kontextu, v jehož rámci poukazuje na důsledky první světové války, přibližuje významné spisovatele, literární skupiny (Devětsil, Literární skupina) a směry (poetismus, surrealismus, strukturalismus), ale i dobové manifesty, proměny jazyka, žánrové spektrum, překladatelství jako most k světové literatuře či roli novin a časopisů.
Následující kapitola s názvem Rozmach – proti všem představuje analýzu čtrnáctideníku Rozmach, existujícího v letech 1923–1926. Nejprve je v ní zmíněn zánik dřívějších časopisů a zrod nových, mezi nimiž byl i Rozmach, periodikum postavené na principech katolicismu a nacionalismu. Kubíček se právem soustřeďuje na příspěvky Jaroslava Durycha, věnované problematice víry a církve i mnoha spisovatelům a často ostře polemizující s Ferdinandem Peroutkou nebo s Karlem Čapkem. Všímá si též článků Jana Scheinosta, který se posléze začlenil do řad českých fašistů, neopomíjí však ani další přispěvatele.
Po zániku Rozmachu se Durychovou tribunou stal časopis Akord, vycházející v letech 1928–1934. Pojednává o něm kapitola nazvaná Durychův Akord – nově po staré cestě. Kubíček v ní s opětovným akcentem na texty autora Bloudění konstatuje proměnu jeho stylu, charakteristickou ústupem dřívější ironie. Analyzuje jeho články s duchovní a kulturní tematikou, zabývá se jeho rozchodem s Josefem Florianem a Jakubem Demlem i pozvolným ústupem ze scény. Z ostatních přispěvatelů věnuje pozornost například Josefu Dostálovi nebo Janu Strakošovi, který se zaměřoval na literární kritiku.
Tvar – okamžik proměny je název kapitoly pojednávající o měsíčníku, jenž vycházel v letech 1927–1929 a 1931–1932. Jeho dominantní osobností byl Bedřich Fučík, dále v něm publikovali Miloš Dvořák, Rudolf Černý či Albert Vyskočil, ale třeba i Vladislav Vančura, neboť Tvar nebyl tak vyhraněný jako předchozí časopisy. Autor objasňuje jeho genezi a motivaci názvu, analyzuje texty uvedených redaktorů a přispěvatelů, zdůrazňuje důležité zastoupení literární kritiky a překladů. Náležitě také charakterizuje profil Tvaru a jeho přínos.
Ještě širší tematické a názorové rozpětí než toto periodikum měly melantrišské Listy pro umění a kritiku, existující v letech 1933–1937 a redigované redakčním kruhem v čele s Bedřichem Fučíkem a poté Vilémem Závadou. Kubíček se jimi zabývá v kapitole s dlouhým a trochu zaumným názvem Jedinečnost, obecnost a tvar. Neprogramově programové vykročení Listů pro umění a kritiku. Cituje úvodní slovo F. X. Šaldy, v kontextu dobového dění charakterizuje koncepci a obsah jednotlivých ročníků, v nichž se vedle příspěvků katolických autorů objevovaly též texty jinak názorově orientovaných přispěvatelů (například strukturalistů). Všímá si rovněž četných polemik, z nichž nejvíce analyzuje soudobé spory o poezii Jiřího Wolkera.
Akord 2 – zpět za chrámové zdi, toť název kapitoly o další etapě ve vydávání Akordu v letech 1934–1938. Kubíček osvětluje změnu jeho vydavatele (po Ladislavu Kuncířovi se jím stal brněnský Spolek katolických akademiků Moravan), podává charakteristiku jeho profilu a struktury, uvádí hlavní přispěvatele (mimo jiné to byli Miloš Dvořák, Jan Zahradníček, Metoděj Habáň či Dominik Pecka). Zastavuje se u připomínky Durychových padesátin, kterou napsal Bedřich Fučík a jež reflektuje blízkost těchto dvou velkých osobností katolické literatury.
V závěrečném shrnutí sumarizuje předchozí výklady, podtrhuje význam Jaroslava Durycha a Bedřicha Fučíka, jakož i analyzovaných časopisů. Poprávu konstatuje, že v nich nešlo jen o problematiku literatury a umění, nýbrž i o hodnotové záležitosti. Po této sumarizaci v jeho knize následuje zhruba třicet stran, které zahrnují cenné bibliografické údaje o zkoumaných periodikách včetně tabulek, grafů a autorských statistik. Vítaným přídavkem je rovněž přehled literárních časopisů vydávaných v letech 1918–1938, obsahující též soupis deníků s významnými literárními rubrikami. Poslední složky tvoří standardní soupis literatury, anglické resumé a jmenný rejstřík.
Monografie Řád tvaru s výraznou obálkou Terezy Žurkové představuje pozoruhodné dílo, jež přibližuje nejenom analyzované katolické časopisy, ale i mnohé kulturní osobnosti a meziválečná léta. Připomíná velký význam časopisů pro rozvoj kultury v těchto letech, její vyspělost a komunikaci s cizími kulturami, důležité společenské postavení literatury. Maně vybízí k podobným výpravám na stránky dalších časopisů. Je škoda, že ji autor nevybavil obrazovou přílohou: soudím, že by jí slušela!
POLÁČEK, Jiří. Monografie o katolických časopisech . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(2) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/monografie-o-katolickych-casopisech
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|