Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Moravské zemské muzeum i pro děti a handicapované
V posledních dvaceti letech se muzea stále více věnují – kromě své odborné činnosti – také funkci vzdělávací. Jako jedna z prvních muzejních institucí na tuto cestu vykročilo Moravské zemské muzeum a jeho Dětské muzeum, které se již v této době specializovalo na interaktivní muzejní vzdělávací výstavy a programy pro školy a rodinné návštěvy ve volném čase. Možnostem zpřístupnění muzeí návštěvníkům s nejrůznějšími handicapy se věnuje Metodické centrum muzejní pedagogiky, které rovněž připravuje vzdělávací akce pro muzejní edukátory.
Základním posláním Dětského muzea je podpora výchovné a vzdělávací funkce Moravského zemského muzea. Svým zaměřením na dětské a mladé návštěvníky pomáhá vytvářet kladný vztah k mateřské muzejní instituci a vychovává tak budoucí dospělé návštěvníky. Zaměřením na rodiče, prarodiče a jejich děti podporuje význam muzea jako komunitní instituce a stává se místem pro mezigenerační setkávání. Širokou nabídkou vzdělávacích programů chce být Dětské muzeum partnerem mateřským, základním i středním školám. Svojí nabídkou volnočasových aktivit je legitimní součástí neformálního vzdělávání.
Mezi pravidelné činnosti Dětského muzea, kromě přípravy vlastních autorských výstav, patří činnost muzejně edukační. K výstavním projektům odborných oddělení muzea připravuje a realizuje programy a workshopy, zejména pro školní skupiny a dětské kolektivy. Své pravidelné návštěvníky mají sobotní akce pro děti, rodiče a prarodiče. Velký zájem je rovněž o prázdninové programy, připravované ve spolupráci s odbornými odděleními muzea. Jedná se o akce Jarní prázdniny v Moravském zemském muzeu a Týden dětí s Moravským zemským muzeem, které nabízejí tematické aktivity, určené především dětem prvního stupně základních škol. Dětské muzeum myslí také na specifické potřeby dětských a dospělých návštěvníků s postižením.
Dne 17. 11. 2012 Dětské muzeum při MZM oslavilo 20. let své existence. K této příležitosti připravilo v Paláci šlechtičen výstavu s příznačným názvem 20 let s Dětským muzeem – Kaleidoskop interaktivních výstav pro děti i dospělé. Návštěvníci se od 18. 10. 2012 do 13. 1. 2013 měli možnost seznámit s jednotlivými vybranými výstavními projekty a interaktivními programy, které byly v průběhu dvaceti let uskutečněny. Řada návštěvníků měla příležitost si zavzpomínat, zejména „odrostlý“ návštěvník, ale nejen na něj na výstavě čekalo mnoho zajímavých, převážně taktilních exponátů.
V jednotlivých sálech byla prezentována řada didaktických pomůcek, interaktivních předmětů, replik „hands on“ a her dle charakteru výstavních projektů včetně pomůcek pro handicapované návštěvníky. Součástí prezentace byla rovněž obsáhlá fotodokumentace z výstavních projektů a jejich doprovodných programů – archivní snímky. Struktura výstavy byla tematicky velice pestrá, představily se výstavy zaměřené na oblasti přírodovědné, etnografické, kulturně historické a umělecké. V přírodovědném sále si návštěvník mohl prohlédnout dermoplastické preparáty ptáků a savců, modely ryb a plazů a entomologické krabice. V dalších sálech měl možnost vyzkoušet různé druhy tkaní či oživit loutky, k dispozici bylo rovněž mletí obilí na zrnotěrce, ražba mincí, oblékání dobového oděvu či zkoušení zbroje. V rámci výstavy se uskutečnila rovněž řada doprovodných programů – tematických dílen. Výstavu navštívilo více než čtyři tisíce návštěvníků.
Také v letošním roce připravuje Dětské muzeum další zajímavé programy a výstavy. Od 23. 4. 2013 do 27. 9. 2013 bude v Paláci šlechtičen probíhat Interaktivní výukový program pro školy a zájmové skupiny k výstavním projektům pořádaným k Cyrilometodějskému výročí s názvem „Putování se sv. Cyrilem a Metodějem“.
Nový výstavní projekt Dětského muzea nazvaný „Dobrodružná Afrika očima cestovatelů“ zahájíme 22. 5. 2013 v Pavilonu Anthropos. Hlavním cílem je představit hravou formou dětskému návštěvníkovi tradiční kultury Afriky. Na základě prezentovaných předmětů se dětský návštěvník seznámí nejen s místní kulturou, ale i s nejvýznamnějšími českými cestovateli, kteří tuto oblast v historii navštívili. Jednotlivé části výstavy budou doplněny výběrem africké fauny a exponáty získanými z expedic MZM. Každý návštěvník bude mít možnost získat pracovní listy v podobě cestovního deníku, do kterého si bude zapisovat a kreslit svoje poznatky z výstavy. Součástí výstavy budou interaktivní předměty a repliky na dosah, tematická PC hra, speciální ozvučení sálu, promítání dokumentů a fotografií. Samozřejmostí bude rovněž řada doprovodných programů - workshopů, výtvarných dílen a přednášek. Výstavní projekt je realizován ve spolupráci se Zoologickým oddělením, Entomologickým oddělením a Pavilonem Anthropos MZM, dále s Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, s českými cestovateli a dobrodruhy Rudolfem Švaříčkem a Davidem Švejnohou a řadou dalších. V rámci Brněnské muzejní noci v Moravském zemském muzeu bude v sobotu 18. května 2013 od 18.00 do 24.00 hodin probíhat v Galerii Parnas v Dietrichsteinském paláci „Africký večer s pozvánkou na výstavu Dobrodužná Afrika očima cestovatelů“, součástí programu bude Egyptský tanec - vystoupení orientální tanečnice, Kuchařská show - příprava afrického jídla, ochutnávka afrických specialit, přednáška o zajímavých etnikách v Africe, fotografická výstava na téma afrických etnik, ukázka předmětů a vystoupení afrického bubeníka.
Od roku 1991 vždy na konci prázdnin Dětské muzeum pořádá ve spolupráci s odbornými odděleními MZM Týden dětí s Moravským zemským muzeem. V letošním roce proběhne od 26. 8. do 30. 8. 2013 již 23. ročník. Děti se mohou opět těšit na zajímavý a pestrý program. Na závěr roku plánuje Dětské muzeum přípravu Interaktivního výukového programu pro školní a zájmové skupiny k výstavě Etnografického ústavu MZM „O vánočním stromku“.
Metodické centrum muzejní pedagogiky je jedním ze se sedmi muzejních metodických center, zřízených MK ČR. Blížící se Rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity inspiroval již v roce 2011 jeho pracovníky k přípravě a realizaci dotazníkového šetření preferencí a zájmů muzejních návštěvníků, seniorů. Výsledky průzkumu měly být podkladem pro vytváření přátelského prostředí pro seniory v muzeích a k přípravě akcí a postupů k oslovení této cílové skupiny, které do této doby nebyla věnována adekvátní pozornost. O vyplnění dotazníku byli žádáni senioři – návštěvníci muzea, obecněji zaměřený dotazník byl umístěn na internetu.
Z dotazníkového šetření mimo jiné vyplynulo, že celých 46 % seniorů – návštěvníků MZM a 31 % respondentů přes internet by uvítalo prohlídku muzejních expozic s průvodcem, 69 % účastníků průzkumu by uvítalo speciální akce pro seniory. Nejvíce zájemců by si přálo přednášky k různým muzejním oborům (24 %), následují besedy doplněné tvůrčími aktivitami (17 %). Na otázku „Čím by bylo vhodné prohlídku doplnit“ odpovědělo nejvíce respondentů průzkumu v MZM (31 %) „možnost si vzít alespoň některé exponáty do ruky“. Průzkum rovněž upozornil na hlavní problém většiny seniorů, kterým je výše vstupného. Výsledky připomenuly mimo jiné i běžný a doposud neřešený problém: výklad ve výstavách a expozicích je totiž poskytován pouze skupinám na základě objednání. Běžní individuální návštěvníci tak vlastně nemají možnost se komentovaných prohlídek či programů ve výstavách zúčastnit.
Získané poznatky byly zúročeny při přípravě Mezinárodního dne seniorů 2012. Součástí programu byly komentované prohlídky s exponáty na dotyk, beseda s výtvarnicí a malířkou Inez Tuschnerovou k její výstavě a pracovní listy připravené k této příležitosti. Ve spolupráci s kurátory sbírek a lektory proběhlo 10 komentovaných prohlídek v 5 expozicích a 1 výstavě v 5 budovách muzea. Časy začátků jednotlivých prohlídek byly záměrně voleny tak, aby se návštěvníci mohli zúčastnit během jednoho dne i více akcí. Pro očekávané skupiny seniorů byly expozice doplněny větším počtem míst k odpočinku. Návštěvníci se mohli také zúčastnit videoprojekce filmů s geologicko-paleontologickou tématikou připravené v Dietrichsteinském paláci. V rámci Dne seniorů byl rovněž proveden doplňující průzkum seniorské skupiny návštěvníků. Z jeho závěrů plyne, že do muzeí přicházejí především dobře motivovaní senioři se zájmem o výstavní témata. Jsou to aktivní lidé, kteří se rozhodují, čemu věnují svou pozornost. Návštěvu muzea vnímají jako událost společenskou i jako příležitost k novému poznání. Mnozí z nich do muzea přivádějí již druhou generaci, protože dříve je navštěvovali se svými dětmi, dnes už s vnoučaty.
V letošním roce proběhne již 2. ročník Mezinárodního dne seniorů v Moravském zemském muzeu, tentokrát v úterý 2. října 2013. Opět připravujeme zajímavý program. Pravděpodobně nejlákavější bude interaktivní program Dětského muzea MZM ve výstavě Dobrodružná Afrika očima cestovatelů v Pavilonu Anthropos.
Protože však ne všichni senioři a osoby se zdravotním postižením, kteří by měli o návštěvu muzea zájem, je mohou doopravdy navštívit, připravilo Metodické centrum muzejní pedagogiky pilotní projekt, jehož cílem je ověřit možnosti tohoto způsobu muzejní prezentace. Byla vytvořena putovní výstava „Zapomenutá expedice za australskými domorodci“ jako zprostředkování části stávající výstavy MZM „Umění australských domorodců“. Výstava od prosince 2012 do současné doby navštívila tři zařízení, další na ni teprve čekají. Doprovodným programem k výstavě je beseda s pamětníkem a dlouholetým správcem australských sbírek, které přivezla koncem 60. let československá vědecká expedice, doplněná promítáním fotografií z muzejního archivu a filmu o expedici z produkce České televize Ostrava. Výsledky projektu budou vyhodnoceny po ukončení putování výstavy.
Metodické centrum muzejní pedagogiky se věnuje hledání nových možností zpřístupnění muzeí nejen pro seniory, ale i směrem k návštěvníkům s nejrůznějšími typy postižení. Ve spolupráci s Centrem Kociánka byla připravena řada akcí pro děti a mládež s mentálním postižením. Pro letošní Muzejní noc připravuje prohlídku výstavy Cyril a Metoděj – doba, život, dílo komentovanou ve znakovém jazyce pro neslyšící.
BRYCHTOVÁ, Sylva; JELÍNKOVÁ, Eva. Moravské zemské muzeum i pro děti a handicapované. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/moravske-zemske-muzeum-i-pro-deti-handicapovane
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|