Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2016 » Možnosti celoživotního vzdělávání knihovníků
V oblasti celoživotního vzdělávání knihovníků si můžeme rozdělit dvě oblasti toho, co nás zajímá: profesní kvalifikace a další odborné vzdělávání. Obě oblasti vycházejí z Koncepce celoživotního vzdělávání knihovníků (dále jen CŽV), která byla po dlouhých přípravách přijata Ústřední knihovnickou radou v prosinci 2015. Podrobnosti najdete v příspěvku Mgr. Houškové. Z Koncepce CŽV jednoznačně vyplývá, že všichni pracovníci na místech odborných knihovnických pozic, kteří nemají oborové vzdělání, by si měli kvalifikaci povinně doplnit.
Posledně zmíněné kurzy bude nově od září 2016 realizovat i Moravská zemská knihovna, která má zatím jako jediná knihovna v ČR přidělenou akreditaci MŠMT, a to pro tyto profesní kvalifikace:
Výstupem těchto kurzů bude „pouze“ osvědčení o absolvování kurzu.
Zájemci se ale mohou přihlásit ke zkouškám z dané profesní kvalifikace a po jejím úspěšném složení získají certifikát. MZK v Brně je zároveň autorizovanou osobou (pověřenou Ministerstvem kultury ČR) pro zkoušení a udílení certifikátů.
Uvedeme dvě modelové situace:
„Paní Zuzana získala nově pracovní místo v obecní knihovně v menší obci.
Bude v této knihovně pracovat na zkrácený úvazek a pouze sama. Předpokládáme, že v knihovně bude kromě tradičních výpůjčních a informačních služeb také pracovat v automatizovaném knihovnickém systému, řešit sama bude evidenci a katalogizaci fondu, bude se muset orientovat ve vydávaných titulech. Hodlá si doplnit své odborné vzdělání, pracovala předchozí léta jako účetní a vystudovala již dávno ekonomickou školu.
Paní Alice pracuje již téměř dvacet let v knihovně v okresním městě. Začínala nejprve katalogizací, později dala přednost výpůjčním službám, včetně poskytování informací a pořádání informačních lekcí a organizací kulturních akcí v knihovně. Střední knihovnickou školu vystudovala již před dvaceti lety a kromě účasti na jednotlivých seminářích by si ráda získala (pro sebe, případně i pro svého zaměstnavatele) kompletní aktuální vzdělání a certifikát ve „své“ specializaci.
Obě si mohou doplnit své vzdělání v návaznosti na Národní soustavu kvalifikací, pro paní Zuzanu je vhodná kvalifikace Referenčního knihovníka, v případě paní Alice kvalifikace Knihovníka v přímých službách.“[1]
Pozor - velkou změnou je oproti stávajícímu systému rekvalifikací to, že nyní zájemce může složit zkoušku bez předchozího absolvování kurzu.
Podrobnější informace k organizaci kurzů i ke zkouškám profesních kvalifikací v MZK najdete zde. Kompletní přehled všech autorizovaných osob, u kterých můžete zkoušky složit, najdete zde (v oboru kvalifikace Publicistika, knihovnictví a informatika).
Další možností pro obě oblasti – tzn. pro získání profesní kvalifikace i další odborné kvalifikace - jsou e-learningové kurzy pro knihovníky. V současné době jsou aktivní tyto:
Dále pak kurzy Národní knihovny ČR, jako:
V současné době je podána žádost MZK o dotaci VISK 2 pro e-learningové kurzy: Kurz základů knihovnické angličtiny a Kurz knihovnické angličtiny pro pokročilé. Prozatím nevíme, zda budou tyto jazykové kurzy i v letošním roce realizovány.
Přehled všech registrovaných jednorázových akcí z různých knihoven v ČR můžete najít např. na webu Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Pro knihovny Jihomoravského kraje jsou k dispozici stránky MZK nebo kalendář akcí.
[1] DILHOFOVÁ, Adéla. Profesní vzdělávání knihovníků v Moravské zemské knihovně v Brně. Čtenář, 2016, roč. 68, č. 2, s. 54-55.
DILHOFOVÁ, Adéla. Možnosti celoživotního vzdělávání knihovníků. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(1) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/moznosti-celozivotniho-vzdelavani-knihovniku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|