Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2023 » Možnosti celoživotního vzdělávání knihovníků na ÚISK FF UK v Praze
Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK je nejstarším oborovým vysokoškolským pracovištěm v České republice. V současné době nabízí tři studijní programy, bakalářský Informační studia a knihovnictví a navazující magisterské programy Informace, média a knižní kultura a Studia nových médií. Kolegyně a kolegové z praxe, kteří si chtějí rozšířit vzdělání, mohou využít kombinované studium, které se v navazujícím magisterském studiu otevírá každý rok a v bakalářském jednou za tři roky. Tento článek představuje možnosti, jak na ÚISKu rozvíjet svoje znalosti v rámci celoživotního vzdělávání knihovníků a informačních pracovníků i bez zahájení studia.
Dlouhou tradici má na ÚISK série pondělních přednášek otevřených i veřejnosti, dříve známá jako Jinonické informační pondělky. Po přestěhování ústavu do centra Prahy a chvilkovém tápání a hledání nového názvu nyní přednáškový cyklus probíhá pod značkou Odborné fórum. Přednášky jsou věnovány aktuálním tématům z oblasti informační vědy, knihoven, technologií a nových médií a každý týden se věnujeme jinému tématu. Díky účasti na Odborném fóru, které probíhá online, můžete být v kontaktu s novinkami, aniž byste nastoupili do řádného studia.
V uplynulém semestru tak bylo například možné seznámit se s novinkami v projektu Bookstart, dozvědět se, co je storytelling a jak může pomoci v boji proti dezinformacím, zabrousit do oblasti práva v přednášce Právo na algoritmus a ochrana soukromí či zjistit, co je Mapa vzdělávání a jaké možnosti pro spolupráci knihoven a škol se v souvislosti s ní otevírají. V letním semestru se můžete těšit na knihovědné detektivy, projekt Beletrion, Databázi české knižní ilustrace a další zajímavé příspěvky.
V době pandemie Covid-19 se přednášky konaly online a u toho jsme již zůstali, z každé přednášky je pořizován záznam dostupný na Youtube, takže pokud není pondělí v čase 10:50-12:25 pro vás ideální, můžete si přednášky poslechnout kdykoliv později. Dřívější prezentace jsou také archivovány na Slideshare. Program je dostupný na stránkách ústavu, kde najdete také dva sborníky studentských prací souvisejících s tématy přednášek a přinášejících na tato témata nové pohledy a prameny ke studiu.
ÚISK v současné době připravuje také dva kurzy celoživotního vzdělávání, které by měly poprvé proběhnout v pilotní verzi na jaře 2024. Oba kurzy budou kombinovat elektronické studijní opory ve formě textů, videí a praktických cvičení, prezenční výuku a praktickou část ve spolupráci s externí organizací. Kurzy, které jsou krátkodobější než plné tříleté nebo dvouleté studium, budou sestaveny tak, aby bylo možné se věnovat studiu i při práci, oba jsou koncipovány na 80 hodin studia.
Kurz EdTech je zaměřen na získání znalostí, dovedností a návyků, které absolventům umožní vytvářet vzdělávací projekty a efektivně vzdělávat v digitálním či hybridním prostředí. V kurzu si osvojíte teoretické dovedností a strategie, jak účelně vytvářet podnětné vzdělávací situace s využitím ICT/IT (e-learningové platformy, vzdělávací hry, drobné aplikace) a naplňovat své edukační cíle. Odbornou garantkou kurzu je dr. Michaela Slussareff, která se dlouhodobě věnuje vlivu digitálních technologií na děti a dospívající a využívání technologií ve vzdělávání. Praktická část proběhne ve spolupráci s Charles Games, herním studiem, v němž vznikly oceňované vzdělávací hry ze série Československo 1938-89.
Kurz Data steward je zaměřen na získání kompetencí datového stewarda či kurátora, tedy odborníka, který zajišťuje správné nakládání s vědeckými daty. Hlavními tématy kurzu budou otevřená věda, datové kurátorství, dlouhodobé uchovávání dat, práce s daty, etické a legislativní aspekty a data management. Odborným garantem je dr. Jan Dvořák, který se zabývá vědeckou komunikací a informacemi o výzkumu a je členem řídícího výboru mezinárodního neziskového sdružení euroCRIS, založeného s cílem sdružovat odborníky na vědecké informace a vědecké informační systémy (CRIS). Praxe bude realizována v Centru pro podporu open science, které je součástí Ústřední knihovny UK.
Poslední z nabídky spadající do kategorie celoživotního vzdělávání je také již tradiční přípravný kurz k přijímacím zkouškám. Tento kurz připraví uchazeče a uchazečky na přijímací řízení a je zaměřen především na bakalářské studium. Seznámíte se do větší hloubky s tím, co je možné u nás studovat, lépe porozumíte systému, jak se studuje na vysoké škole a natrénujete si strategie pro přijímačky. Tento kurz je vhodný pro všechny, kteří mají ze vstupu na vysokou školu obavy a chtějí si být jistější u přijímacího řízení. I tento kurz probíhá od pandemie online v prostředí Moodle. Uchazeči tak mají možnost poznat systém elektronických opor používaných běžně ve studiu na celé řadě vysokých škol v České republice.
Kolegyně a kolegy z řad odborné veřejnosti na svých akcích, kurzech i ve studiu vítáme, neboť výměna zkušeností či novinek z oboru je prospěšná pro obě strany a přispívá jak k celoživotnímu učení, tak zkvalitnění naší výuky.
JAROLÍMKOVÁ, Adéla; WANČOVÁ, Nina. Možnosti celoživotního vzdělávání knihovníků na ÚISK FF UK v Praze. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/moznosti-celozivotniho-vzdelavani-knihovniku-na-uisk-ff-uk-v-praze
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|