Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2020 » Na čem pracuje, co chystá a co připravilo České literární centrum?
České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, se od svého vzniku před 5 lety zaměřuje především na propagaci české literatury v zahraničí. ČLC intenzivně podporuje zahraniční bohemisty a překladatele z češtiny, české autory a úzce spolupracuje s literárními institucemi, festivaly a veletrhy v zahraničí. Od roku 2019 je také zapojené do mezinárodního projektu CELA, který propojuje a vzdělává začínající autory a překladatele napříč Evropou. Laické i odborné veřejnosti poskytuje České literární centrum informační servis v tištěných i online publikacích.
ČLC nabízí zahraničním překladatelům a bohemistům tří- až čtyřtýdenní rezidenční pobyty v Brně a v Praze. V minulém roce pracovalo na svých překladech z češtiny do cizích jazyků v České republice celkem 26 zahraničních bohemistů, kteří měli také příležitost navázat díky práci Českého literárního centra cenné kontakty s autory, agenty a nakladateli a seznámit s aktuální českou produkcí. S vybranými rezidenty organizuje České literární centrum akce pro širokou nebo odbornou veřejnost. V tomto roce například francouzská rezidentka Nina Hamalcik představila v září brněnskému publiku v rámci festivalu Bonjour Brno, jak se píšou, překládají a vydávají knihy pro děti ve Francii. Každoročně pořádá ČLC ve spolupráci s Českými centry mezinárodní soutěž pro mladé překladatele, Cenu Susanny Roth, do které se v letošním 6. ročníku přihlásilo celkem 104 účastníků z 13 evropských zemí a Japonska. Největší zájem o soutěž byl v Polsku, Rusku, Německu a na Ukrajině. České literární centrum a Česká centra společně připravily speciální brožuru mapující prvních pět let Ceny Susanny Roth.
Zahraniční bohemisty ČLC motivuje k práci na překladech z českého jazyka také semináři s českými spisovateli a překladateli na vybraných univerzitních bohemistických institucích v zahraničí. Studenti českého jazyka tak získají možnost seznámit se s vyslanými českými spisovateli, pokusit se překládat jejich texty a konzultovat je s odborníky i s autory, jako tomu bylo například loni s Petrou Hůlovou a její překladatelkou do polštiny Julií Różewicz na čtyřech univerzitách v Polsku; letos na podzim by se měla konat podobná akce na polských univerzitách s Biancou Bellovou, které vychází v polštině její poslední román Mona.
České literární centrum nabízí rezidenční pobyty i pro české autory v České republice, konkrétně v broumovském klášteře, ale i v zahraničí. V roce 2020 bude v Broumově tvořit 15 českých umělců. Na jaře pobývají v literárním domku v klášterní zahradě tři česko-německé dvojice, v letních měsících jsou oba pokoje domku vyhrazeny pro české autory a autorské dvojice a na podzim se potkává vždy jeden český a jeden polský autor. V září pracoval na své nové knize Martin Ryšavý spolu s polskou překladatelkou Annou Wanik. Třítýdenní rezidenční pobyt nabízí pravidelně České literární centrum vítězi výročních cen Magnesia Litera v kategorii Literatura pro děti a mládež. Na zahraniční rezidence v tomto roce na podzim vyjedou tři čeští autoři – Štěpánka Jislová, Markéta Pilátová a Vratislav Maňák. ČLC na oplátku přivítá i tři zahraniční autory, kteří se budou moci představit českému publiku. V říjnu se například koná v Knihovně Václava Havla čtení s polskou rezidentkou Martou Dzido, která je laureátkou Ceny EU za literaturu za rok 2019.
Sami autoři, zahraniční organizátoři, festivaly a kulturní instituce se mohou již od začátku činnosti ČLC třikrát ročně přihlásit se svými žádostmi do otevřené výzvy o finanční podporu výjezdů do zahraničí. I mimo otevřenou výzvu se snaží České literární centrum koncepčně připravovat a organizovat akce v zahraničí s českými autory. Primárně směřuje podpora autorům, jejichž díla vyšla v nedávném období v překladech a měla úspěch u čtenářů. Loni ČLC podpořilo celkem 160 výjezdů českých spisovatelů do 20 zemí – nejčastěji do Německa, Rakouska, na Slovensko, ale i do Velké Británie či Francie a Švédska. V tomto roce, který silně ovlivňuje světová pandemie koronaviru, se nám sice nepodaří zrealizovat obdobný počet akcí, přesto se ČLC pokouší své aktivity omezovat co nejméně a nadále dělat maximum pro české spisovatele, překladatele z češtiny a jejich nakladatele, ve formě finanční i organizační. Proto vypsalo České literární centrum stipendium pro autorky a autory z České republiky. Ze 182 žádostí vybrala odborná komise 16 stipendistů ve čtyřech žánrových skupinách, kterým rozdělila celkem 560 tisíc korun.
V tomto roce jsme nově nabídli rezidenční pobyty nejen zahraničním překladatelům z českého jazyka, ale i českým překladatelům, kteří překládají z jiných evropských jazyků. ČLC letos vypsalo poprvé rezidence v klášteře Broumov pouze pro začínající české autory. Z 29 žádostí komise ČLC vybrala 4 autory (Nela Bártová, Kamila Hladká, Matěj Senft a Jana Váňa), kteří budou v Broumově v listopadu a prosinci. Dále České literární centrum uspořádalo na jaře soutěž pro děti a dospělé Komiks za komiks a na podzim připravilo videoseriál v českém a anglickém jazyce, který představí českému i zahraničnímu publiku české komiksy, které byly vydány v zahraničí.
Kromě toho navazuje kontakty se zahraničními nakladateli a vydává brožury o české literatuře, v nichž nabízí to nejlepší z české literatury všech žánrů jako potenciální tipy pro překladatele z češtiny. Zahraničním nakladatelům jsou rovněž určeny kontaktní zájezdy do České republiky, kam jsou ve velkém počtu zváni na významné české knižní festivaly. V roce 2019 přijelo 26 vybraných zahraničních nakladatelů do České republiky, což vedlo k iniciaci mnoha překladatelských a nakladatelských projektů a žádostí o grant u Ministerstva kultury ČR.
ČLC rovněž usiluje o informovanost české odborné obce i veřejnosti o novinkách v české literatuře, poskytuje proto literární zpravodajský servis na dvojjazyčném, česko-anglickém portálu CzechLit i svých sociálních sítích, vydává pravidelný newsletter a každý měsíc přináší nové literární téma měsíce na svých internetových stránkách – odborně-popularizační přehledovou studii o české literatuře. Aktuální listopadové téma měsíce se věnuje nejnovějším trendům v literatuře pro děti a mládež v Anglii, Německu, Španělsku a Francii.
ČIČVÁKOVÁ, Michala; STEHLÍKOVÁ, Olga. Na čem pracuje, co chystá a co připravilo České literární centrum?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(4) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/na-cem-pracuje-co-chysta-co-pripravilo-ceske-literarni-centrum
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|