Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2012 » Nakladatelství „Josef Filip, zal.1938“
Jedná se o menší rodinné nakladatelství, založené roku 1938 otcem dnešního majitele. Nakladatelství v letech 1938-1948 vydalo značné množství titulů nejrůznějších žánrů, zčásti též pod značkami Albatros, Cukrová píšťalička aj. Po padesátileté přestávce byla činnost nakladatelství obnovena s tím, že se dnes věnuje téměř výhradně obrazovým publikacím orientovaným na Brno.
V počáteční fázi nakladatelství vydalo dvacetidílnou sérii knížek mapujících staré brněnské pohlednice – šlo o levnější brožované publikace ve velikosti A5 s názvem „Brno – staré pohlednice“, z nichž mnohé se dočkaly i několika dotisků. Dodnes jsou tyto publikace k dispozici vyvázané po pěti kusech v tvrdých deskách.
Pohlednicová série byla přerušena roku 2005 titulem „Papírové peníze – od Marie Terezie po Karla I.“ Jedná se o luxusní publikaci se stovkami obrázků popisující vznik dost zásadní novinky v peněžním oběhu Rakouska v roce 1759 – papírových peněz. S ohledem na to, že nejstarší papírové peníze se obvykle zachovaly jen v několika málo exemplářích, popřípadě vůbec, je tato kniha naprosto unikátní v tom, že shromáždila veškeré unikátní papírové peníze a to jak z renomovaných muzeí (vč. Kunsthistorische museum Wien), archivu Rakouské národní banky i ze soukromých sbírek. Několik již neexistujících nominálů bylo rekonstruováno s využitím dobových podkladů na počítači. Výsledkem je publikace, kde jsou veškeré vydané papírové peníze v Rakousku od r. 1759 do r. 1918 doplněny o ukázky padělků, nouzových peněžních poukázek, peněz vydávaných v obléhaných pevnostech či zajateckých táborech atd. Najdete zde i údaje o zajímavých historických okolnostech vzniku papírových peněz, o dobových cenách a výdělcích i jiné zajímavosti.
Po ukončení série Brno-staré pohlednice se nakladatelství orientuje na cílovou skupinu milovníků starých fotografií a to převážně brněnských, ale částečně i pražských a jiných a přešlo na luxusněji vypravené publikace ve formátu A4:
Zaniklý svět brněnských kaváren – obrazová publikace popisující svébytný svět brněnských kaváren zejména v době Rakouska-Uherska a první republiky a navazující na stejnojmennou výstavu.
Pozdrav z Brna – obrazová publikace s výběrem těch opravdu nejzajímavějších brněnských pohlednic z přelomu 19. a 20. století doplněná dobovými fotografiemi ulic a náměstí Brna.
Pozdrav ze Znojma – obrazová publikace ve zcela stejném pojetí jako Pozdrav z Brna s cenným výchozím materiálem ze Znojma.
Stará Praha očima Zikmunda Reacha – obrazová publikace inspirovaná známým prvorepublikovým sběratelem a milovníkem fotografií staré Prahy, který shromažďoval nejstarší pražské fotografie, zejména těch míst, která byla postupně zasažena asanací.
Brno 1939-1945 – cca 900 fotografií (vesměs nikdy nepublikovaných) z Brna v období protektorátu, včetně vojenských přehlídek, návštěvy A. Hitlera a jiných představitelů Říše v Brně, nejrůznějších slavností i obyčejného života. Na doprovodném textu se podíleli i renomovaní historici.
Brno – město, lidé, události – obrazová publikace s výběrem snímků např. ze začátků zápasníka Gustava Frištenského v Brně, první návštěvy T. G. Masaryka, začátků brněnského výstaviště v letech 1907-8, tragédie v hotelu Evropa r. 1933 i jiných témat. Kniha je začátkem delší plánované řady.
Poslední tři tituly vyšly v prosinci 2011 s tím, že rok 2012 byl zahájen knihou, která volně navazuje na publikaci „Kavárny“ a mapuje vznik zájezdních hostinců v Brně, jejich postupný přerod na hotely apod., opět s bohatým obrazovým materiálem. Název knihy je Brno – zájezdní hostince a hotely.
Ediční plán na zbytek roku 2012 obsahuje zejména druhý díl loni vydané publikace Brno 1939-45 (budou celkem 3 díly), který se zaobírá zejména bojem mezi brněnskými odbojáři a nacistickými represivními složkami – představuje opět bohatý obrazový materiál. Další knížkou, která je plánována na závěr roku, je druhý díl série Brno – město, lidé, události zaobírající se nejstaršími brněnskými fotografiemi od roku 1840 zhruba do konce 19. století.
Rok 2013 bude ve znamení dlouho připravované publikace prezentující snímky města Brna pořízené fotografem A. Kunzfeldem a to až na výjimky ještě před zásadní přestavbou města na přelomu 19. a 20. století. Rovněž počítáme s vydáním posledního dílu Brno 1939-1945 (bombardování Brna, osvobození apod.). Všechny publikace vydáváme dvojjazyčně, s texty v češtině a němčině.
Kontakty i informace k vydaným knihám lze nalézt na našich webových stránkách www.knihyfilip.cz.
FILIP, Vladimír. Nakladatelství „Josef Filip, zal.1938“. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(4) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/nakladatelstvi-josef-filip-zal1938
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|