Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Národní strategie digitalizace knihovních fondů v ČR
Příspěvek představuje přípravu Národní strategie digitalizace knihovních fondů v České republice. Tato strategie se stala hlavním tématem Semináře ke krajské digitalizaci, který každoročně pořádá pod záštitou SDRUK IT Moravská zemská knihovna v Brně. Zmíněn je okruh témat diskutovaných v rámci její tvorby – význam Registru digitalizace, otázka meziinstitucionální spolupráce, problematika kritérií výběru dokumentů k digitalizaci či elektronického povinného výtisku.
V rámci implementační části opatření k naplnění strategických cílů “Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2021-2027 s výhledem do roku 2030” se nachází několik konkrétních kroků v oblasti informačních služeb knihoven v analogovém a digitálním prostředí, které souvisí s koordinací digitalizace na národní úrovni. Jedním z těchto kroků je vytvoření metodického centra digitálních dokumentů v Národní knihovně ČR v termínu do konce roku 2027 a dalším konkrétním krokem je vypracování Národní strategie digitalizace knihovních fondů ve spolupráci Národní knihovny ČR (NK ČR), Moravské zemské knihovny v Brně (MZK) a Ústřední knihovnické rady ČR (ÚKR) s termínem do konce roku 2021.
V rámci spolupráce MZK a NK ČR na přípravě právě této výše uvedené strategie digitalizace jsme se rozhodli věnovat letošní Seminář ke krajské digitalizaci, který je každoročně pořádaný pod záštitou SDRUK IT v MZK, speciálně jenom tomuto tématu a celý program upravit a připravit společně s odborníky z NK ČR tak, aby se s výstupy ze semináře dalo pracovat jako se vstupy pro tvorbu tohoto koncepčního materiálu.
Seminář se uskutečnil v online prostředí 2. 6. 2021. S ohledem na plánovaný široký záběr semináře byli k účasti pozváni mimo tradičních účastníků i další odborníci z řad vysokoškolských knihoven, knihoven muzeí, galerií a specializovaných knihoven. Všechny prezentace a řízené diskuze se zabývaly souvisejícími tématy se strategickými otázkami. Základní vizi a teze připravované národní strategie přednesl Tomáš Foltýn (generální ředitel NK ČR) a následně byly diskutovány aktuální strategie digitalizace jednotlivých knihoven, které mají k dispozici vlastní interní digitalizační linky (MZK, NK ČR, Městská knihovna v Praze, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě). Diskutována byla především granularita těchto dokumentů a to z pohledu toho, do jaké míry detailu má smysl jednotlivé strategie plánovat. Klíčovou roli v evidenci a koordinaci hraje a bude hrát i v budoucnu centrální služba Registr digitalizace provozovaná NK ČR. Tento páteřní systém není ale vždy důsledně a včas všemi knihovnami doplňován a aktualizován. Vzniká i obecná potřeba jednoduššího „vizuálního” přehledu o tom, čím se která knihovna obecně zabývá. Stejně tak je třeba důsledně spolupracovat na doplňování odkazů na digitalizované dokumenty do Souborného katalogu.
Velkým tématem se stala otázka meziinstitucionální spolupráce a spolupráce s knihovnami vysokých škol, které digitalizují především pro vlastní potřeby a prozatím bez centrální koordinace. Vysokoškolské knihovny také většinou používají pro prezentaci své digitalizace digitální knihovnu založenou na open source platformě DSpace na rozdíl od – v knihovnách rozšířeného – open source systému Kramerius. V rámci diskuze účastníci upozornili na problematiku, která souvisí s důslednou kontrolou záznamů nebo potřebou rekatalogizace dokumentů před započetím vlastních digitalizačních prací. Tato aktivita by mohla být v budoucnu podporována v rámci dotačního titulu VISK 7. Široce diskutovány byly i otázky týkající se kritérií výběru dokumentů k digitalizaci, kdy mimo záchranné digitalizace a digitalizace žádaných titulů hraje například pro krajské knihovny velkou roli především souvislost dokumentů s daným krajem a případné požadavky kraje jako zřizovatele knihovny. Tematizována byla i otázka elektronického povinného výtisku od vydavatelů a to z toho důvodu, aby se zbytečně nedigitalizovaly tituly, které už v dnešní době jsou v digitální podobě připraveny ještě před tiskem. Díky přebírání těchto elektronických zdrojových dat pro tisk knihy knihovnami by vznikl prostor pro digitalizaci starších knih. Samostatným okruhem se stala i otázka kompetencí zaměstnanců, kteří se podílejí na digitalizaci, jejich flexibilita a možnosti jejich dalšího vzdělávání.
V rámci zajištění co největšího množství relevantních dat připravili kolegové z NK ČR online dotazník, určený pro knihovníky z archivních, muzejních a galerijních knihoven a další odborníky na digitalizaci tak, aby se podařilo získat co nejvíce a co nejpestřejších námětů a podnětů pro finální zapracování strategie. Národní strategie bude vycházet i ze strategií jednotlivých ministerstev (Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy). Jedná se o ministerské dokumenty, které ve svých strategiích digitalizaci nějakým způsobem explicitně zmiňují. Dále budou při přípravě brány v úvahu dokumenty jako Digitální Česko, Státní kulturní politika a pracuje se i se strategiemi vybraných evropských národních knihoven.
Koncem června 2021 zveřejnila NK ČR svou interní strategii digitalizace novodobých fondů, která je platná pro léta 2021-2023. MZK má připravenou aktualizaci své strategie digitalizace z roku 2017 na období 2022-2026 k internímu připomínkovému řízení s tím, že dokument by měl být v brzkém termínu finalizovaný. Protože témat k diskuzi je poměrně velké množství a v rámci jednoho semináře jsme ani neplánovali je všechny prodiskutovat, rozhodli jsme i s kolegy z NK ČR, že v letošním roce budeme pořád ještě jeden Seminář ke krajské digitalizaci a to v podzimním termínu. Termín pro vytvoření Národní koncepce digitalizace knihovních fondů v ČR (tedy konec roku 2021) by měl být splněn.
INDRÁK, Michal. Národní strategie digitalizace knihovních fondů v ČR. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-11-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/narodni-strategie-digitalizace-knihovnich-fondu-v-cr
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|