Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2017 » Nastupujte do strašidelné tramvaje!
Nahlédnout do příběhu spisovatelky Petry Braunové Tramvaj plná strašidel, vyrobit onen dopravní prostředek, přestrojit se za ducha … To byl program jednodenní jarní prázdninové dílny pro přihlášené děti. S knihami Petry Braunové jsme však nespojili jen jeden jarní den, nýbrž celoroční projekt nazvaný Ztraceni v čase Petry Braunové.
Důvod? Výběr ze skvělých knih od Prvního čtení až po čtení pro dospělé a navíc významné životní jubileum autorky. I přes úspěchy předešlých ročníků, ve kterých jsme se vždy ohlíželi do minulosti a rok procházeli například s Jiřím Trnkou, Boženou Němcovou nebo třeba Karlem IV., jsme se rozhodli pro změnu. Proč nenabídnout čtenářům autora, kterého mohou vidět na vlastní oči, mluvit s ním a sáhnout si do regálu pro jeho knihu? A v případě Petry Braunové je z čeho vybírat!
Paní Braunovou jsme přesvědčili k vícedenní návštěvě Hodonína a během tří únorových a dvou březnových dopolední se u nás setkala s žáky 2. – 5. tříd místních základních škol, které pilně navštěvují knihovnu, a s jednou třídou středoškoláků. Z poutavého vyprávění jsme se dozvěděli, jak pracuje spisovatel, jak ilustrátor namíchá zlatou barvu, jak se kniha vyrábí, jak vznikají samotné příběhy. Děti nejvíce zaujaly ty strašidelné, a k těm knižním přidala autorka i ty ze života. Celkem čtrnáct besed, přesto každá originální. Vždy zaznělo něco nového, jiného.
Noc s Andersenem nám přičarovala motýlí křídla, stejně jako Kubovi z autorčiny knihy Kuba nechce spát. Jejich pestrost zajistila „bojovka“, při které družstva dětí sesbírala desítky kousků barevných papírků rozházených po knihovně. Pak už stačil jen tvrdý papír jako základ křídel, provázek zajišťují jejich pohyblivost, nůžky, lepidlo a volnost tvořit. Za půl hodiny vzlétlo do prostoru několik mladých motýlů s nádhernými křídly, sosáčky i tykadly. Příhoda z knihy Johana s dlouhýma nohama nás inspirovala ke stezce odvahy a Tramvaj plná strašidel přímo pojmenovala naše soutěžní družstva. Křižíkovci, Dvořákovci, Smetanovci, Němcovci a Čapkovci. Zatímco v knize vystupují duchové těchto slavných osobností, u nás v knihovně jsme zhlédli kus jejich života. Do scénky ztvárněný životopis se dětem opravdu povedl.
Nosnou aktivitou celého projektu je ale každoročně literární a výtvarná soutěž pravidelně zveřejňovaná na začátku roku v konferenci Andersen. Letošní literární soutěž nese podobu dopisu a název „Milá Petro“. „Přečetli jste některý z příběhů Petry Braunové? Líbil se vám? Chtěli byste zažít něco podobného? Nebo jste to už zažili? Napište o tom paní spisovatelce dopis“. Toto původní zadání paní Braunová spontánně na besedách obohatila o zadání vlastní. „Děti, zažily jste nějakou zajímavou příhodu, kterou by stálo za to vyprávět dál? Napište ji do soutěže a třeba se objeví v nějaké mé další knize.“ Pokud raději malujete, než píšete, můžete navrhnout vlastní obálku k již existující knize paní spisovatelky. I v tomto případě přišla paní Braunová s nápadem. „Namalujte obálku k mé nové knize „Dům doktora Fišera“. Nejlepší práce vybrané odbornou porotou paní spisovatelce po slavnostním vyhlášení výsledků a výstavě předáme.
Dojmy i historky z besed s paní spisovatelkou jsou nezapomenutelné a využíváme je s kolegyní při programech pro školy, které na besedách nebyly. Základní škola z nedalekých Dolních Bojanovic, která se pravidelně do soutěží knihovny zapojuje, si nás dokonce pozvala přímo k nim, kde jsme v krátkém čase jednoho necelého dopoledne představily vybraným třídám (cca patnáct tříd 1. – 9. ročník) projekt Ztraceni v čase Petry Braunové, její knihy i vše, o co se s námi podělila, a co se dalo ve vymezeném čase předat.
Hlad po knihách Petry Braunové, především díky jí samotné, zavládl nejen v Hodoníně, ale i Dolních Bojanovicích. Její knihy v regálech neleží. Jsou doma – v rodinách našich čtenářů. A také ve školách, kde je čtou paní učitelky dětem nebo si je čtou děti samy. Čteme zkrátka všichni, rodiče nakaženi nadšením svých dětí, nezůstávají pozadu.
Mnohokrát děkujeme, paní Braunová!
HÝBNEROVÁ, Svatava. Nastupujte do strašidelné tramvaje!. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(2) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/nastupujte-do-strasidelne-tramvaje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|