Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Nezvalova Třebíč 2020 (+ 1)
V roce 2020 na jaře se měl uskutečnit druhý velký Festival poezie Nezvalova Třebíč. První festival v roce 2015 navázal na národní soutěž poezie stejného názvu ze 70. a 80. let minulého století. Obě akce měly a mají připomenout, že v Třebíči studoval na reálném gymnáziu Vítězslav Nezval, chlapec z Biskoupek a později Šamíkovic (dnes Šemíkovic). Gymnázium navštěvoval od 11 do 19 let a rodiče z něj chtěli mít právníka. Jak vzpomíná v autobiografii „Z mého života“, první dojmy po odloučení od rodiny byly velmi smutné, ale naštěstí další zážitky a atmosféra města přece jen povzbudily jeho vrozenou vášeň pro poezii a hudbu. A to natolik, že se citlivý hoch už v důležité době dospívání rozhodl stát básníkem.
V devadesátých letech po revoluci byla původní soutěž poezie, kterou pořádalo Městské kulturní středisko Třebíč, zrušena. Byly jiné priority, vše staré bylo špatné, vše se hodnotilo optikou „co bylo předtím, nemá v nové době místo“. Sté výročí narození Vítězslava Nezvala (26. 5. 1900) proběhlo v roce 2000 bez většího připomenutí, a dalších patnáct let trvalo, než se knihovna rozhodla tradici Nezvalovy Třebíče převzít a obnovit.
První ročník byl zatěžkávací zkouškou plnou otázek, co všechno festival unese. Kromě stěžejní soutěže poezie bylo třeba najít lákavé aktivity, kdy hlavním cílem bylo, aby je lidé naplňovali vlastním přičiněním. Tak byl zařazen guerilla poetring – básnění v ulicích s poezií vlastní i s básněmi Vítězslava Nezvala. Zúčastnily se základní a střední školy z Třebíče a svá vystoupení prezentovaly s pomocí výtvarných instalací ve veřejném prostoru na lavičkách, stromcích, říčních lávkách; vyhlášení výsledků republikové soutěže poezie v kategoriích 11 – 19 let a od 20 let, které bylo součástí úvodní Noci s Vítězslavem Nezvalem; v průběhu tří týdnů pak festival nabídnul řadu kulturních večerů s významnými a zajímavými umělci – Jiří Suchý, Petr Bende, Vladivojna La Chia, Natálie Kocábová, Ivana Andrlová s komorním orchestrem Vítězslava Podrazila, Alfréd Strejček, Daniel Dobiáš, Josef Guruncz, Jessica Boone, místní divadelní a pěvecké sbory a amatérští umělci. Své posluchače si získala veřejná čtení na náměstí. Výtvarně nadané děti, studenti i dospělí z celé ČR tvořili kalendář pro výtvarnou soutěž inspirovanou Nezvalovou poezií a třebíčskými památkami. Následovala dvoudenní odborná konference, tři výstavy i návštěva surrealistické galerie s promítáním filmu Valérie a týden divů a odborným komentářem. Velký úspěch mělo setkání amatérských básníků z celé ČR, kteří se do té doby většinou znali jen prostřednictvím literárních webů a sociálních sítí. Na konci hektických tří týdnů pak přišlo příjemné překvapení – poděkování ministerstva kultury za obnovu Nezvalovu Třebíče.
V mezidobí 2016 až 2019 se na začátku dubna konal víkendový festival k připomenutí událostí minulého i budoucího velkého festivalu v roce 2020. Program byl připravován už od jara 2019, Fondu Vysočiny a Ministerstvu kultury byly podány (a schváleny) projektové žádosti o dotace. V říjnu 2019 byla vyhlášena soutěž poezie, veřejné akce měly být zahájeny 6. dubna a trvat do 26. května 2020. Data nejsou náhodná – 26. května 1900 se Vítězslav Nezval narodil a 6. dubna 1958 zemřel, navíc 6. duben 1885 je datum rozhodnutí o zřízení první veřejné knihovny v Třebíči. Měli jsme tak důstojně oslavit 120. výročí narození Nezvala a 135. výročí založení knihovny. Pak přišel začátek března…
Nouzový stav v důsledku koronavirové pandemie přesunul program Festivalu poezie Nezvalova Třebíč 2020 rovnou do sekce Archiv akcí (všechny odkazy k NT na konci článku). Důvody ani pocity všech spolupracujících organizátorů není nutné popisovat, takzvaný „zásah vyšší moci“ snad poprvé dostal konkrétní a nekompromisní podobu. Jedinou částí FPNT 2020, která se uskutečnila přes termínové změny, byla soutěž poezie. Byla vyhlášena na podzim a přihlášená díla odeslaná podle pravidel do 7. března byla předána pěti porotcům. Datum vyhlášení výsledků bylo stanoveno na sobotu 25. dubna, kdy mělo v Třebíči probíhat víkendové celostátní setkání amatérských básníků s nocováním v knihovně podle vzoru Nocí s Andersenem. Nemohlo se tak stát, proto vyhlášení výsledků muselo proběhnout prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí a další bezkontaktní komunikace. Vítězům obou kategorií byly vydány malé sbírky básní a jejich předáním taktéž poštou letošní festival poezie skončil.
Přesouvat program na podzim 2020 postrádalo smysl vzhledem k nejistým epidemiologickým prognózám i vyhrazeným termínům dalších projektů. Ještě v době nouzového stavu byl ale Festival poezie Nezvalova Třebíč 2020+1, tentokrát už bez soutěže poezie, znovu podán do Fondu Vysočiny na duben a květen 2021. Věřme, že do té doby se bude koronavirová situace jen zlepšovat a že budeme moci přivítat všechny umělce, odborníky, básníky i soutěžící oceněné letos na jaře.
DOČKALOVÁ, Marie. Nezvalova Třebíč 2020 (+ 1). Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/nezvalova-trebic-2020-1
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|