Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Noc literatury - rozhovor s Adrianou Krásovou
Současná literatura, netradiční místa, známé tváře, taková je podoba literárního projektu Noc literatury. Přibližuje veřejnosti formou ukázek novou tvorbu českých i evropský spisovatelů. Projekt oslovil četné (nejen) veřejné knihovny, které svou kreativitou a zajímavými náměty oživují tato kouzelná setkání s literárními i výtvarnými díly a jejich tvůrci.
Můžete se prosím vrátit do doby vzniku této mimořádné akce? Jak nápad zorganizovat Noc literatury vznikl?
Myšlenka pořádat Noc literatury vznikla v roce 2006 při otevření Českého centra Praha, které oslovilo evropské kulturní instituty, sdružené v EUNIC (Sdružení národních kulturních institutů zemí EU), a kulturní oddělení zastupitelských úřadů, aby se staly jejími spoluorganizátory. Noc literatury je tedy od té doby každoročním společným projektem Českých center a EUNIC. V posledních letech se ho pravidelně účastní zhruba dvě desítky institutů a ambasád evropských zemí a kromě toho se již třetím rokem čte i romská literatura a přidávají se země další.
Datum pravidelného konání bylo stanoveno na předvečer knižního veletrhu Svět knihy, takže autoři, kteří na veletrh přijedou, mají příležitost poslechnout si čtení ze svých knih a vidět reakce publika, a naopak posluchači často zakusí výjimečný zážitek osobního setkání s autory i s jejich překladateli. Seznámí se s kvalitními tituly, přeloženými z velkých i menších jazyků, které by možná v záplavě vydávaných knih přehlédli.
Jaký byl původní záměr, cíl?
Cílem projektu je představit publiku novou literární tvorbu současných evropských spisovatelů v nových českých překladech. Spolu s knihami se posluchači seznamují i se současnými myšlenkovými proudy a s tématy, která jsou v dnešní Evropě aktuální. Aby se projekt odlišil od jiných literárních projektů a aby byl zároveň atraktivní položkou v bohaté kulturní nabídce, čtou se ukázky na nevšedních a často běžně nepřístupných místech, v Praze vždy v jedné městské části. Ta vybíráme tak, aby prostředí s ukázkou ladilo. A třetím důležitým prvkem je účast známých divadelních herců, kteří ukázky čtou. Ti dokáží textu vdechnout ještě další rozměr. Souznění těchto tří složek – text, místo a přednes – činí z Noci literatury jedinečnou záležitost. Diváci během večera přecházejí podle mapky z jednoho místa na druhé, vyslechnou řadu rozličných příběhů ve skvělém podání a poznají místa, která často neznají.
To, co jsem zde popsala, je podoba, kterou má projekt především v Praze, mimo Prahu probíhá v každém městě či místě podle místních podmínek a možností. Co je společné, jsou texty, které do všech přihlášených míst rozesíláme, a vizuální podoba Noci literatury. Požadavkem projektu je i to, aby se četlo během večera na různých místech. Jinak si jednotlivé knihovny či kulturní zařízení organizují akci podle svých podmínek a možností: přednášející vybírají z místních osobností, společně putují městem, apod. A dělají to zajímavě a skvěle!
Knihovny se přidávaly postupně? Museli jste je oslovovat? Několik let již spolupracujete se Svazem knihovníků a informačních pracovníků, usnadnilo to zapojování knihoven a jejich zřizovatelů?
Před sedmi lety se k projektu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst, která se do projektu jeho prostřednictvím zapojují, každoročně stoupá. A nejsou to jen knihovny – akci organizují i divadla či kulturní spolky. V tomto roce byl přihlášený rekordní počet 73 knihoven, jejich počet však v důsledku epidemie klesl, nicméně stále jich je téměř 60 po celé republice. Noci literatury se již několik let účastní i řada evropských i mimoevropských měst, tradičně ji organizují Česká centra v Bratislavě, Budapešti a Sofii, ale i ČC v New Yorku či Paříži. Projekt se postupně rozrůstá a stává se kulturní akcí s mezinárodním přesahem.
Jak probíhá organizace? Je to jistě složité včetně propagace, vydávání velmi obsahově i graficky zajímavých materiálů. Hlavním organizátorem je váš tým?
Organizace Noci literatury je poměrně dlouhá a náročná. Začíná vyhledáním městské části jako spoluorganizátora a potvrzením účasti ze strany zahraničních kolegů z EUNIC. Pak nastupuje výběr knih, který spolu s instituty, ambasádami a překladateli provádí dramaturg projektu Ondřej Kavalír, redaktor spolupracujícího nakladatelství Labyrint. U některých knih se ještě dokončuje překlad a tak bývá tato fáze dost obtížná. Pak Ondřej ukázky upravuje do podoby, která se bude večer číst, a po dokončení je rozesíláme do regionů. Nastupuje další fáze, kdy v Praze podle ukázek vybíráme herce a místa.
Již třetí rok spouštíme také kampaň na sociálních sítích – minulý rok představili knihy jejich překladatelé, letos jsme oslovili mladou talentovanou filmařku Františku Bakošovou, která ke každému titulu připravila krátký spot. Současně se připravuje grafika, jednáme s partnery, spoluorganizátory, pracujeme se stážisty, oslovujeme dobrovolníky, připravujeme podklady pro tisk atd. – všechno má svůj čas a rytmus, jedno navazuje na druhé, takže finální fáze je vždy velmi hektická.
Víme, že letošní celostátní literární projekt Noc literatury se koná v posunutém termínu, v říjnu 2020. Bude to mít nějaký vliv na její konání, organizaci?
Letos se Noc literatury přesunula na 7. října a dopad na její organizaci to má velký. V srpnu minulého roku už jsem měla napsanou Závěrečnou zprávu za rok 2019 a začínala jsem připravovat nový ročník, první schůzka organizátorů se většinou koná koncem září. Třetina herců, kteří byli v únoru potvrzeni, musela bohužel odřeknout, takže bylo nutné vyhledat a zajistit nové, nebylo možné dokončit finální výběr míst – a mohla bych pokračovat. Kromě toho nastala doba dovolených a nebylo ani jasné, zda bude vůbec možné akci pořádat. V podstatě tento rok organizujeme NL již podruhé, ale snad to dobře dopadne
Závěrem si dovolím zeptat se na vaše zájmy, relaxaci od pracovního vytížení a především na vaše literární lásky a aktuální četbu.
Jsem opravdu hodně pracovně vytížená, protože kromě práce na projektu také učím na vysoké škole, a tak mi kromě rodiny a běžných koníčků nezbývá na nic jiného moc času. V současné době se snažím dočíst třídílnou biografii Reinera Stacha o Franzi Kafkovi.
Děkuji za váš čas a trpělivost.
PhDr. Adriana Krásová vystudovala anglistiku a hispanistiku na FF UK, v letech 2005 - 2010 působila jako ředitelka ČC v Madridu. Spolupracovala na projektu Plzeň - Evropské město kultury a podílela se na přípravě první prezentace české literatury v Bogotě a latinskoamerické účasti na Světu knihy 2019. Od roku 2018 spolupracuje s Českými centry jako vedoucí projektu Noc literatury. Překládá z angličtiny a španělštiny. Dlouhodobě působí na katedře angličtiny VŠE.
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Noc literatury - rozhovor s Adrianou Krásovou. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/noc-literatury-rozhovor-s-adrianou-krasovou
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|