Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2021 » Nová budova Krajské knihovny Vysočiny
Stavba nové budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě trvala přesně dva roky, zahájena byla v srpnu 2018, dokončena v červenci 2020. Knihovna nevznikla přestavbou nějaké již existující budovy, ale byla realizována jako zbrusu nová stavba. Svým uspořádáním a vybavením splňuje trendy a vysoké nároky, které jsou na provoz dnešních knihoven kladeny, je otevřeným místem, vstřícným a přívětivým, prostředím, ve kterém se celodenně potkávají uživatelé různých věkových kategorií i potřeb. Interiéry jsou mobilní, snadno přestavitelné, prostory přehledné, vzdušné a pohodlné, bez chodeb, současně však s klidovými zónami, splňující požadavky moderní knihovny jako centra kulturního a společenského života, místem vzdělávání, setkávání i relaxace.
Budova knihovny je třípodlažní, 1. a 2. nadzemní podlaží slouží čtenářům, v nejnižším podlaží se nachází sklad, kanceláře zaměstnanců a digitalizační jednotka. Vstupní prostory v 1. podlaží jsou rozlehlé, přehledné, bezbariérové, a čtenářům tudíž snadno dostupné. Dominantou je velké schodiště s volným prostorem umožňujícím aktivity typu autorská, scénická a divadelní představení. Dalším významným bodem je centrální pult, u kterého probíhá vracení a půjčování dokumentů z celé knihovny či registrace nových čtenářů. Pro čtenáře je to oproti staré budově velká změna, v té měla všechna oddělení vlastní vstup, takže bylo nutné předkládat čtenářský průkaz při návštěvě každého oddělení, v nové budově celý tento zdlouhavý proces odpadá a půjčování i vracení je pohodlnější a rychlejší. V blízkosti centrálního pultu jsou šatní skříňky, v nové budově samozřejmost, která čtenářům zpříjemní pobyt v knihovně. Dominantou vstupního prostoru knihovny jsou pak vysoké dřevěné schody, které jsou doplněny stěnou z živých květin a jsou příjemným místem k posezení.
Součástí podlaží je multifunkční sál o rozloze 120 m², který disponuje 100 místy k sezení, samozřejmostí je vybavení AV a IT technikou. Sál je možné rozdělit variabilní příčkou 1:2, v závislosti na počtu účastníků akcí. Slouží k vzdělávání knihovníků, celoživotnímu vzdělávání veřejnosti a dalším kulturním a vzdělávacím akcím. Čtenáři v tomto podlaží najdou multimediální centrum s bohatou nabídkou CD, DVD, gramofonových desek, hudebnin, deskových her atd. a oddělení pro děti a mládež. Jsou to osvětlená, prostorná místa, kterým nechybí klidové zóny, prostory pro studium nebo naopak pro zábavu a relaxaci, pro ty nejmenší návštěvníky je připraven krásný a bohatě vybavený dětský koutek. Součástí oddělení je také výukový prostor, který je určený pro vzdělávání žáků a studentů základních a středních škol.
Zatímco v 1. podlaží je díky dětským návštěvníkům předpoklad větší hlučnosti, 2. podlaží počítá s klidnějším provozem, proto se tu nachází čítárna, úseky beletrie a naučné literatury pro dospělé, zvukové knihy a studovna. Stejně jako v prvním podlaží i tady je celý prostor vzdušný a prosvětlený. Pro náročnější studium, které vyžaduje soustředění, jsou čtenářům k dispozici akusticky oddělené uzamykatelné boxy, tzv. tiché studovny. Zájemci v nich tak mohou pracovat v klidu, odděleně od běžného provozu, přesto v dosahu veškerých služeb knihovny.
V každém podlaží jsou pro potřeby čtenářů umístěny tzv. infobody. Ve staré budově se čtenáři obraceli na knihovníky u výpůjčního pultu na každém oddělení, v nové budově by pro čtenáře bylo velmi nepohodlné, aby pro zodpovězení svého dotazu museli jít až k centrálnímu pultu, proto vše vyřídí právě prostřednictvím infobodu, kde mu knihovník pomůže vyřešit vše potřebné, poradí, kde najít potřebný dokument, jak se zorientovat v nové budově, pomůže s objednávkou ze skladu apod., čtenáři se tak nemusí bát, že kromě centrálního pultu už by se v celé knihovně neměli na koho obrátit. Protože střecha knihovny je rovná a přístupná, vznikla zde terasa. V letních měsících je ideální pro pořádání autorských čtení a podobných aktivit. Nevšední prostředí může být pro návštěvníky příjemným zpestřením, stejně tak nádherný výhled do okolí.
Co se týče technického a dalšího vybavení, se starou knihovnou je neporovnatelné. Uživatelé mají k dispozici výtah, maminky s kočárky či čtenáři, pro které je chůze namáhavá, se tak nemusí bát zdolávání pro ně nepříjemných schodů. V plášti knihovny je zabudován návratový automat, čtenáři tak mají možnost vracení knih 24 hodin denně. Milovníci kávy a dobrého zákusku ocení kavárnu, ve které mohou v klidu posedět, relaxovat a popovídat si, aniž by rušili ostatní návštěvníky knihovny. Vzhled budovy knihovny je také unikátní, citlivě řešený v souladu s okolním prostředím. Opláštění je tvořeno jedinečným systémem zelené fasády, která v létě chladí, v zimě ohřívá, zároveň zlepšuje kvalitu vzduchu zachytáváním okolního prachu a tlumí hluk. V průběhu roku se zelená fasáda mění a zajišťuje tak stále originální vzhled.
Srovnávat novou budovu knihovny se starou nelze, protože rozdílné je téměř vše. Asi tou největší odlišností je velikost celého prostoru – čtenářům je dostupná většina knihovního fondu ve volném výběru, mohou si sami lépe vybírat, probírat se dokumenty, hned si je půjčit. Ve staré budově byly 2/3 knihovního fondu ve skladu, 1/3 v půjčovnách, nyní je to naopak. Sklad je zároveň dostupný v nejnižším podlaží, na objednávky tak čtenáři nečekají dlouho. Celá knihovna je velkým, vzdušným a prosvětleným prostorem, který čtenářům poskytuje dostatek místa i soukromí. V každém podlaží je k dispozici množství pohodlných sedaček, mnohé z nich s nádherným výhledem přes velká prosklená okna do okolí. Veškeré služby jsou dostupné na jednom místě. Posluchači Univerzity volného času dozajista ocení, že přednášky probíhají už jen v prostorách knihovny, což doposud také neplatilo, kvůli nedostatku místa se některé cykly přednášek konaly mimo hlavní budovu knihovny. Stejně tak pro zdravotně znevýhodněné uživatele je Oddělení specializovaných služeb nyní mnohem lépe dosažitelné díky výtahu, který ve staré budově chyběl. Takto by se o novinkách a zlepšeních dalo psát dlouho. Nás nejvíce těší, že Krajská knihovna Vysočiny má po více než 125 letech konečně své vlastní a důstojné sídlo, hodné instituce 21. století, čtenářům se v ní líbí a rádi se k nám vracejí.
FIALOVÁ, Jana. Nová budova Krajské knihovny Vysočiny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(2) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/nova-budova-krajske-knihovny-vysociny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|