Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2016 » Nová knihovna v Bílovicích nad Svitavou
3. září 2016 jsme slavnostně otevřeli novou knihovnu v Bílovicích nad Svitavou. Na novou knihovnu si Bílovice i její čtenáři museli pořádně počkat. Již od roku 1990 probíhala diskuze o tom, jak vytvořit funkční a přitom pěkné místo uprostřed vesnice, které by vyhovovalo potřebám místních občanů. I když místní pamětníci tvrdí, že snaha upravit náves má téměř stoletou historii. V srpnu 2014 bylo definitivně rozhodnuto, že místo starých domů vyroste náměstí o ploše 6 000 m2, které do sebe začlení nový obecní úřad, poštu s knihovnou a obřadní síní.
Stavbu realizoval tým P. P. Architects s.r.o. a stavební společnost Komfort a.s. Celkový rozpočet dosáhl výše 45 mil. Kč, z toho na knihovnu bylo vyčleněno 8,8 mil Kč, tedy téměř 20 %. Výstavba probíhala svižným tempem, takže již k 1. lednu 2016 byl otevřen obecní úřad a pošta. V červnu 2016 byla poté dostavěna i knihovna. Zároveň bylo dokončeno celé náměstí, které slouží částečně jako parkoviště, ale nabízí i pro odpočinek lavičky, vodotrysk a nezapomnělo se ani na nezbytnou zeleň. Vznikla tedy velmi účelně upravená plocha s nepřehlédnutelnou knihovnou.
Bývalá knihovna byla starší budova se čtyřmi místnostmi, kanceláří a základním sociálním zázemím. Do roku 1975 zde fungovala mateřská škola. V mnoha ohledech už byla nevyhovující, zejména chyběl bezbariérový přístup. Tyto parametry byly samozřejmě zabudovány do nové knihovny, která je pohodlně přístupná jak starším osobám, rodičům s kočárky, tak i osobám se zdravotním postižením. Stěhování bylo velice hektické a příprava logisticky náročná, ale nakonec i přes nepřízeň počasí samotné stěhování proběhlo hladce a bez vážnějších komplikací. Moravská zemská knihovna v Brně laskavě zapůjčila přepravky, z Městské knihovny Kuřim kolegyně pomohly s organizováním přesunu, pracovníci obecního úřadu a další dobrovolníci převáželi a vykládali naplněné přepravky. Za jeden den jsme uložili všech 15 000 knih do nových polic.
V přízemí najdete četbu pro dospělé čtenáře, dětské oddělení je umístěno v patře na otevřené galerii. Podlaha s kobercem, schůdky na sezení a prostory mezi regály tvoří pro dětské čtenáře velmi oblíbené místo. Vrácené knihy se zpět do dětského oddělení přesouvají výtahem. Knihovna je pro větší pohodlí vybavena klimatizací. Důležitou součást knihovny tvoří malé muzeum věnované osobnosti Rudolfa Těsnohlídka, který pobýval v Bílovicích v letech 1914-1922. Zapsal se do povědomí knihou Liška Bystrouška, která se stala předlohou pro známou operu Leoše Janáčka. Těsnohlídkovou zásluhou vznikla i tradice Vánočního stromu, která stále pokračuje. Vzpomínková místnost vznikla pod záštitou kurátorky Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea Mgr. Hany Kraflové.
Hned po otevření knihovny jsme pokračovali v zavedených akcích. Každé pondělí je věnováno žákům z místní základní školy, mateřské školy, lesní školky a z mateřského centra. V pátek se schází čtenářský kroužek pro mladší děti. Také už jsme se stihli přihlásit do literární soutěže „Jižní Morava čte“ na téma Mýty a legendy mého kraje. Úspěšně pokračují i besedy pro veřejnost z historie obce s názvem „Co je psáno, to je dáno“. S místními pamětníky vzpomínáme, jak to kdysi vypadalo v Bílovicích.
Nová knihovna v Bílovicích nad Svitavou je ozdobou nejen nového Těsnohlídkova náměstí ale celé obce. Chtěla bych poděkovat pracovníkům Obecního úřadu v Bílovicích nad Svitavou, že se jim podařilo vytvořit nové, krásné centrum obce. A protože se do knihovny stále hlásí noví čtenáři, je to důkaz toho, že nová knihovna byla tou správnou volbou.
NEDOPILOVÁ, Marie. Nová knihovna v Bílovicích nad Svitavou. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(4) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/nova-knihovna-v-bilovicich-nad-svitavou
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|