Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » Novela standardu VKIS v praxi knihoven
Dne 26. dubna se konal ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové seminář na téma Novela standardu VKIS v praxi knihoven. Pozvání přijal PhDr. Vít Richter z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR, který prezentoval uvedené téma pod názvem Novela standardu VKIS v širších souvislostech.
Zahájení semináře se ujala Eva Semrádová z Oddělení služeb knihovnám, které akci připravilo. Jak v úvodu uvedla, dochází často v souvislosti se standardem VKIS k terminologické nepřesnosti, když se nesprávně hovoří o standardech, nikoli standardu, jak zní oficiální název metodického pokynu vydaného Ministerstvem kultury ČR[1].
Na úvod k novele standardu připomněl dr. Richter novou koncepci rozvoje knihoven.
Vizí po roce 2020 je všeobecné připojení k internetu 24 h denně a dostupnost tištěných dokumentů paralelně také v digitální podobě. V souvislosti s vizí připomněl hlavní cíl knihoven - dlouhodobě zvyšovat podíl lidí, kteří je využívají a považují za důležité,
současně se stát místem, kde chtějí být uživatelé nejen fyzicky, ale také virtuálně a citově.
Každá knihovna by měla do budoucna prezentovat služby celého systému knihoven a být rozhraním k jejich nabídce.
Novela standardu VKIS vydaná koncem loňského roku aktualizovala stávající kritéria a přinesla nové, jejichž zavedení bylo reakcí na neustálý rozvoj služeb. Připravuje se vydání novely standardu v tištěné podobě a její distribuce mezi zřizovatele knihoven.
Cílem standardu obecně je motivovat knihovnu a provozovatele ke zlepšení činnosti a dalšímu rozvoji služeb.
Ačkoli mezi aktuální trendy plnění standardu VKIS patří snížení přírůstku knihovního fondu, celkově lze pozorovat nárůst ukazatelů. Neměnil se počet studijních míst a počet míst s internetem. Více než třetina knihoven však nedává žádné finanční prostředky na nákup KF (34 % - 1884 knihoven).
Jak ti, co nikdy nenavštívili knihovnu, tak ti, co ji někdy v minulosti navštívili, uvádějí jako klíčový důvod pro návštěvu knihovnu atraktivní knihy (83 % respondentů).
Ve druhé části programu vystoupila Eva Semrádová s příspěvkem Máme dobrou knihovnu?, ve kterém představila příklady výpočtů s použitím novelizovaných indikátorů standardu VKIS na vybraných knihovnách kraje.
Závěr semináře byl věnován dotazům a společné diskusi. I tentokrát se potvrdilo, že společné setkávání knihovníků a diskuse nad aktuálními problémy mají v knihovnické komunitě svůj význam a přispívají k efektivnějšímu prosazování knihovnických trendů do praxe.
[1] Metodický pokyn Ministerstva kultury k vymezení standardů veřejných knihovnických a informačních služeb poskytovaných knihovnami zřizovanými a/nebo provozovanými obcemi a kraji na území České republiky.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Novela standardu VKIS v praxi knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2024-10-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/novela-standardu-vkis-v-praxi-knihoven
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|