Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2013 » O aktivitách s dětmi a pro děti v knihovnách Zlínského kraje
Dříve se knihovny Zlínského kraje setkávaly v Klubu dětských knihoven SKIP v Brně, kde Moravská zemská knihovna každoročně připravovala několik zajímavých seminářů a dílen. Ale vytíženost zejména malých knihoven a především velká vzdálenost cesty do Brna nedovolila účastnit se těchto setkání všem zájemcům o propagaci nových forem práce i vzdělávání. A tak v souvislosti s novým územně správním uspořádáním a po vzniku Zlínského kraje i v této části naší vlasti došlo také na vytvoření nové skupinky nadšených knihovnic pod hlavičkou KDK ZK. Cílem je pomoc všem, kteří pracují s dětmi a mládeží při každodenní práci a při přípravě vzájemných setkávání s výměnou zkušeností, pořádání odborných seminářů, přednášek, tvůrčích dílen, ukázkových besed zaměřených na práci s dětmi a mládeží, na dětskou literaturu, spisovatele a ilustrátory. Klub dětských knihoven SKIP sdružuje ty, kteří mají zájem vzdělávat se, pracovat na sobě, spolupracovat s ostatními a nezištně předávat dál široké odborné veřejnosti své nápady a zkušenosti. Na prvních schůzkách v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně bylo dohodnuto, že se budeme scházet vždy dvakrát ročně v některé z knihoven kraje, kde proběhne seminář či tvůrčí dílna na téma, které děckařky v kraji nejvíce zajímá. Hned první seminář k otázkám současné literatury pro děti a mládež se uskutečnil ve Zlíně. Klub dětských knihoven SKIP Zlínského kraje oficiálně vznikl v roce 2007, čítá na 40 evidovaných členek, má své logo vytvořené dětmi i stálou webovou podstránku na webu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.
Neformální spolupráce děckařek Zlínského kraje však začala už mnohem dříve, vždyť od roku 1999 společně pořádáme krajskou literární soutěž, jako pomyslné literární klání pro děti do patnácti let v rámci projektu Kde končí svět SKIP ČR. Soutěže tvůrčího psaní dětí organizují čtyři knihovny Zlínského kraje (Knihovna Kroměřížska, KBBB v Uherském Hradišti, Masarykova veřejná knihovna Vsetín a KKFB ve Zlíně) nejprve jako kola regionální, vítězné práce pak postupují do kola krajského, které pořádá vždy jedna ze čtyř knihoven a v organizaci při vyhlášení výsledků krajské soutěže i tisku sborníčků se knihovny pravidelně střídají. Téma i název přizpůsobují místním podmínkám, a ačkoli každá z knihoven často volí jiný námět pro tvorbu dětí, vždy je vidět, že všechny spojuje radost z psaní. Porota hodnotí práce dětí ve čtyřech věkových kategoriích, v páté kategorii soutěží děti speciálních škol, zvlášť porotci posuzují poezii a prózu. Postupem času si různorodost prací dětí vynutila vznik nové speciální kategorie komiksu. Práce hodnotí porotci bodovým systémem jako ve sportu – ve stupnici 0-10 bodů a pořadí v jednotlivých kategoriích je stanoveno podle získaných bodů, přičemž nejlepší práce dětí postupují do krajského kola. V porotách zasedají regionální autoři a umělci, patří mezi ně i novináři, učitelé a významné osoby našeho regionu.
Úroveň prací dětí je srovnatelná, ukazuje se, že nezáleží na tom, zda např. mladý autor ze Zlína píše na téma počítače a internet či jiný malý psavec píše v duchu vsetínské soutěže O poklad strýca Juráša; příspěvky dětí z Valašska, Slovácka i Hané jsou rovnocenné. A většina knihoven se nebrání ani příspěvkům dětí odjinud z různých měst a krajů, a tak v krajském sborníčku se mohou potkat práce dětí z našeho kraje zároveň s příspěvky z Ostravy, Brna, Prahy, Písku či Sázavy. Název našeho krajského sborníčku přitom vychází z projektu Klubu dětských knihoven SKIP ČR zastřešujícího aktivity knihoven pod názvem Kde končí svět. Tak například v loňském roce byla soutěž motivována projektem Český rok, v němž děti celé naší vlasti měly za úkol představit život v některém z měsíců roku, našemu kraji připadl měsíc duben a většina příspěvků dětí byla o jaru, Velikonocích, aprílu a ve vydaném sborníčku se můžeme potěšit příspěvky, které voní jarem. Z dlouhodobé zkušenosti víme, jak je důležité, aby nejlepší práce dětí byly zveřejněny. Na tisk sborníčku hledají knihovny Zlínského kraje pravidelně sponzory, bez jejichž pomoci by vytištění nebylo možné, často se mezi nimi objevuje i logo Zlínského kraje či Nadace Děti-kultura-sport. Naše soutěž podporuje dětské talenty, vychovává nové mladé autory a má pokračování v tvůrčím psaní dospělých. Jeden příklad za všechny – v roce 1999 najdeme ve sborníčku příspěvek nevidomé žačky Pavly Šuranské z Březolup, dnešní úspěšné autorky mnoha básní i písní.
Společný projekt Cesty ke knížkám nám vloni umožnil v osmi knihovnách Zlínského kraje pozvat na literární besedy významného českého autora knih pro děti. Chtěli jsme mladým čtenářům představit žijící a úspěšnou autorku dětských knih paní Ivu Procházkovou a přilákat děti k četbě i do knihovny. V mnoha případech její knížky stihli čtenáři už dříve přečíst, besedy se konaly pro více než 600 dětí v knihovnách ve Zlíně, Slavičíně, Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Kroměříži, Hulíně, Vsetíně, Valašském Meziříčí. Výběr autorkou navštívených míst vycházel z dlouhodobého zájmu a kreativity knihoven Zlínského kraje, všechny zapojené knihovny jsou členy SKIP ČR i KDK ZK. Hodnocení ze všech do projektu zapojených měst jsou pozitivní, autorka si děti uměla získat, vždyť setkání dětí se spisovatelem bývá pro ně vždy velkým zážitkem. Tento loňský projekt nebyl prvním v pořadí, podobnou spanilou jízdu po knihovnách Zlínského kraje prožila již v dřívějších letech např. ilustrátorka Renáta Fučíková i spisovatelka Ivona Březinová, která inspirována výročím K. H. Máchy, představila svou knihu Básník v báglu. Potvrzuje se, že spojením sil a finančních prostředků lze efektivněji přivést do knihoven zajímavé autory dětských knih. Díky projektům podaným prostřednictvím SKIP ČR se ukazuje, že je výhodné připravit i takové akce, na něž by jinak knihovny finančně nedosáhly.
Podobně tomu bylo při pořadech scénického čtení souboru Listování, kdy herci dětem v knihovnách našeho kraje představili knihu Ivy Procházkové Myši patří do nebe, dále Kouzelnou baterku Olgy Černé a Michaely Kukovičové či Lobelovy Kvaka a Žbluňka. Protože i v našem kraji máme výborné divadelníky, oslovili jsme herce Slováckého divadla ke vzniku podobných aktivit – a tak jsme s našimi herci a dětmi mohli zažít pomyslné listování knížkami Roalda Dahla, Miloše Macourka či Karla Čapka, opět společně pro knihovny kraje. A nejen my, podobně tomu vloni bylo i v knihovnách Moravskoslezského kraje.
Při pořádání vzdělávacích seminářů se nám osvědčilo každoročně prostřídat odborné i praktické téma, v konání seminářů se knihovny střídají a účastníci tak mohou poznat různé knihovny našeho kraje. Za velmi inspirativní vzpomeňme např. setkání s paní Zdenkou Nepilovou v Uherském Hradišti, dále pak uvedení 2. dílu knihy Mgr. Ivany Hutařové ze Sukovy studijní knihovny Současní čeští spisovatelé knih pro děti a mládež, seminář spojený s přednáškou PhDr. Mgr. Martina Reissnera Česká ilustrace pro děti a mládež v Uherském Brodě, seminář Dítě předškolního věku v Krajské knihovně Františka Bartoše, téma environmentální výchovy v Knihovně Kroměřížska, Komiks pro děti jako inspirace pro kolektivní formy práce s dětmi v podání kolegyň Knihovny města Ostravy v Uherském Hradišti i seminář České filmové pohádky a jejich literární předlohy v Knihovně Kroměřížska. Oblíbené jsou také semináře s výměnou zkušeností, kdy si mohou především malé knihovny předat zkušenosti a pochlubit se zajímavými nápady. Tak tomu bylo např. v MVK ve Vsetíně, kam pozvali k prezentaci akcí také spřátelené knihovny ze Slovenska.
Knihovny našeho kraje se účastní všech dalších národních i místních projektů k podpoře dětského čtenářství jako jsou např. Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, Kamarádka knihovna, Noc s Andersenem, SUK – Čteme všichni, pasování prvňáčků, Jičín-město pohádky, Týden knihoven, Den pro dětskou knihu. Široká škála aktivit jim umožňuje představit tu svou knihovnu jako komunitní místo ke vzájemnému setkávání všech generací. Všude se něco děje. Naše zpráva zaznamenává jen společné aktivity KDK Zlínského kraje, celkové množství nápadů, jednotlivých akcí a projektů nelze vyjmenovat a ani to není jejím smyslem.
ČÁPOVÁ, Miroslava; HANÁČKOVÁ, Hana. O aktivitách s dětmi a pro děti v knihovnách Zlínského kraje. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(1) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/o-aktivitach-s-detmi-pro-deti-v-knihovnach-zlinskeho-kraje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|