Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2012 » O průmyslově právních informacích nejen v Moravské zemské knihovně
Současná MZK se začala věnovat problematice průmyslového vlastnictví budováním sbírky patentové literatury už ve svých počátcích na půdě Knihovny České vysoké školy technické v Brně (oficiální vznik v r. 1900). Tyto snahy pokračovaly i po r. 1919, kdy byl zřízen Patentní úřad v Praze. Tehdejší Státní technická knihovna v Brně započala s budováním fondu československých udělených patentů, kupovaly se také zahraniční patentové věstníky.
Od 1. 7. 2002 patří MZK do sítě center PATLIB (Patent Library). Jedná se o síť tzv. patentových knihoven, které působí v členských zemích Evropské patentové organizace a kterou podporuje Evropský patentový úřad prostřednictvím národních úřadů průmyslového vlastnictví. V současné době pracuje v Evropě asi 320 PATLIB center, z toho v ČR najdete 10 těchto středisek. Centra PATLIB působí při institucích různého charakteru, např. při veřejných knihovnách, univerzitách, obchodních komorách či dalších organizacích podporujících vědu a podnikání. Prvořadým úkolem PATLIB center je poskytovat informační služby z oblasti průmyslového vlastnictví v regionu, rozsah a obsah činností tzv. patentových knihoven je dobrovolný. Některá střediska PATLIB v zahraničí nabízejí služby na komerčním základě a vykonávají činnosti, které jsou v ČR záležitostí patentových zástupců, např. zastupování před Úřadem průmyslového vlastnictví v Praze a v soudních sporech.
Průmyslově právní informace jsou v Moravské zemské knihovně v Brně záležitostí úseku firemních a obchodních informací, který zajišťuje spolu s některými pracovníky oddělení informačních služeb provoz studovny přírodních a technických věd v 6. poschodí, kde také najdete literaturu z příslušné oblasti. Služba zajišťuje přístup k československým a českým národním uděleným patentům v papírové podobě, poradí zájemcům, kde mohou hledat informace z oblasti řízení před patentovými úřady, najde patentové dokumenty, ochranné známky či průmyslové vzory v příslušných databázích a ukáže tyto databáze návštěvníkům. PATLIB centrum při MZK v Brně nenahrazuje činnost členů Komory patentových zástupců ani České advokátní komory, neposkytuje informace právního charakteru, nenabízí klientům poradenství v jednání ani zastupování před úřady průmyslového vlastnictví.
Od r. 2008 připravuje úsek tři výstavky přírůstků českých udělených národních patentů ročně. Patentové spisy v papírové podobě jsou vždy vystaveny po dobu dvou týdnů na galerii ve studovně v 7. poschodí. Jsou uspořádány podle Mezinárodního patentového třídění. Návštěvníci si mohou vystavené patenty prolistovat a okopírovat. V r. 2012 jsme se zkusili pustit ještě do dvou specializovaných výstav papírových patentů, na nichž si lze prohlédnout i zahraniční patentové přihlášky či udělené patenty. V září proběhla v rámci doprovodných aktivit k Festivalu vědy výstava „Patenty k neuvěření“, na které si návštěvníci mohli prolistovat či okopírovat komické či absurdní patenty. Tato výstava měla kladný ohlas u uživatelů, takže ji za několik let máme v úmyslu zopakovat. V listopadu 2012 probíhá v rámci Týdne vědy a techniky na stejném místě výstava „Patenty, které dobyly svět“. Návštěvníci zde mají k nahlédnutí převážně zahraniční patenty, které výrazně ovlivnily rozvoj techniky i každodenní život obyčejných lidí. Jsou zde např. patenty A. G. Bella, T. A. Edisona, N. Tesly, O. Wichterleho či A. Holého. Nechybí zde ani patent suchého zipu či elektrické cigarety. Dle reakcí návštěvníků se rozhodneme, zda se pustíme do přípravy těchto specializovaných patentových výstav i v příštím roce.
PATLIB centrum při MZK v Brně se dostalo do povědomí knihovníků a informačních pracovníků především pořádáním vzdělávacích akcí z oblasti průmyslového vlastnictví. První seminář z oblasti průmyslového vlastnictví na půdě MZK se konal 28. listopadu 2001. Po této obecně zaměřené akci jsme uspořádali několik školení na vyhledávání v databázích ochranných známek, později jsme organizovali akce na vyhledávání v databázích patentů a průmyslových vzorů. Kladný ohlas u návštěvníků našla i školení na zdroje průmyslově právních informací, patentové databáze asijských zemí a USA.
V letech 2001 až 2011 se uskutečnilo v budově MZK 46 vzdělávacích akcí z oblasti průmyslového vlastnictví, kterými prošel celkem 1 091 účastník. 45 školení vedli pracovníci Úřadu průmyslového vlastnictví, kterému velmi děkujeme za výbornou spolupráci. Školení probíhají většinou v počítačové učebně, aby si návštěvníci mohli na jednoduchých příkladech prakticky vyzkoušet jednotlivé databáze. Složení účastníků vzdělávacích akcí z oblasti průmyslového vlastnictví bývá pestré. Nejpočetnější skupinu tvoří vždy zaměstnanci, pedagogové a studenti z brněnských vysokých škol, zejména doktorandi. Následují pak pracovníci z výzkumných a zkušebních ústavů patentových kanceláří a knihovníci. V minulých letech navštěvovali školení v MZK také zaměstnanci Policie ČR a České obchodní inspekce. Od samých počátků se snažíme upoutat pozornost firem. Přes velký počet rozeslaných pozvánek e-mailem není podíl pracovníků z podniků na školeních v MZK vysoký (asi 1 – 3 lidé z 19 – 27 účastníků). V posledních dvou letech se vlivem ekonomické krize ještě snížil počet účastníků z obchodních společností. Tušíme, že důvodem je restrukturalizace a úsporná opatření, která nyní zasahují nejen obchodní společnosti. Obtížně se nám daří oslovovat soukromé podnikatele. Doufáme, že zájem podnikatelů a firem o problematiku průmyslového vlastnictví v budoucnosti stoupne při nutnosti hledat nový výrobní program a východiska z krize.
Program vzdělávacích akcí obměňujeme a snažíme se upozornit na novinky ve sféře průmyslově právních informací. V posledních dvou letech proběhly v mnoha databázích z oblasti průmyslového vlastnictví četné změny včetně proslulého Espacenetu, který zpřístupňuje bezplatně na svém webu Evropský patentový úřad od r. 1998. Provozovatel přišel na jaře 2011 nejen s novou grafickou úpravou a změnou písmene „@“ na „a“ v názvu systému (nyní „Espacenet“, nikoliv „Esp@cenet“), ale zejména nabídl rozšířené vyhledávací možnosti. Espacenet obsahuje v současné době asi 72 milionů patentových dokumentů z více než 90 zemí světa, a to mnohé i v plném textu. Nejstarší patentové spisy v databázi sahají do r. 1836, jedná se o patenty USA. Dotazovací jazyk umožňuje v pokročilé rešeršní masce v databázi evropských patentových přihlášek EP a bázi WIPO (Světová organizace duševního vlastnictví, přihlášky PCT) plnotextové vyhledávání. Zvětšil se počet výrazů, které lze uvést do jednoho vyhledávacího pole ze 4 na 10. V celé rešeršní masce je možné zkombinovat nanejvýš 21 selekční prvek. Espacenet už také umožňuje vyhledávání frází pomocí horních uvozovek a dokonalejší zadání chronologického vymezení dotazu. Od března 2012 by měl fungovat strojový překlad mezi angličtinou a němčinou, francouzštinou, portugalštinou, španělštinou a švédštinou.
Výrazně se také změnila databáze PATENTSCOPE, kterou provozuje Světová organizace duševního vlastnictví. Tento systém zachycuje více než 14 milionů patentových dokumentů, z toho více než 2 miliony jednotek tvoří zveřejněné mezinárodní patentové přihlášky PCT. Databáze obsahuje národní patentové přihlášky z 27 zemí světa, dále pak přihlášky PCT, EPO, LATIPAT a ARIPO. Najdete zde národní patentové přihlášky některých zemí, které nepokrývá Espacenet, např. Jordánska a Hondurasu. K dispozici je tu opět jednoduchá a pokročilá rešeršní maska, vyhledávání kombinaci polí (dříve označováno jako strukturované vyhledávání) a vyhledávání patentových dokumentů pomocí cizojazyčných ekvivalentů (CLIR – Cross-Lingual Information Retrieval). Služba CLIR navrhne další jazykové varianty příslušného termínu a vyhledá odpovídající patentové dokumenty, celkem umí pracovat s devíti jazyky. PATENTSCOPE nabízí také nástroj pro automatický překlad názvů a abstraktů mezi angličtinou a francouzštinou a angličtinou a čínštinou. PATENTSCOPE obsahuje také nástroj pro analýzu výsledného souboru. V r. 2011 byl na školení v MZK představen nový vyhledávací systém ochranných známek TM View. Tento nástroj je volně přístupný od dubna 2010. Nyní obsahuje informace o 8,5 milionech ochranných známek. Zachycuje národní ochranné známky 27 členských zemí EU i známky OHIM a WIPO.
Vzdělávací akce v MZK z oblasti průmyslového vlastnictví mají kladný ohlas. Pracovníci hledají stále nové cesty, jak přitáhnout pozornost odborné veřejnosti k této problematice. Usilují rovněž o větší využívání patentových dokumentů jakožto cenného zdroje informací. Mnohé technické informace nejsou zveřejněny a publikovány jinou cestou než formou patentových dokumentů.
MACHÁTOVÁ, Martina. O průmyslově právních informacích nejen v Moravské zemské knihovně . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(4) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/o-prumyslove-pravnich-informacich-nejen-v-moravske-zemske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|