Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Obalkyknih.cz – služba knihovnám a jejich uživatelům
V rámci zkvalitňování služeb čtenářům stále více a více v minulosti vyvstávala potřeba, aby uživatelé katalogů knihoven měli v knihovnických systémech možnost získat k publikacím různé obohacující informace, na které jsou zvyklí z internetových knižních portálů a e-shopů. Proto v roce 2008 vznikl v Moravské zemské knihovně projekt obalkyknih.cz sloužící v tomto směru jak knihovnám, tak jejich uživatelům.
Finance pro vývoj a provoz projektu byly v letech 2008–2010 získávány díky dotačnímu programu VISK 3. Postupným rozšiřováním funkcí vznikl systém poskytující několik různých prvků pro obohacení záznamu. Službu lze jednoduchým způsobem integrovat do libovolného katalogu a tím obohatit jinak strohý bibliografický záznam. V zobrazení bibliografického záznamu je třeba použít některý z identifikátorů a zobrazení obálky zajistí Java skript, který je třeba vložit do html kódu webové stránky. Jednotlivé identifikátory budou zmíněny později v tomto článku.
Služby systému obalkyknih.cz využívá celá řada knihoven všech velikostí i zaměření včetně většiny velkých knihoven. Počet zapojených knihoven stále roste. V prvních měsících po zprovoznění se zapojilo kolem 70 knihoven a na počátku roku 2011 bylo v systému registrováno 120 knihoven. Již v prvních měsících provozu počet dotazů na server obalkyknih.cz dosáhl více než 1 milion denně, ve špičkách to bylo až 30 dotazů za vteřinu. Nároky na hardwarové vybavení tedy logicky neustále vzrůstají. Díky virtualizaci serverů nasazené v MZK v roce 2010 bylo pro projekt obalkyknih.cz dosaženo stabilního prostředí s vysokou dostupností. Znamená to, že při výpadku serveru automaticky přebírá jeho funkci jiný virtuální server. Tím se minimalizovaly výpadky způsobené hardwarem a bylo dosaženo vysoké spolehlivosti. Důkazem toho, že se služba obálek knih v našich knihovnách opravdu zabydlela, je také to, že všichni významní dodavatelé knihovních softwarů již automaticky integrují systém obalkyknih.cz do svých webových katalogů a nabízejí své systémy knihovnám s touto funkcí.
Na serveru obalkyknih.cz je v současnosti uloženo více než 478000 obrázků obálek a více než 30000 naskenovaných obsahů. Jedním ze zdrojů obrázků obálek knih a jediným zdrojem obsahů je TOC server provozovaný Národní knihovnou ČR, který slouží několika knihovnám ke spolupráci při skenování obálek a obsahů. Pracovníci těchto knihoven rutinně skenují obsahy a obálky zpracovávaných publikací a ukládají je na tento server. Data ze serveru v NK se pak automaticky stahují na obalkyknih.cz a jsou díky tomu zpřístupněny všem uživatelům obálkového projektu. Na konci loňského roku se tímto způsobem začaly zpracovávat také obálky časopisů.
Dalším zdrojem pro obálky knih jsou pak také spolupracující nakladatelé a knihkupci,
kteří pro knihovny patřící do sdružení SKIP souhlasí se zobrazováním obálek jejich knih v knihovních katalozích. Nové obálky jsou automaticky stahovány ze serveru SKCN (již přebráno více než 40000 obálek), ze serveru Amazon, Google Books a dalších.
V neposlední řadě se může kterákoliv z knihoven, která vlastními silami skenuje obrázky, zaregistrovat a pomocí www rozhraní přispívat na server buď jednotlivými obrázky, nebo je možno vložit celý .zip archiv. Je však nutno dodržet stanovené názvosloví vkládaných souborů pro jednotlivé typy identifikátorů.. V případě potřeby je možné najít návod na vkládání obálek do systému v dokumentaci přímo na serveru obalkyknih.cz.
Na přiloženém obrázku lze vidět, jak takové vkládání obrázků prostřednictvím www rozhraní vypadá. Tímto způsobem jednotlivé knihovny dodaly více než 30 000 obálek.
Obálkový server uchovává tři velikosti naskenovaných obálek – maličké náhledy (ikonky), které jsou vhodné zejména do tabulek se stručnými výsledky vyhledáváními. Dále pak větší obrázky (max. 170x240, dle poměru stran původní předlohy) a také převzaté originály, které však přes www aplikační rozhraní nejsou zatím zpřístupňovány. V případě veřejného zpřístupnění obrázků s větším rozlišením je třeba zvažovat možnost jejich komerčního zneužití. Pokud tedy dojde k zpřístupnění originální velikosti naskenovaných souborů, bude se pravděpodobně jednat o autorizovaný přístup k těmto datům.
Jak již bylo zmíněno, k některým publikacím jsou dostupné naskenované obsahy uložené ve formátu pdf. Uživatel je kliknutím na obrázek knihy ve www katalogu lokální knihovny přesměrován na server obalkyknih.cz, kde může získat také anotace, recenze nebo hodnocení systémem přidělování hvězdiček. Čtenáři mají možnost pomocí jednoduchého formuláře vložit vlastní recenzi. Dále jsou na serveru shromažďovány recenze a anotace ze serveru SCKN a ze serveru Amazon, odkud je přebíráno i hodnocení hvězdičkami. Cílem serveru obalkyknih.cz je sloužit jako „agregátor“ obdobných služeb. Některé knihovny poskytují podobnou službu pomocí vlastních nástrojů a na posledním setkání IT pracovníků knihoven k obálkám knih se rozvinula diskuze o možnosti sloučení podobných aktivit, což by vedlo k rozšíření i zkvalitnění služby.
Dále může čtenář na serveru obalkyknih.cz získat seznam některých knihoven, které mají danou publikaci ve svém fondu a také odkaz na některé nakladatele či knihkupce, kteří knihu nabízí. Odkazy do katalogů knihoven jsou získávány díky přechodu na aplikační rozhraní verze 2.0. Knihovny používající toto rozhraní přispívají na server obalkyknih.cz zpětným odkazem na svůj vlastní záznam.
Relativně novou funkcí je systém doporučování literatury. Ten slouží čtenářům pro zobrazení odkazů na knihy, které souvisí s právě prohlíženou knihou. Data o souvisejících knížkách jsou brána ze statistického modelu – pokud si v katalogu více různých čtenářů nezávisle na sobě v rámci svého vyhledávání prohlédne stejnou kombinaci knih, knihy spolu pravděpodobně souvisí. Od počátku roku 2010 tedy byly na serveru obalkyknih.cz za tímto účelem shromažďována data, což je více než 400 milionů dotazů. Jde o výpočetně náročný algoritmus, který je ve výsledku schopen k cca 130 000 publikací nalézt alespoň 5 dalších knih, které s danou publikací souvisí. Příklad záznamu, kde je soustředěno několik typů obohacujících prvků, si lze prohlédnout například zde: České právní dějiny.
Jak již bylo zmíněno, obohacující prvky k publikaci lze zobrazit na základě některého z identifikátorů, který je zapsán v bibliografickém záznamu. Momentálně lze používat tyto identifikátory: ISBN (International Standard Book Number, mezinárodní standardní číslo knihy), ISSN (International Standard Serial Number, mezinárodní standardní číslo seriálové publikace), číslo OCLC (položkové číslo záznamu v souborném katalogu WorldCat), EAN (European Article Number, systém pro označování zboží čárovými kódy) a číslo ČNB (číslo České národní bibliografie).
Pokud tedy záznam publikace obsahuje kterýkoliv z těchto identifikátorů a na serveru obalkyknih.cz existují pod tímto identifikátorem uložené objekty, lze je pro daný záznam zobrazovat, aniž by se knihovník musel starat o jakékoliv vzájemné provázání mezi místním katalogem a vzdáleným serverem obalkyknih.cz. O vše se postará skript integrovaný do www katalogu místní knihovny.
Identifikátor ISSN byl zprovozněn na konci loňského roku. NK Praha a MZK Brno již zahájily skenování obálek časopisů a jejich sdílení pomocí TOC serveru. Pokud se jedná o nově vzniklý časopis, je neskenována obálka prvního čísla takového časopisu. U starších časopisů je možno neskenovat libovolnou dostupnou obálku.
Díky zprovoznění identifikátoru EAN lze do systému vkládat také obrázky obalů hudebních CD. Pokud má tedy některá knihovna obaly pro CD neskenovány, může je do systému vložit. Automaticky jsou zatím stahovány pouze obaly CD zveřejněné na serveru Amazon.
Některé publikace žádný z výše uvedených identifikátor nemají. Pokud chce knihovna přispívat obálkami takových knih, je vhodné u publikací, pro které je možnost získat identifikátor ČNB, využívat systém pro přidělování ČNB. Tento postup je blíže vysvětlen v této prezentaci: Rok s číslem ČNB. Stále však zůstanou publikace, které žádný z výše uvedených identifikátorů mít nebudou a v takovém případě je třeba zvážit, zda se nebude používat vhodně zvolený identifikátor ze Souborného katalogu ČR. Po technické stránce není problém další identifikátor přidat. Je však takovou věc třeba dobře zvážit a sjednotit se v dialogu mezi knihovnami na případném standartu.
Dne 25.11. 2010 se v Moravské zemské knihovně v Brně konala schůzka odborné sekce pro informační technologie členů SDRUK právě na téma projektu obalkyknih.cz. Zástupci MZK oznámili, že z důvodu vytížení pracovníků MZK projektem Národní digitální knihovny již nebude ze strany MZK na další rozvoj projektu podávána žádost o grant, ale MZK je ochotná server dále provozovat a udržovat. Byli vyzváni zástupci jiných institucí, zda by některá z nich další rozvoj projektu nepřevzala. Po tomto jednání bylo dohodnuto, že projekt přebere Městská knihovna v Praze, která má na tomto poli také bohaté zkušenosti. Kontaktní osobou za MKP Praha se stala Barbora Ševčíková. Uživatelé služby se mohou v případě potřeby obracet jak na ni, tak na Věru Mynářovou, která je kontaktní osobou za MZK Brno.
MYNÁŘOVÁ. Obalkyknih.cz – služba knihovnám a jejich uživatelům. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/obalkyknihcz-sluzba-knihovnam-jejich-uzivatelum
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|