Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2025 » Občanské vzdělávání na prvním místě: příležitost pro paměťové instituce a knihovny
Logo OP JAKMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlásilo koncem roku 2024 výzvu v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) zaměřenou na podporu občanského vzdělávání a výchovy k demokracii. Výzva reflektuje potřebu posilovat demokratické hodnoty a postoje k udržitelnému rozvoji v reakci na aktuální společenské výzvy. Mezi oprávněné žadatele a partnery patří kromě dalších organizací i pamĕťové instituce a knihovny.
Knihovny, muzea, archivy a další pamĕťové instituce představují důležité prostředí pro neformální občanské vzdělávání, kde lze efektivně rozvíjet občanské kompetence. Umí zpřístupňovat informace, podporovat kritické myšlení a vytvářet prostor pro diskuzi.
Pamĕťové instituce mohou v rámci výzvy OP JAK předkládat projekty zaměřené na rozvoj kompetencí veřejnosti v těchto oblastech:
Občanské vzdělávání je klíčové pro udržení demokratických hodnot v české společnosti. V době dezinformací, polarizace a rostoucí nedůvěry k institucím je důležité vybavit občany schopnostmi orientovat se v informacích, kriticky uvažovat a aktivně se zapojovat do společenského dění.
Knihovny jsou snadno přístupná a důvěryhodná místa, která mají dobré podmínky pro pořádání projektů zaměřených na občanské vzdělávání. Mohou nabízet diskuzní fóra, vzdělávací programy, semináře, komunitní projekty, přednášky odborníků, mediální workshopy nebo aktivity podporující interkulturní dialog. Projekty z OP JAK dávají knihovnám a paměťovým institucím šanci, jak posílit svou roli v komunitě a podpořit rozvoj občanských kompetencí napříč různými věkovými i společenskými skupinami.
Žadatelé mohou předkládat individuální projekty sestávající ze dvou povinných a jedné povinně volitelné aktivit. Aktivity reflektují témata zvyšování odolnosti společnosti proti vnějším a vnitřním hrozbám, podpory participace občanů v demokratickém procesu a také témata spojená s udržitelným rozvojem. Cílovou skupinu tvoří účastníci občanského vzdělávání, tj. osoby starší 15 let s ukončenou povinnou školní docházkou a veřejnost. Minimální výše projektu je stanovena na 5 milionů korun a maximálně lze zažádat o 15 milionů korun. Celkově je k dispozici z evropských prostředků 400 milionů korun.
Žádosti o podporu v rámci výzvy Podpora občanského vzdělávání a výchovy k demokracii je možné předkládat do 25. 8. 2025. Bližší informace jsou k dispozici na webu OPJAK.cz.
Víceletý tematický program v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné v programovém období 2021–2027 využít finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie. Celková finanční alokace je 84 miliard Kč, přičemž 41 miliard je určených na podporu výzkumu a vývoje, 17 miliard na podporu vysokých škol a 26 miliard na regionální školství.
KRBCOVÁ, Tereza. Občanské vzdělávání na prvním místě: příležitost pro paměťové instituce a knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 39(1) [cit. 2025-04-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/obcanske-vzdelavani-na-prvnim-miste-prilezitost-pro-pametove-instituce-knihovny
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|