Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2023 » Obecní knihovna Branišovice – Vesnická knihovna roku za Jihomoravský kraj
Optikou moderního světa již knihovna není jen místem k půjčování knížek, ale je centrem pro setkávání lidí a posilování komunity různými aktivitami – tímto směrem jde i naše Obecní knihovna Branišovice. Své aktivity zaměřuje na všechny věkové kategorie a přispívá k mezigeneračnímu propojování. Knihovna je tak přirozenou součástí života obyvatel.
Naše knihovna perfektně spolupracuje s komunitním centrem i mateřskou školou, která pravidelně knihovnu navštěvuje, aby se děti seznámily s prostředím knihovny a nabídkou knížek. Zapojením do celostátních projektů, například Celé Česko čte dětem nebo Babičko, přečti mi pohádku!, jejichž součástí je společné tvoření a předčítání pohádek dětem z mateřské školy, se nám pravidelně daří oslovit mladé čtenáře, kteří pak po zbytek života navštěvují naši knihovnu. Velkou skupinou návštěvníků jsou i senioři, pro které jsme nyní pořídili nové posezení pro příjemně strávený čas s knihou. V prostorách knihovny jsou i počítače, na kterých senioři, na základě jejich podnětů, absolvovali kurz Bezpečnosti v kyberprostoru, nebo kurz počítačové gramotnosti. U příležitosti Dne země se knihovna společně s Kulturním centrem Branišovice pustila do zážitkového vzdělávacího programu zaměřeného na třídění odpadu a ochranu životního prostředí. Naše knihovnice je velká zahradnice, proto je součástí naší knihovny i Semínkovna, kde si zahrádkáři vyměňují své výpěstky i zkušenosti.
Bohatá je také historie naší knihovny. Česká obecní knihovna v Branišovicích vznikla v květnu roku 1928. O její vznik se zasloužil řídící učitel české školy, tehdy dvaadvacetiletý Ferdinand Kratochvíl, který zároveň zastával také funkci knihovníka, a to až do roku 1938, kdy byly Branišovice zabrány nacisty. Kratochvílovi se podařilo získat na rozjezd knihovny příspěvek od ministerstva školství a také vedení obce mu po menším zdráhání vyplatilo povinný příspěvek nejen za rok 1928, ale i za roky předešlé. Knihy se mu scházely i od různých dárců a brzy se podařilo nashromáždit dvaaosmdesát knih. Knihovna se mezi místními Čechy stala rychle oblíbenou, v roce 1929 evidovala pětadvacet čtenářů se sto padesáti výpůjčkami, o rok později se takřka zdvojnásobil její inventář a ztrojnásobil počet čtenářů. Sám Kratochvíl si uvědomoval potřebu vzdělání nejen dětí, ale i dospělých, proto se je všemožně snažil vést k četbě, pořádal i literární sezení a podobně. Knihovna se stala další důležitou českou institucí ve stále většinově německých Branišovicích a pozvedla úroveň českých menšinářů. V současné knihovně, na znamení díků zakladateli Ferdinandu Kratochvílovi, visí jeho zarámovaný portrét.
A nejsme pozadu ani v moderních technologiích, máme elektronický katalog knih Tritius, přemýšlíme nad e-knihami a audio knihami a nacházíme se v moderním prostředí obecního úřadu. Do nákupu knih dáváme 20 000 Kč ročně a příští rok budeme částku navyšovat. Novinky z knihovny jsou pravidelně na sociálních sítích, ve videozpravodaji i tištěném zpravodaji.
Velké díky patří naší knihovnici Anně Csanadiové za její obětavou práci v knihovně, díky níž jsme v letošním roce obdrželi v rámci soutěže Vesnice roku ocenění Vesnická knihovna roku za Jihomoravský kraj.
SOVKA, Marek. Obecní knihovna Branišovice – Vesnická knihovna roku za Jihomoravský kraj. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/obecni-knihovna-branisovice-vesnicka-knihovna-roku-za-jihomoravsky-kraj
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|