Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Obecní knihovna Jinačovice
Knihovna v Jinačovicích existuje již od roku 1902, kdy byla založena tělovýchovnou jednotou Sokol jako veřejná knihovna. V roce 1928 byla v obci založena i obecní knihovna a obě knihovny byly provozovány a vedeny současně až do roku 1940. V tomto roce byla zastavena činnost Sokola a byl také zabaven jeho majetek, kromě knihovny, která byla zavčas převedena na obec. V roce 1945 se obecní knihovna mění na místní lidovou a v roce 1990 na místní knihovnu. Zajímavostí je, že knihovnu od roku 1950 vedl knihovník, pan Miroslav Trkan, až do roku 2000 – tedy rovných padesát let.
V roce 2003 se mění nejen název – knihovna se stává obecní knihovnou, ale také prostory. Knihovna je přestěhována do nově zrekonstruované a opravené místnosti ve stejné budově a od konce roku 2003 je pro veřejnost znovu otevřená, s bezbariérovým přístupem do knihovny i čítárny.
Po otevření knihovny po rekonstrukci se knihovna zaměřila na rozvoj zejména dětského čtenářství. Začátkem a prvním krokem bylo rozšíření stávajícího fondu o dětskou beletrii i naučnou literaturU a pořádání nejrůznějších kulturních akcí. V letech 2003 až 2005 proběhly koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, besedy, spojené např. se křtem knihy. Během roku 2005 probíhalo v knihovně mimořádné pásmo dvanácti besed s názvem „Nenechte si ubližovat“, kdy cílem projektu bylo seznámit děti s řešením složitých či krizových životních situací a pomoci jim řešit běžné každodenní rizikové nebo problematické momenty. Všechny materiály k besedám jsou uveřejněny na webové stránce knihovny: http://www.knihovna.jinacovice.cz/besedy/04/.
Ve spolupráci s dětmi začal vycházet časopis Knihovníček. První číslo vyšlo v lednu 2004 a poslední v prosinci 2009, časopis tedy vycházel nepřetržitě nejdříve jen v tištěné podobě a od ledna 2007 i v elektronické verzi po dobu šesti let, kdy vyšlo celkem 72 čísel.
Ve stejné době probíhaly snahy o neustálou aktualizaci a obnovu webové stránky knihovny, která byla kladně hodnocena i na stránkách časopisu Ikaros. Podněty, které byly uvedeny k jejímu zlepšení, byly konzultovány s webmasterem a s jistým časovým odstupem byly stránky pozměněny obsahově i vzhledově.
V roce 2004 se knihovna poprvé zapojila do projektu Noc s Andersenem a ve stejný rok byl pro děti zajištěn letní program v podobě prázdninové hry s názvem "Po stopách Harryho Pottera".
Vzhledem k početnému zastoupení rodin s malými dětmi v obci a současně omezeného kulturního vyžití, přišla knihovna v roce 2007 s nápadem uspořádat první kreativní dílničku právě pro děti s doprovodem rodičů. Již od počátku měly dílničky velký úspěch a tak se jejich traduce udržela až do současnosti. Dílničky se pořádají přibližně jednou za měsíc mimo letních prázdnin. V prosinci 2011 proběhlo jubilejní, padesáté společné tvoření: http://www.knihovna.jinacovice.cz/udalosti.php
A právě díky kreativním dílničkám, dobře vedeným webovým stránkám a knihovnickému časopisu byla naše knihovna přihlášena metodickým oddělení MZK do soutěže “Knihovna roku 2008” v kategorii základní knihovna. Knihovna byla oceněna jako druhá nejlepší v Jihomoravském kraji, celkově byla knihovna v soutěži čtvrtá. Čestné uznání knihovna obdržela za “aktivní zapojení knihovny do života obce a kvalitní webové stránky”. Dva měsíce před soutěží navštívil “nominovanou” knihovnu i pan Stanislav Juránek, tehdejší hejtman Jihomoravského kraje: http://www.knihovna.jinacovice.cz/ostatni/12/.
Knihovna prezentovala svoji činnost v listopadu 2008 na koordinační poradě pro profesionální knihovny a jejich zřizovatele v Moravské zemské knihovně. Prezentace zaujala mimo jiné knihovnice ze znojemského region, které knihovnu navštívily v červnu 2009. Byla pro ně připravena zejména výstava výrobků z kreativních dílniček, časopis Knihovníček a také pečlivě vedená fotoalba: http://www.knihovna.jinacovice.cz/knihovna2008/06_navsteva.php.
Co se za poslední dobu v knihovně změnilo? Webové stránky knihovny jsou v novém designu a aktuálně i na Facebooku. Besedy pro mateřské školy pořádá knihovna nejen v Jinačovicích, ale i v mateřských školách v Brně, pokračuje spolupráce se základními školami v Rozdrojovicích a v Kuřimi. Místo Knihovníčku pro děti vychází Knihovnický občasník pro všechny čtenáře, který od prvního čísla vychází opět v elektronické verzi na webu a v tištěné verzi je k dispozici v knihovně. Čtenáři se v něm mohou dozvědět o proběhlých či plánovaných akcích, o nových knihách a podobně: http://www.knihovna.jinacovice.cz/knihovnicek/obcasnik.php.
Knihovna se take zaměřuje na konání charitativních akcí. Hodně maminek na mateřské dovolené by mělo zájem o zapojení do této činnosti. Knihovna se proto rozhodla organizovat charitativní dílničky, na kterých se mohou ti, kteří chtějí pomáhat, společně setkávat a nabídnout svůj čas a energii na výrobu předmětů, které mohou dále pomoci. Takto byla společně vyrobena sluníčka pro “Nadaci pro transplantaci kostní dřeně” a kytičky pro MeToDěJe (sdružuje děti s metabolickými poruchami), tyto výrobky si organizace samy prodaly a výdělek z nich si ponechaly. Pro nedonošená miminka nejen z Brna se v knihovně šily čepičky a usínáčky do inkubátorů. Před Vánocemi uspořádala knihovna charitativní prodej rukodělných výrobků a veškerý výdělek putoval na účet Makulky, dívenky s tzv. nemocí motýlích křídel. Jednou až dvakrát do roka je vyhlášena sbírka hraček či oblečení pro děti do azylových domů, dětských domovů, nemocnic či nemocničních čekáren. Tyto akce se setkávají s velkým ohlasem, během pěti sbírek bylo vybráno kolem 3 500 hraček a asi 150 knih.
Pokračujícím trendem v obci je nárůst mladých rodin s dětmi, které neznají okolí obce, neví, kam se vydat na vycházku či kde leží zajímavá turistická místa v nejbližším okolí. Z toho důvodu knihovna připravila v září 2011 vycházku v podobě populárně-naučné stezky po okolí obce. Účast byla mimořádná a nadšení dětí i rodičů veliké, věkové rozpětí účastníků bylo opravdu velmi široké – od 1 do 62 let. Do konce roku proběhly ještě další dvě stezky za stejně velké účasti, další stezky jsou naplánovány i na letošní rok. Pro děti jsou na stezkách připraveny soutěže, úkoly a hry, rodiče se dozví zajímavosti z dané lokality. Mnozí z nich netuší, kolik krás se skrývá doslova pár metrů od jejich domu. Zajímavým bonusem je to, že děti, které absolvují všechny stezky, budou odměněny pěknou knihou. Účast na stezkách také byla podmínkou k účasti na Noci s Andersenem. Stezky probíhají ve spolupráci s obcí, která zajišťuje pro děti drobné odměny či poskytuje další podporu. Například na třetí stezce byla zájemcům otevřena místní kaple, která bývá jinak celoročně uzavřená a dokonce i mnozí rodáci dosud neměli možnost se do ní podívat. Děti pak v čítárně mohli vidět i obecní znak a obecní prapor, a také obdrželi odznáčky s vlaječkou obce. http://www.knihovna.jinacovice.cz/stezky/03/.
I díky tomuto zájmu přistoupila letos obec Jinačovice k nápadu vytvořit značenou naučnou stezku s informativními panely, na které se také aktivně knihovna podílí sběrem informací, dobových textů z historických kronik a fotografiemi. Pokud se podaří stezku realizovat, měli by zde mít občané (ale i náhodní turisté) možnost seznámit se s historií obce, s historií spolků, s jedinečnými přírodními zdroji, vodohospodářstvím, faunou, flórou, zemědělstvím a podobně.
Knihovna pravidelně využívá nabídku výměnných fondů z Městské knihovny v Kuřimi. Poslední přivezený výměnný fond o objemu 160 knih byl v celkové hodnotě téměř 35 tisíc korun.
V knihovně je také možnost nahlédnout do několika fotoalb s černobílými fotografiemi, které pečlivě sesbíral a popsal kronikář obce (nejstarší fotografie obce je z roku 1890), fotografie jsou setříděny až do nedávné minulosti. Fotoalba s fotkami z knihovny (dílničky, naučné stezky, Noc s Andersenem) si čtenáři mohou na týden zapůjčit domů.
Podle výsledků ze statistiky navštívilo knihovnu v roce 2011 celkem 648 čtenářů, kteří uskutečnili 1351 výpůjček, na web knihovny se podívalo 2173 zájemců. Knihovna má celkem 3799 knihovních jednotek. Bylo uspořádáno 14 kreativních dílniček, tři populárně-naučné stezky, tři charitativní akce, Noc s Andersenem, dvě besedy v mateřských školách, v kuřimských regionálních novinách Zlobice vyšlo pět článků o dění v jinačovské knihovně, v květnu 2011 knihovna poprvé uspořádala Pasování prvňáčků pro děti ze základní školy v Rozdrojovicích, v srpnu 2011 uspořádala knihovna nejen z profesních, ale zejména z osobních důvodů paní knihovnice pietní akt v Brně na Moravském náměstí, k uctění památky tragicky zesnulé spisovatelky Simony Monyové. http://www.knihovna.jinacovice.cz/ostatni/18/.
Letos se knihovna těší a připravuje zejména na Noc s Andersenem, která bude pirátská, a na další stezky po okolí krásné obce Jinačovice.
http://www.knihovna.jinacovice.cz/
ONDRUŠKOVÁ, Šárka. Obecní knihovna Jinačovice. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/obecni-knihovna-jinacovice
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|