Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Obecní knihovna Ratíškovice
Obec Ratíškovice se nachází v okrese Hodonín. První literární zmínka o obci pochází z roku 1241. O podstatně starším osídlení katastru však svědčí řada archeologických nálezů.
Obec má více jak 4 100 obyvatel, čímž se řadí mezi nejpočetnější obce - vesnice v České republice. Velkému počtu obyvatel odpovídá relativně vysoký stupeň občanské vybavenosti. Součástí této vybavenosti je i obecní knihovna.
První zmínka o knihovnictví v Ratíškovicích je datována rokem 1888, kdy byl v obci založen čtenářský spolek Pokrok, který vyvíjel svou činnost i na poli divadelnictví a později provozoval i místní kino. Spolek byl u vzniku obecní knihovny, jež byla zřízena roku 1922 v budově školy. V období protektorátu byla knihovna zrušena, po II. světové válce byla její činnost obnovena, knižní fond čítal 489 knih.
V dalších letech sídlila knihovna v několika víceméně provizorních prostorách. V období let 1990 – 2010 byla stěhována pětkrát, až nakonec pro ni byly vyčleněny prostory v budově „staré školy“ z roku 1910. Ta díky dotaci z Operačního programu životního prostředí prošla rozsáhlou rekonstrukcí – budova byla zateplena a vyměněna okna. Za finančního přispění Jihomoravského kraje se v přízemí propojily dvě bývalé třídy s šatnou, čímž vznikl dostatečný prostor pro knihovnu včetně internetového centra. Souběžně byla vybudována bezbariérová rampa pro pohybově hendikepované.
V roce 2011 obdržela obec Ratíškovice v rámci projektu „Obecní knihovna – svět informací pro všechny“ prostřednictvím Místní akční skupiny Kyjovské Slovácko v pohybu ze Státního zemědělského intervenčního fondu finanční dotaci na obnovu interiéru knihovny. V propojeném přízemním prostoru byla provedena rekonstrukce podlah, vnitřních omítek, stropů – byly nainstalovány nové kazetové podhledy s vestavěnými osvětlovacími tělesy. Staré kovové regály na knihy byly nahrazeny novým nábytkem, vznikl důležitý dětský koutek, pohodlné posezení v podobě dvou sedacích souprav, dostatek studijních míst u nových stolů.
Zútulnění knihovny bylo podtrženo i vybudováním vyvýšeného pódia s posezením a knihovnou odborné literatury z oblasti dějin umění, architektury a společenských věd, která byla zakoupena v rámci této dotace v hodnotě padesáti tisíc Kč.
Internetové centrum má po rekonstrukci celkem pět stanic pro veřejný internet a jednu stanici pro online katalog. Tři počítače spolu s kopírovací technikou byly pořízeny z výše jmenované dotace, zbývající čtyři (včetně počítače na výpůjčním pultu) z dotace VISK 3 v roce 2009 a 2011. Vstup do internetového centra knihovny je bezplatný a centrum je využíváno v nadměrné míře po celou provozní dobu knihovny, především pak mládeží, během letních měsíců i turisty.
V současné době (statistika 2010) má knihovna 323 registrovaných čtenářů, 5 600 návštěvníků, 11 090 svazků, odebírá 12 periodik a uskutečnilo se 9 250 výpůjček. Paní knihovnice Marie Škorpíková pracuje na plný úvazek, provozní doba je přizpůsobena pracujícím – denně mimo středu do 17 hodin, v pátek do 19 hodin, aby si i studenti vracející se ze škol mohli opatřit potřebnou literaturu.
Knihovna se stala nedílnou součástí společenského života obce. Ratíškovická veřejnost, od nejmenších přes maminky na rodičovské dovolené až po seniory, si novou knihovnu, zdá se, oblíbila. Svědčí o tom rostoucí počet nově zaregistrovaných čtenářů, a také návštěvníků pořádaných akcí.
Již dvakrát zde proběhla beseda se spisovatelkou, ratíškovickou rodačkou, Naďou Horákovou a ve třech sledech autorské čtení Petry Braunové. V říjnu proběhla cestovatelská beseda s Jiřím Márou. Oblíbené jsou počítačové šestihodinové minikurzy pro seniory – začátečníky, které vede knihovnice (již třetí běh) a také semináře o důchodové reformě.
Činnost knihovny je cíleně zaměřena i na děti a mládež. Každoročně zde probíhá první seznámení s knihovnou pro děti mateřských škol a žáčky prvních tříd základní školy. Knihovna si je vědoma, jak je důležité podporovat dětské čtenářství, proto se zapojila do projektu „Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka“, která je zakončena vždy na konci školního roku slavnostním pasováním dětí na čtenáře (každý prvňáček dostane knižní novinku a čestný průkaz do knihovny). Na začátku roku při první návštěvě knihovny děti zase obdrží čtenářský deníček „Škola naruby“, který vybízí ke společnému čtení rodičů a dětí.
Knihovnu navštěvují pravidelně i žáci vyšších tříd, rády přicházejí i děti ze školní družiny. Pro starší ročníky školy knihovna pořádá „knihovnické lekce“, při kterých se žáci seznamují s výpůjčními službami - online katalogem, rezervací knih, možnostmi meziknihovních výpůjčních služeb.
Knihovna se též účastní mezinárodní akce pro děti Noc s Andersenem. V letošním roce byla tato romantická akce s četbou a přespáním v prostorách knihovny obohacena o ekologický rozměr - sázení stromků pohádkovníků.
Dobrá nadstandardní spolupráce se školou vyústila v nominaci Obecní knihovny Ratíškovice na cenu Knihovny roku 2011 v kategorii „významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“, nominace byla udělena za esteticky zdařilou rekonstrukci interiéru, dovybavení centra veřejného internetu a kreativní činnost, především při práci s dětmi.
Stavební úpravy zpřístupňující knihovnu i pohybově hendikepovaným, estetická kultivace interiéru, modernizace počítačového vybavení a kopírovací techniky a obohacení knižního fondu o odbornou literaturu jsou významným předpokladem pro to, aby se obecní knihovna stala knihovnou komunitní, aby se stala otevřeným veřejným zdrojem informací pro místní obyvatele, studenty, hosty, turisty, místem celoživotního vzdělávání občanů všech generací, kultivovaným prostředím literární zábavy a místem setkávání.
ŠŤASTNÝ, Radim. Obecní knihovna Ratíškovice. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/obecni-knihovna-ratiskovice
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|