Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2012 » Obecní knihovna Ratíškovice – Knihovna roku 2012
S ratíškovickou obecní knihovnou se čtenáři Duhy mohli seznámit v loňském čísle 3-4. V článku jsem především rekapituloval čtyřletou etapovitou obnovu původně dvoupodlažní školní budovy a jejích interiérů, v nichž se dnes knihovna nachází.
Od roku 2008 prošel objekt knihovny, který je situován v centru obce, rozsáhlou rekonstrukcí. Stoletá budova se čtyřmi třídami byla zateplena, byly vyměněny okenní a vstupní konstrukce, podlahy, opraveny omítky, instalovány závěsné stropy, nová svítidla, požární čidla a nouzová osvětlení. U jednoho vstupu byla vybudována bezbariérová rampa pro pohybově hendikepované návštěvníky. Interiér byl vybaven novým nábytkem, počítačovou a kopírovací technikou. Dalším novým prvkem bylo zřízení dětského koutku. To vše bylo realizováno za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Jihomoravského kraje, Ministerstva kultury ČR (VISK 3), MAS Kyjovské Slovácko v pohybu a rozpočtu obce Ratíškovice.
V letošním roce 2012 opětovně za finanční spoluúčasti MAS byl uskutečněn projekt „Škola pohody“, v rámci něhož byly rekonstruovány v 2. NP dvě třídy a kabinety a šatna. Byly obnoveny omítky, položena dřevěná parketová podlaha, instalovány akustické stropy velkoplošné zrcadlové stěny. Tyto místnosti tak nyní slouží jako přednáškové a výstavní prostory pro potřeby knihovny, dále jsou využívány ZUŠ, Fit Studiem a probíhá zde rovněž nácvik orientálních tanců, zumby a výuka dětské cimbálové muziky. V průběhu této rozsáhlé rekonstrukce obec obdržela finanční dotaci z Nadace ČEZ, díky které mohla být provedena v obou podlažích i obnova sociálních zařízení, jež byla v dezolátním stavu a navíc velikostně dimenzovaná na žáčky 1. a 2. tříd, což při návštěvě knihovnic z Vídně hraničilo s mezinárodní ostudou. Nové WC jsou v nadstandardním provedení a jsou adaptována - přístupná i pro pohybově hendikepované návštěvníky knihovny.
S peněžní dotací Jihomoravského kraje byl letos rovněž zahájen projekt na podporu pro-rodinné politiky, v našem případě projekt „Maminko, tatínku, pojďme do knihovny“, který zahrnuje zřízení Family Pointu (místa vybaveného přebalovacím pultem, sedačkou, hračkami, mikrovlnkou pro ohřev dětské stravy), nákup tematických kufříků, odborné literatury z oblasti pedagogiky a psychologie. Projekt dále zahrnuje dvě přednášky specialistů z oboru dětské psychologie na téma problematická výchova dětí a pravidelné setkávání maminek a dokonce i tatínků (což jsme ani nepředpokládali) se svými batolícími ratolestmi v knihovně.
Ve spolupráci se základní školou, obcí a smluvním partnerem obce v oblasti odstraňování elektrospotřebičů, firmou Elektrowin, naplňuje knihovna projekt „Tříděním odpadů za Ratíškovice krásnější“. Žáci školy v rámci projektu absolvují řadu exkurzí v provozech zabývající se likvidací či recyklací odpadů (ČOV, sběrný dvůr odpadů, kompostárna, skládka komunálního odpadu, třídičky odpadů, ekocentrum Ekorosnička, kovošrot, zařízení a provozy na rozebírání chladniček a PC a televizorů, spalovna odpadů) a knihovna doplňuje svůj knižní fond o ekologickou a environmentální literaturu.
S potěšením lze pozorovat, jak se stavební rekonstrukcí, estetickým zhodnocení interiérů a dovybavením knihovny vytvořilo příjemné prostředí, v němž se naši návštěvníci dobře cítí a rádi se sem vracejí a účastní se řady nových společenských akcí. Rovněž pro paní knihovnici tato rekonstrukce zakončená kvalitním pracovním prostředím motivuje k dalším aktivitám se čtenáři a k pozitivnímu přístupu k návštěvníkům. Že nejde jen o planá slova, svědčí výrazný nárůst registrovaných čtenářů za rok 2011 a 2012 i zvyšující se počet nových společenských akcí. V měsíci říjnu proběhlo v Týdnu knihoven opětovně autorské čtení spisovatelky a naší rodačky Nadi Horákové, které plynule přešlo ve vyhodnocení literární soutěže pro dospělé i děti z Ratíškovic „Moje babička, moja stařenka“ ku příležitosti 150. výročí úmrtí Boženy Němcové. Jen za měsíc září a říjen jsme v knihovně přivítali čtyři exkurze starostů a starostek a projektových manažerů z Českého Švýcarska, Kutnohorska, Kolínska, Olomoucka, kteří si knihovnu prohlédli, coby úspěšný projekt MAS Kyjovské Slovácko v pohybu, a to v rámci programu LEADER+.
S vědomím, že rekonstrukční stavební práce a základní výbavu mobiliáře a internetového centra máme zvládnuty a že prostředí je v takové technické, hygienické a estetické podobě, která nás motivuje zde příjemně trávit svůj čas, nám rozvazuje ruce a my se můžeme plně soustředit na samotnou knihovnickou práci: na práci s jednotlivými čtenářskými věkovými skupinami, na budování knižního fondu se zaměřením na určitá témata (v našem případě je to regionální literatura, odborná literatura s důrazem na dějiny umění a architekturu, historii všedního dne), či na pořádání autorských čtení.
Dne 4. října 2012 byla Obecní knihovna Ratíškovice vyhlášena Knihovnou roku 2012 v kategorii základní knihovna. Toto ocenění nás těší, neboť je důkazem, že naše snažení na ratíškovickém poli knihovnickém je smysluplné. Toto ocenění je pro nás současně novým palivem, bránícím pocitu vyhoření, palivem, které nás popohání k udržení vysokého standardu knihovnických služeb. Zdá se, že paliva je dosti, takže na vavřínech slávy dozajista neusínáme, rovněž nových nápadů je dosti, takže se slovy Trautenberka „nekoukat, kde co lítá a dělat“ vzhůru do další práce, kterou navíc máme rádi.
ŠŤASTNÝ, Radim. Obecní knihovna Ratíškovice – Knihovna roku 2012. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/obecni-knihovna-ratiskovice-knihovna-roku-2012
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|