Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Oborová brána ART / JIB
Oborová brána Umění a architektura (OB ART) je nástupcem tzv. Virtuální umělecké knihovny, která vznikla jako souborný katalog spojující čtyři uměleckohistorické knihovny, jež používaly knihovnický systém TINLIB. Iniciátorem a "duchovní matkou" této myšlenky byla PhDr. Květa Hartmanová z knihovny UPM, které se podařilo záměr realizovat. Souborný katalog VUK fungoval v letech 2004 – 2007. Do projektu se postupně zapojily další knihovny, které však zpracovávaly své fondy v jiných knihovnických systémech (Clavius, KP-Win), a tak bylo zapotřebí nalézt nástroj, který by propojil katalogy knihoven s různými systémy. Řešením bylo převést katalog VUK na oborovou bránu ART.
OB ART je dnes jednou ze specializovaných oborových bran v rámci Jednotné informační brány. Je to virtuální společenství knihoven, které funguje na smluvním základě a bez právní subjektivity; spojujícím článkem těchto knihoven je obsahová příbuznost jejich fondů, týkající se dějin architektury, malířství, kresby, grafiky a užité grafiky, sochařství, uměleckého řemesla, uměleckého průmyslu, designu, fotografie, teorie a kritiky umění, památkové péče, archeologie, genealogie, restaurátorství apod. Obdobné je také oborové zaměření uživatelů, kteří tyto knihovny navštěvují. A právě pro tuto odbornou veřejnost vytvářejí knihovny zapojené v projektu ART komplexní a přehledně uspořádaný informační portál zaměřený na oblast výtvarného umění.
Na provozu a rozvoji oborové brány ART se v současnosti podílí 9 knihoven. Jde o knihovny Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM), Národní galerie v Praze (NG), Moravské galerie v Brně (MG), Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP), Muzea umění Olomouc (MUO), Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Akademie výtvarných umění v Praze (AVU), Národního technického muzea v Praze (NTM) a Západočeského muzea v Plzni (ZČM). Provoz oborové brány Umění a architektura (ART) po technické stránce zajišťuje firma MULTIDATA Praha. Koordinátorem projektu je knihovna UPM.
Cílem knihoven ART je:
Jaké služby knihovny spojené v bráně ART poskytují:
Oborová brána ART je deklarována jako systém otevřený i pro další knihovny, které mají podobně oborově zaměřené fondy a jsou ochotny podílet se na tvorbě OB ART. Tento projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky; z programu VISK 8/B lze hradit až 70 % nákladů na provoz OB ART, zbývající částku hradí zúčastněné knihovny z vlastních prostředků rovným dílem.
Zdroje, které OB ART zpřístupňuje, lze rozdělit na volně dostupné a licencované. Volně dostupné zdroje ART může využívat každý, bez ohledu na místo pobytu či současnou registraci v dané knihovně. Licencované zdroje může využívat jen ten, kdo je registrovaný v knihovně, která licencované zdroje zpřístupňuje (vlastní), a zároveň pracuje na počítačích z povolených IP adres.
Do budoucna bychom kromě udržení současného standardu poskytovaných služeb chtěli pro uživatele OB ART vytvořit a zprovoznit digitální knihovnu elektronických knih z oblasti umění a architektury. Realizace tohoto našeho cíle však zatím naráží na nedostatek finančních prostředků i na dosud ne zcela jasnou legislativu v oblasti půjčování e-knih.
Vysoká návštěvnost portálu sdružujícího knihovny s uměleckohistorickými fondy i obliba záložek, zejména Výstavy a další akce naznačuje, že podobně jako se v současnosti progresivní menší veřejné knihovny mění z „pouhé“ knihovny v komunitní centra, tak se i brána ART stává virtuálním komunitním centrem, které svou nabídkou služeb bude přitahovat výše zmíněné skupiny specializovaných uživatelů.
BARTOŠOVÁ, Hana. Oborová brána ART / JIB. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/oborova-brana-art-jib
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|