Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2022 » Oceněné knihovny Zlínského kraje
V letošním roce ocenil již podesáté Zlínský kraj společně s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně práci veřejných knihoven ve Zlínském kraji. Soutěž proběhla již desátým rokem a za tu dobu bylo takto oceněno 40 knihoven Zlínského kraje a 48 knihovnic a knihovníků. Většinou to byly knihovny obecní, které nominují jejich zřizovatelé, ředitelé pověřených knihoven nebo metodičky. O dvaceti z nich natočila krajská knihovna ve Zlíně krátká videa, která zveřejnila a ještě zveřejní do konce roku 2022 na svém YouTube kanálu. Pro natáčení videoupoutávek byly vybrány obecní knihovny nebo knihovny s jednou knihovnicí či knihovníkem.
Komise složená z metodiček pověřených knihoven kraje a zástupce z odboru kultury kraje hodnotí knihovny ve dvou kolech. V prvním kole se zaměřuje na statistické ukazatele a plnění standardů veřejných knihovnických a informačních služeb a v kole druhém komise knihovny, které postoupily do kola druhého, navštíví, zhodnotí jejich vzhled, knihovní fond a na místě posoudí jejich aktivity. Ve Zlínském kraji funguje 303 veřejných knihoven a 86 jejich poboček. V následujícím textu představím čtyři knihovny, které získaly titul Knihovna Zlínského kraje roku 2022.
Co mají oceněné knihovny společné? Především nadšené a pracovité knihovnice, které se neustále vzdělávají, a také podporu svých zřizovatelů. Uživatelé tedy přicházejí do příjemného prostředí, kde nacházejí spoustu nových knih. I dvě malé knihovny využívají automatizovaný knihovnický systém a mají své webové stránky. Všechny knihovny se zapojují do celostátních knihovnických akcí a nabízejí pro své návštěvníky a zvlášť pro děti spoustu zajímavých akcí.
Za okres Kroměříž byla v roce 2022 vyhodnocena Místní knihovna v Nítkovicích. Na ocenění jsou často nominovány knihovny, které prošly rekonstrukcí a nejinak je tomu u knihovny v malé obci Nítkovice, která má 241 obyvatel. Knihovna je přestěhována do opravených, bezbariérových a nově vybavených prostor v přízemí obecního úřadu. Díky výborné práci knihovnice Ivany Skácelové a spolupráci a podpoře zřizovatele se stala knihovna komunitním a kulturním střediskem obce. Statisticky bylo vykázáno 64 pravidelných registrovaných uživatelů, což je 27 % všech obyvatel obce.
Kromě knih se začaly půjčovat periodika, společenské hry, DVD a zvukové knihy. Čtenářům je k dispozici celá škála Albi Kouzelného čtení a nově i Albi interaktivní globus. Rozšířena je také nabídka knih z výměnného fondu Knihovny Kroměřížska dlouhodobými a tematickými soubory. Paní knihovnice zajišťuje svým čtenářům velké množství titulů prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby.
V roce 2021 dostala knihovna dotace na dva projekty z programu VISK. Byl pořízen dataprojektor, notebook, e-čtečka a zprovozněn knihovní systém Tritius REKS. Knihovna je velice aktivní na sociálních sítích. Funguje tady Semínkovna a knihovnice udržuje nově zřízenou KnihoBudku na autobusové zastávce. Místní knihovna se zapojila do Noci s Andersenem. Celoročně zde probíhá fotografické soutěž o Nítkovicích, letos s podtitulem „Každý den jedna fotka, každý den jeden příběh... z našich Nítkovic“. Knihovna podporuje lidové tradice a povědomost o regionu ve spolku Nítkováček. Mezi zajímavé akce patří nedávná beseda Toulky nítkovickou minulosti, což je povídání nad starými fotografiemi v knihovně. Knihovna se také organizačně podílí na akci Ukliďme Nítkovice! Místní knihovna v Nítkovicích se stala centrem kulturního a komunitního dění a součástí života obce. A díky novému rozcestníku u zastávky v centru obce už všichni návštěvníci Nítkovic vědí, kudy do knihovny.
Další oceněnou knihovnou za okres Uherské Hradiště je knihovna v obci Slavkov. Místní knihovna Slavkov svým návštěvníkům nabízí krásné moderní prostory. V letech 2019 až 2020 prošla knihovna rekonstrukcí interiéru a byla rozšířena o nový prostor čítárny. Přibyly také nové regály, nový výpůjční pult a doplňky. Knihovna opakovaně dosahuje velmi dobrých statistických výsledků a daří se jí plnit většinu knihovnických standardů. Obec pravidelně přispívá na nákup knih a jen za minulý rok přibylo v knihovně 131 nových svazků. Ke konci roku 2021 bylo v místní knihovně registrováno 137 uživatelů, což je 20 % z celkového počtu obyvatel.
Slavkovská knihovna je centrem vzdělávání, setkávání i odpočinku. Je vyhledávána dětmi i dospělou populací. Pod vedením knihovnice PaedDr. Miroslavy Končitíkové pořádá nadstandardní množství aktivit a mimořádná je také spolupráce s místní mateřskou školou a základní školou v nedalekém Horním Němčí. Jen za minulý rok se podařilo uskutečnit 59 akcí pro veřejnost, které navštívilo 717 účastníků. Z celé palety akcí jsou to za minulé období např.: Literární hodiny, pravidelné setkávání čtenářského klubu, beseda s regionálním spisovatelem Jiřím Jilíkem, divadelní představení pro děti z místní školky, cvičení jógy, hraní deskových her aj. Knihovna ve Slavkově je jednou z mála obecních knihoven, které pracují se staršími dětmi. Děti nacvičují divadelní představení, které pak hrají v knihovně, a hojně navštívená byla také beseda o Young Adult literatuře.
Miroslava Končitíková se zapojuje do celostátních knihovnických akcí: Týden knihoven, Noc s Andersenem, Pasování prvňáčků na čtenáře a Celé Česko čte dětem. Díky podpoře obecního úřadu a velkému úsilí paní knihovnice se knihovna dlouhodobě udržuje na vysoké úrovni. O tom svědčí např. úspěch v soutěži Vesnice roku Zlínského kraje v roce 2015, kdy získala diplom za moderní knihovnické a informační služby. V roce 2018 byla oceněna i paní knihovnice Miroslava Končitíková, která získala titul „Nejlepší knihovník Zlínského kraje“. Starosta obce ve své nominaci napsal: „Knihovna je chloubou obce. Vynikajícího fungování knihovny a vzájemné výborné spolupráce si nesmírně vážíme.“
Dále byly oceněny dvě profesionální obecní knihovny. Za okres Vsetín získala ocenění Základní knihovna Jablůnka, která působí v obci s 2 062 obyvateli. Knihovna plní všechny knihovnické standardy. Z rozpočtu obce jsou pravidelně nakupovány nové tituly, náklady na knihovní fond v loňském roce tvořily 52 Kč na obyvatele obce. V roce 2021 prošel interiér knihovny kompletní rekonstrukcí a modernizací. Původní zařízení bylo nahrazeno novými regály, větším výpůjčním pultem a bylo vybudováno nové místo pro internetové služby. Byl také pořízen nový dětský koutek s vyvýšeným pódiem. V knihovně nechybí ani pohodlný sedací nábytek a došlo k obnově počítačové techniky. Celý interiér působí moderně, vzdušně a příjemná barevná kombinace celou zdařilou rekonstrukci jen podtrhuje.
Knihovna pořádá nespočet akcí pro děti i dospělé návštěvníky. V loňském roce uspořádala 29 akcí pro různé věkové skupiny. Výborná je spolupráce s místní základní a mateřskou školou. V knihovně probíhají různé besedy, knihovnické lekce, tvořivé dílny i pravidelné návštěvy školní družiny. Uskutečnilo se také Pasování prvňáčků na čtenáře, setkání se spisovatelkou Klárou Smolíkovou či posezení nad knižními novinkami. Nově se v knihovně rozběhla výuka angličtiny pro děti i dospělé. Knihovna má na starost ještě šest neprofesionálních knihoven ve středisku Jablůnka, kterým poskytuje služby v rámci regionálních funkcí na základě objednávky služeb z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. Knihovna využívá k propagaci webové stránky obce i knihovny, facebookový profil, vývěsku v centru obce a místní rozhlas. Knihovna v Jablůnce patří každoročně k těm nejlepším knihovnám v okrese Vsetín. O tom, že mají v Jablůnce výbornou knihovnu, svědčí i to, že je po devíti letech oceněna již podruhé.
A poslední oceněnou knihovnou je Základní knihovna Štítná nad Vláří ze zlínského okresu. Knihovna ve Štítné nad Vláří zajišťuje kromě pobočky v Popově regionální služby pro knihovny v Jestřabí, Rokytnici, Šanově a Kochavci. Od roku 2016 knihovna sídlí v budově základní školy a od stejného roku zde působí i knihovnice Jana Sojová. Ta se kromě knihovny stará i o místní kroniku, minimuzeum a připravuje vydávání Obecního zpravodaje.
Po přestěhování do budovy školy se neustále zlepšuje interiér knihovny. Došlo k postupné výměně regálů, k obnově a doplnění technického vybavení knihovny a byla provedena aktualizace knihovního fondu. Nové zázemí dostalo i Minimuzeum Gabry a Málinky, které je věnováno životu a tvorbě spisovatelky Amálie Kutinové, která prožila část svého dětství ve Štítné nad Vláří. Na akce pro veřejnost knihovna využívá přilehlý sál. V letošním roce byl v knihovně vytvořen nový dětský koutek s vyvýšeným pódiem. Knihovna je bezbariérová. Obec Štítná nad Vláří má 2 165 obyvatel a v knihovně je registrováno více než 306 uživatelů, z toho 100 dětí. Knihovna plní mj. standard provozní doby a nákupu knihovního fondu.
V knihovně probíhá řada besed a soutěží pro děti z místní mateřské i základní školy a také zajímavé akce pro dospělé uživatele (besedy, kurzy, přednášky). Knihovna se zapojuje do celostátních projektů, např. Knížka pro prvňáčka, a využívá projekt MAS Ploština. Díky tomuto projektu proběhl v knihovně např. komiksový workshop. V knihovně ve Štítné se pravidelně setkávají maminky s dětmi v rámci klubu Sluníčko.
Je samozřejmé, že bez aktivního přístupu knihovnic by byly knihovny ospalými místy, kam chodí jen pár věrných čtenářů. S cílem ocenit a povzbudit pracovníky knihoven odměňuje krajská knihovna a Zlínský kraj každoročně také čtyři knihovnice/knihovníky. V letošním roce byly oceněny:
Všechny oceněné knihovnice si zaslouží velké poděkování.
TOMANCOVÁ, Jana. Oceněné knihovny Zlínského kraje. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(4) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ocenene-knihovny-zlinskeho-kraje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|