Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2015 » Ochutnávka nových služeb a prostor Knihovny Jiřího Mahena v Brně
Knihovna jako místo živého dialogu, rychlé a profesionální obsluhy, relaxace, zábavy vzdělávání.Těmito atributy disponuje Knihovna Jiřího Mahena v Brně (KJM), která v březnu 2015 otevřela čtenářům a návštěvníkům brány nových místností vylepšené Ústřední knihovny. Nově otevřené prostory zvyšující komfort při pobytu v knihovně, které vzešly z roční dostavby a reorganizace (2014), prošly 5. března 2015 řádnou ochutnávkou, jíž se mohl zúčastnit každý, neboť program seznamující se všemi novinkami probíhal po celý den „od osmi do osmi“. Na chuť bylo možné přijít nejenom novým místnostem, ale i doprovodným službám převážně elektronického charakteru a též i nové otevírací době.
Smyslem dostavby a reorganizace bylo zdokonalit poskytované služby knihovny, rozšířit její prostorové kapacity a doplnit je moderním vybavením. Projektový záměr zohledňoval celosvětové trendy rozvoje knihoven, jež jsou vnímány jako kulturní a komunitní centra, centra pro celoživotní vzdělávání a aktivní trávení volného času. Již v letech 1998-2001 prošla budova Ústřední knihovny rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, ovšem dynamicky se rozvíjející informační společnost a s ní rychle se proměňující technologie a vzrůstající i měnící se nároky uživatelů na komplexnost služeb nutily k jejich průběžným inovacím.
Reorganizace služeb přinesla nejen vyšší komfort při delším pobytu v knihovně, ale též zefektivnila operační servis pro ty, kteří po knihovně žádají zejm. rychlou informovanost. Především bylo třeba:
Celkové rozšíření užitných ploch o cca 228 m2 pro služby knihovny znamená maximální zhodnocení dalších disponibilních prostor paláce pro veřejnou službu. Vzhledem k tomu, že sídlo Ústřední knihovny, Schrattenbachův palác, je jako jedna z mála dochovaných barokních staveb palácového typu v městě Brně kulturní památkou a zároveň je jeho historie spojena i s pobytem W. A. Mozarta v Brně, jde o významný objekt i z hlediska rozvoje cestovního ruchu. Proto je jeho špičková stavební i obsahová kvalita pro město Brno velmi významná. Realizací projektu došlo k rozšíření služeb městské knihovny pro nejširší veřejnost, zkvalitnění veřejného prostoru historického jádra a zvyšování pozitivní image města Brna. Co tedy návštěvníka po vstupu do barokní budovy Ústřední knihovny čeká?
Výraznou změnou prošlo nároží budovy. Prostory bývalé Čítárny (nyní ve 2. NP) nahradilo moderně koncipované místo pro první kontakt s klienty – Zákaznické centrum v 1. NP. První výhodou centra je otevírací doba, která je na rozdíl od ostatních pracovišť Ústřední knihovny posunuta již na osmou hodinu ráno. V době od 8.00 do 10.00 hod. zde mohou čtenáři vracet knihy, vyzvedávat si objednané dokumenty, zajít si na internet, koupit si čtenářsky laděný dárek (hrníček, tričko) apod. Zákaznické centrum je otevřeno registrovaným čtenářům, veřejnosti i turistům, zajišťuje plný informační servis jak tištěné, tak elektronické povahy včetně poskytování informací z oblasti Evropské unie či informací zaměřených na potřeby seniorů. Mezi další klady patří přímá dostupnost z ulice a návaznost na ostatní služby knihovny. U příležitosti slavnostního otevření nabídlo registraci zdarma, kterou využilo 200 zájemců.
Další novinkou v přízemí knihovny je Knihovní klub – literární kavárna s nabídkou denního tisku i vybraných knih, v níž se můžete občerstvit, vychutnat si šálek dobré kávy, ale i literární, hudební či jiný komorní pořad, neboť místnost disponuje AV technikou. Potřeba relaxace kavárnou zdaleka nekončí. Na své si mohou přijít i rodiče s malými dětmi. Právě pro ně byl v prostorách výpůjční haly vybudován rozšířený Family Point, kontaktní místo s řadou možností trávení času v knihovně. V příjemném prostředí Family Pointu můžete přebalit a nakrmit své miminko nebo si rozšířit povědomí znalostmi informací rodinného charakteru. Místnost je vybavena internetem, TV obrazovkou, knihami, časopisy i hračkami.
Prostor, kde se lze bavit, vzdělávat nebo „jen“ odpočívat, najdete ve 3. NP. Jedná se o nově vybavenou místnost pro mladé, jež navazuje na tamější prostory Knihovny pro děti a mládež. Mladí lidé zde najdou jak dostatek soukromí, tak i příležitost být se svými kamarády a přáteli – mohou si zahrát „fotbálek“, zabavit se deskovou hrou, knížkou, pustit si film na notebooku, připojit se k Wi-Fi, občerstvit se kávou apod. Taktéž se mohou zapojit do programové náplně místnosti – zúčastnit se nejrůznějších workshopů, dílen, přednášek, koncertů aj. Z lákavé nabídky můžete vybírat každý týden, aktuální program je dostupný na webu i facebooku. Místnost je otevřena ve všední dny od 14.00 do 20.00 hod.
A nakonec se ještě podívejme do nejvyššího patra, kde v 5. NP místo nevyužitých půdních prostor sídlí nová multifunkční místnost s příslušenstvím, tzv. velký společenský sál s kapacitou 100 osob. Ambicí nového sálu bylo efektivnější zabezpečení vzrůstající poptávky po adekvátně vybaveném prostoru určeném pro kulturní a vzdělávací akce (kapacity původního sálu a kluboven nevyhovovaly z technického hlediska i z hlediska větrání, což v případě kolektivních akcí působilo velmi nepříznivě). Jeho využití je proto jednoznačné, určen je pro přednášky, kurzy, semináře, odborná školení, autorská čtení, hudební pořady i filmové projekce. Součástí nového prostoru je výstavní část. Zajištěna je i bezproblémová přístupnost pro návštěvníky s handicapy, a to prostřednictvím nově zbudovaného výtahu, který ve 3. NP navazuje na vnitřní prosklený výtah v atriu.
Souběžně s novými prostory neustále vylepšujeme a rozšiřujeme nabídku služeb. Již v únoru jsme spustili půjčování e-knih přes on-line katalog ve spolupráci s firmou eReading.cz. Prostřednictvím katalogu Carmen si mohou čtenáři s platnou registrací do svých mobilních zařízení stáhnout žádané knihy současné produkce (detektivky, společenské romány, bestsellery apod.) a nemusí již čekat na to, až jim bude daný titul přichystán k dispozici. Taktéž jsme posílili nabídku e-čteček, které jsou nyní dostupné vyjma Hudební knihovny na dalších 4 pobočkách. „Čtete ušima?“ Audioknihy nově najdete na 9 pobočkách a Mahenově památníku a od března v Hudební knihovně půjčujeme DVD s filmy známých a oblíbených literárních děl.
Dále jsme zakoupili nové deskové hry, které půjčuje Knihovna pro děti a mládež a rozšířili jsme nabídku hraček a didaktických pomůcek z projektu Lekotéka, které půjčujeme zájemcům do rodin a škol o sadu muzikoterapeutických hudebních nástrojů – bubínky, chřestidla či perkusní nástroje najdete opět v Hudební knihovně. Ve veřejně dostupných místech celé knihovny nabízíme připojení k síti Wi-Fi. Uživatelsky přívětivým vylepšením je i možnost samoobslužného půjčování knih v Ústřední knihovně. Vstoupili jsme též na pole odborného publikování, a to s novým on-line časopisem IMPULSY, který od února vydává Centrum dětského čtenářství při KJM. Příspěvky časopisu předkládají inspirace, náměty i trendy z široké oblasti dětského čtenářství (více).
O akcích, službách, knižních novinkách apod. knihovna nově informuje prostřednictvím vnitřního systému TV obrazovek, jimiž jsou vybaveny místnosti v 1. NP budovy (Zákaznické centrum, Knihovní klub, výpůjční hala a Family Point). Dostavba a reorganizace Ústřední knihovny byla realizována v rámci investiční akce „Knihovna pro město – rozšíření a zlepšení služeb veřejnosti“, byla zařazena do schváleného rozpočtu města Brna s celkovými náklady cca 25 mil. Kč a předpokládanou dotací ve výši cca 17 mil. Kč. Projekt byl spolufinancován z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 3.1 – Rozvoj urbanizačních center.
V přímé vazbě na projekt „Knihovna pro město – rozšíření a zlepšení služeb veřejnosti“ dále rozšiřujeme jeho možnosti návazným projektem „Knihovna pro město II. – vzdělávání na míru“, jímž chceme zejm. po technické stránce s akcentem na moderní trendy v oblasti vzdělávání rozvinout již popisovanou realizaci v budově Ústřední knihovny – jedná se o technické zhodnocení knihovny, vnitřní dovybavení a realizaci vzdělávacích programů s partnery a odborníky v oboru. Projekt si klade za cíl podporovat schopnost kritického myšlení, utváření vlastních názorů a postojů, rozvíjet občanskou gramotnost a podporovat kompetence potřebné pro vzdělané lidi a společnost. Prostřednictvím vytváření přívětivého a bezpečného prostředí adresněji uzpůsobeného pro jednotlivé cílové skupiny nabídneme nové formy a nástroje k individuálnímu i společnému vzdělávání včetně osob se specifickými potřebami. Realizací prvního projektu byly vytvořeny nové prostorové kapacity pro kulturní a vzdělávací programy. Navazující projekt zaměřený na možnost realizace vlastního vzdělávacího konceptu prostřednictvím moderních technologií a inovativních výukových metod tento záměr plněji rozvine. Rok 2015 jsme proto v knihovně vyhlásili rokem, jehož hlavní téma se v duchu obou jmenovaných projektů nese mottem „Knihovna je vzdělávání“.
VALIŠOVÁ, Edita. Ochutnávka nových služeb a prostor Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(2) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ochutnavka-novych-sluzeb-prostor-knihovny-jiriho-mahena-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|