Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2018 » Oči Brna nahlížejí do příběhů první republiky
Rok 2018 je ve znamení oživení vzpomínek na první republiku. V Moravské zemské knihovně jsme proto vstoupili do dalšího ročníku cyklu Oči Brna připomínkou osobnosti s prvorepublikovým obdobím spojené, a to českého právníka, poslance, spisovatele, žurnalisty Hynka Bulína st. (13. prosince 1869 Horní Heršpice – 18. května 1950 Brno), Hynek Bulín vystudoval Právnickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, titul doktor práv získal v roce 1900. V Brně následně působil jako advokát, byl mj. členem Státního soudu a v letech 1931 až 1937 působil jako třetí český a celkově 12. prezident moravské advokátní komory. V létě roku 1918 se stal členem Zemské hospodářské rady pro Moravu a také československého Národního výboru na Moravě. Od října 1918 se aktivně podílel na přebírání moci československými úřady v moravské metropoli. 1. listopadu 1918 převzal soudní správu Země moravské a 6. listopadu 1918 i obecní správu města Brna, 13. listopadu přijal přísahu českého vojska na náměstí Svobody. V letech 1918–1919 zasedal v Revolučním národním shromáždění. Připomněli jsme si ho v průběhu února nejen výstavou s názvem Hynek Bulín. Právník, poslanec, spisovatel, kterou se podařilo vytvořit za obětavé pomoci rodinných příslušníků, především vnučky Hynka Bulína st. Zdenky Žwakové a její dcery Pavly Fischerové. V rámci tohoto měsíce jsme navštívili také vilu Hynka Bulína na Květné ulici v Brně-Pisárkách, k níž nám dal fundovaný výklad architekt Jan Sapák. Tuto vilu navrhl Vladimír Fischer ve třicátých letech 20. století. Tehdy měla příjemnou krytou pergolu určenou pro odpočinek, rozsáhlou knihovnu a dokonce i vlastní kapli. Původní podoba dávno mnohými proměnami změnila svou tvář. Přesto i dnes stojí tato stavba za vidění. V rámci doprovodných akcí nám v širokém dobovém kontextu přiblížil Bulínovy pracovní, spolkové, politické, literární i společenské aktivity Mgr. Martin Rája, PhD.
S prvorepublikovým filmem je spojeno jméno březnových Očí Brna Huga Haase, oblíbeného herce a režiséra, který se narodil 19. února 1901 v židovské rodině v Brně. Tatínek Zikmund byl majitelem obchodu s obuví. Hugo i jeho bratr Pavel byli oba zapsáni na studium na brněnské konzervatoři. Hugo na zpěv, i přes údajné podezření Leoše Janáčka, že na činohru by se hodil lépe. Na scénu brněnského divadla Hugo Haas opravdu vstoupil, a to v roce 1920. Jeho prvními rolemi byly Dráb a chlapec Harala v Mahenově Jánošíkovi. Od prvopočátku své kariéry byla jeho profesní dráha spojená se jmény Karel Čapek a Olga Scheinpflugová (která si s H. Haasem dopisovala i v dobách jeho emigrace). V Brně si začínající herec zahrál ve světové premiéře hry bratří Čapků Ze života hmyzu, později také v Loupežníkovi. Přestože Hugo Haas zemřel 1. prosince 1968 ve Vídni, odpočívá dnes v Brně na židovském hřbitově. V období 5.–31. března 2018 si připomeneme tuto osobnost českého divadla a především filmu výstavou Hugo Haas. Krátký návrat. Ve spolupráci s Mgr. Milanem Hainem, Ph.D. ji doplníme i částí věnovanou Haasovu „americkému“ období. Milan Hain je spoluautorem kolektivní publikace Hugo Haas: mezi středoevropskou a americkou kulturou (2012) a autorem monografie Hugo Haas a jeho (americké) filmy (2015). 13. března se Hain v přednášce Pryč od minulosti: Hugo Haas v Americe zaměří na působení významného československého herce a brněnského rodáka Huga Haase ve Spojených státech amerických, popíše okolnosti hercova útěku z Československa a příchodu do USA, vylíčí jeho herecké začátky na Broadwayi a v Hollywoodu a nakonec se zaměří na Haasovu samostatnou režijní tvorbu v rámci vlastní nezávislé produkční společnosti. V přednášce budou využity ukázky z Haasových amerických filmů a dobové materiály získané v amerických archivech. 20. března 2018 v 17 hod. naváže přednáškou Autorství a dva (umělecké) životy Huga Haase Mgr. Veronika Zýková, která se zaměří na vybrané aspekty autorství a autobiografických prvků v čs. a americké tvorbě Huga Haase. Nedílnou součástí bude dobová recepce Haasových čs. filmů. Přednášku doplní ukázky z filmů a fotografické materiály. Nakonec měsíce jsme si pro návštěvníky mimořádně připravili hravý kvíz spojený s promítáním (27. března v 17 hod.).
Třetí osobností dotýkající se prvorepublikového období, bude tvář měsíce dubna: architekt Adolf Loos (10. prosince 1870 Brno – 23. srpna 1933 Kalksburg u Vídně) byl představitelem moderní architektury (purismu). Vzhledem ke svým studijním zkušenostem v zahraničí – Rakousko, Německo, USA – přinášel do soudobé architektury mnoho nového. Vracíval se na rodnou Moravu. Po válce se jeho hlavním zákazníkem stal majitel cukrovarů Viktor Bauer. Svoji nezanedbatelnou stopu zanechal i prostřednictvím svých studentů – učil na České vysoké škole technické v Brně, kde přednášel dějiny umění. Více informací najdete na www.mzk.cz/oci-brna. Těšíme se na vás.
MACHÁČKOVÁ, Romana. Oči Brna nahlížejí do příběhů první republiky. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(1) [cit. 2024-11-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/oci-brna-nahlizeji-do-pribehu-prvni-republiky
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|