Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2023 » Oči Brna představují další zajímavé osobnosti
Od začátku května do 11. června si mohli návštěvníci v přízemí budovy MZK prohlédnout výstavu věnovanou tvorbě Jaromíra Garguláka. Tento brněnský sochař a umělecký slévač zasvětil své dílo práci s kovem, převážně žlutým a červeným bronzem. Při tvorbě vychází ze svého technického vzdělání, vystudoval totiž slévárenskou technologii na Vysokém učením technickém v Brně. Při realizaci svých záměrů pracuje metodou odlévání na ztracený voskový model a zhotovuje pouze jediný originální odlitek.
Mezi opakující se motivy Gargulákovy umělecké tvorby patří okřídlené postavy a ptáci, kteří pro autora znamenají volnost a svobodu. Často se v jeho dílech objevují také hudebníci či literární postavy. Jeho práce se nacházejí v galeriích, soukromých sbírkách a na veřejných prostranstvích v tuzemsku i v zahraničí. V roce 2001 byl vyznamenán cenou Masarykovy akademie umění v Praze za uměleckou tvůrčí činnost.
Na výstavě v MZK bylo možné si prohlédnout originály Gargulákových plastik a skic, ale také ilustrace nebo pozlacené liturgické náčiní, které Jaromír Gargulák vytvořil jako dar města Brna pro papeže Benedikta XVI. Nechyběl ani model Hrachoviny, průchozího bronzového monumentu instalovaného na nově zrekonstruovaném Mendelově náměstí v Brně. O umělecké tvorbě autora i o tom, jak sám vnímá vyznění svých instalací ve veřejném prostoru, mohli návštěvníci diskutovat na besedě, která se uskutečnila ve středu 17. května v konferenčním sále MZK.
V červnu pak v rámci cyklu Oči Brna následuje prezentace osobnosti Vratislava Bělského, významného brněnského muzikologa a předního znalce interpretace staré hudby. Bělského překlady hudebních traktátů druhé poloviny 18. století měly zásadní význam, šlo totiž o jejich úplně první zpracování v českém jazyce. Tematicky si vybíral okruhy týkající se výuky hry na hudební nástroje a interpretační otázky. Soustředil se především na německou jazykovou oblast.
Na multimediální výstavě ve foyer MZK budou k vidění osobní fotografie z rodinného archivu Vratislava Bělského či cenné plakáty a programy dokumentující jak Bělského koncertní činnost varhaníka, tak jeho účinkování se souborem Collegium musicum brunense, se kterým se podílel na intenzivním provozování hudby doby baroka a klasicismu v Brně v 50. až 80. letech 20. století. Vystaveny budou také Bělského překlady dobových učebnic a vlastní publikace vztahující se k interpretaci staré hudby. Výstava byla zahájena vernisáží v pondělí 12. června v konferenčním sále Moravské zemské knihovny.
BÖHMOVÁ, Věra. Oči Brna představují další zajímavé osobnosti. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(2) [cit. 2025-04-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/oci-brna-predstavuji-dalsi-zajimave-osobnosti
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|