Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2018 » Oči Brna v prosinci 2018 a lednu 2019
Český knihovník s právním vzděláním se narodil v Prostějově 1. ledna 1918. Dětství však netrávil na Moravě, ale kvůli působení obou rodičů ve státní správě ho velmi brzy čekalo stěhování na Slovensko. Prvním slovenským působištěm manželů Dokoupilových byly Košice, po kterých následovala Bratislava. V tomto městě Vladislav Dokoupil navštěvoval reálné gymnázium, kde roku 1936 odmaturoval, a později také Právnickou fakultu Univerzity Komenského. Roku 1939 přestoupil na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. V Brně ho zastihlo uzavření vysokých škol (17. 11. 1939), které mu znemožnilo pokračovat ve studiu. Po opětovném otevření vysokých škol se k právu opět vrátil a v březnu 1946 byl slavnostně promován na doktora práv. Výkonu tohoto povolání se však nevěnoval.
Po ukončení studia začal navštěvovat kurzy Zdeňka Václava Tobolky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které zakončil odbornou knihovnickou zkouškou (7. 2. 1948). Změna zaměření byla inspirována prací, do které nastoupil těsně po ukončení války (19. května 1945). V Univerzitní knihovně v Brně, kde s roční přestávkou pracoval až do odchodu do důchodu (1981), strávil studiem rukopisů, prvotisků a starých tisků mnoho let. Díky svému dlouhodobému působení v instituci zažil nejen sloučení Univerzitní, Státní pedagogické a Státní technické knihovny v instituci, kterou dnes známe pod názvem Moravská zemská knihovna v Brně, ale také inicioval odluku starých tisků od běžných fondů a vytvoření oddělení rukopisů a starých tisků, které pak dlouhá léta vedl.
Také působení Vladislava Dokoupila ovlivnil únor 1948 a na něj navazující sistace klášterů (1950), která jeho činnost na dlouhá léta nasměrovala k soupisům knihovních fondů. Díky Dokoupilově působení získala tehdejší Zemská a univerzitní knihovna (MZK) do správy klášterní knihovny Brněnského a Jihlavského kraje, dochované v původních lokacích. Dovoz a následné třídění tisků trvalo do roku 1953. Zpracování těchto historických celků pak spočívalo na Vladislavu Dokoupilovi, který se zasadil o to, aby byly tyto vzácné tisky dochovány v původních celcích a pokud to bylo možné pak také v původních interiérech.
Práce Vladislava Dokoupila je dodnes obdivuhodná nejen svým rozsahem, ale také kvalitou zpracování. Díky katalogům jednotlivých klášterních celků se již v padesátých letech staly některé z těchto knihoven badatelsky přístupné a zejména edice nazvaná Soupisy rukopisných fondů Univerzitní knihovny v Brně znamenala pro výzkum klášterních knihoven velký přínos a dodnes nebyla překonána.
Výstavu, která potrvá od počátku prosince 2018 do konce ledna 2019, budou provázet zajímavé přednášky a exkurze do běžně nepřístupných klášterních knihoven umístěných v jejich původních interiérech.
PAVELKOVÁ, Jindra; SMOLOVÁ, Martina. Oči Brna v prosinci 2018 a lednu 2019. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(4) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/oci-brna-v-prosinci-2018-lednu-2019
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|