Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2010 » Od záchranné digitalizace k elektronickým textům pro uživatele
Projekt HISPRA (Historická pragensia) Městské knihovny v Praze byl představován již na mnoha knihovnických seminářích, konferencích a jiných akcích. Příspěvky obvykle seznamovaly s dílčími výsledky projektu nebo aktivitami, které na projekt úzce navázaly. V současné době je projekt u konce a je tedy možné se ohlédnout a hodnotit, stejně jako plánovat a vykreslovat další vize, které by na úspěšný projekt vhodně navázaly.
V roce 2005 se MKP rozhodla systematicky věnovat záchraně vzácných a ohrožených dokumentů ze svých fondů reformátováním prostřednictvím digitalizace. Knihovna měla dílčí zkušenosti díky grantovým programům VISK Ministerstva kultury ČR, díky kterým zdigitalizovala několik titulů periodik a především prvotisk známé Pražské Bible. Avšak možnosti a tempo tohoto způsobu digitaliazce se pro MKP jevily jako nedostatečné. Ve zmiňovaném roce se vedoucí Odboru knihovních fondů PhDr. Zuzana Kopencová chopila příležitosti a vypracovala žádost o dotaci z tzv. „Norských fondů“, která byla podpořena a grant byl na podzim roku 2006 knihovně udělen. Na jaře 2007 začala realizace projektu, který započal éru „nových služeb“ v MKP.
Projekt HISPRA byl vystavěn na 4 hlavních cílech:
1. vybudovat vlastní digitalizační pracoviště;
2. pořídit digitální kopie vytipovaných dokumentů („záchrana“);
3. vytvořit online digitální knihovnu („zpřístupnění“);
4. rozšířit povědomí o těchto dokumentech a jejich využití.
Tyto úkoly byly zahrnuty do tříletého harmonogramu let 2007-2010. Na jejich plnění se podílelo průběžně 10-15 zaměstnanců v rámci zhruba 10 úvazků od vedení projektu, přes IT podporu až po samotné operátory digitalizačního pracoviště. Projekt se soustředil na dokumenty ze specializovaných úseků knihovny: na historická pragensia, teatrália a hudebniny. Zdigitalizováno bylo asi 450 tisíc stran dokumentů, což je o 100 tisíc víc než byla plánovaná kvóta.
Knihovna se v prvních fázích projektu soustředila na vybudování vlastního soběstačného pracoviště, které by obsáhlo veškeré úkony digitalizace a dále na výběr dokumentů k digitalizaci. Ta se soustředila především na svazky poškozené degradací papíru a na dokumenty jedinečné svou povahou. Po konsolidaci počátečního tápání začala knihovna i v rámci digitalizace hledat svého „čtenáře, uživatele“ a proto nám nestačila pouhá „záchrana“. Začali jsme hledat alternativu ke Krameriovi, prostřednictvím kterého dokumenty zpřístupňujeme. V roce 2009 byl spuštěn speciální web Praha v knihovně, www.prahavknihovne.cz, který má nabízet vstřícnější přístup ke zdigitalizovaným pragensiím. V současné době víme, že nelze, aby Praha v knihovně žila bez Krameria i ve vztahu k uživateli a tak očekáváme s napětím spuštění Krameria 4 a zároveň pracujeme na revitalizaci Prahy v knihovně. Každopádně nám tento malý subprojekt ukázal, že digitalizace umí být zábavná a zajímavá i pro neakademickou a nevědeckou knihovnu.
Obr. 1: Úvodní obrazovka webu Praha v knihovně
Dalším zajímavým bodem projektu HISPRA byla spolupráce se soukromým gymnáziem Přírodní škola. Studenti v rámci svého projektového vyučování zpracovali několik pražských témat za pomoci pragensií z MKP, především těch zdigitalizovaných. Díky nevidomé dívce ve třídě jsme si např. uvědomili důležitost korektních plných textů. I tento fakt podpořil myšlenku nabízet beletrii v elektronické podobě. Využili jsme zkušenosti s digitalizací z projektu HISPRA a dobré jméno MKP k navázání zajímavých spoluprací a tak v roce 2009 spatřil světlo světa projekt Karel Čapek online, který přinesl MKP ocenění Knihovna roku 2009. Další díla českých klasiků rychle následovala, přesto, že bylo třeba aktivně řešit autorská práva a jiné svízele. Zrodila se myšlenka e-knihovny, prozatím jako rozcestníku k dosud zrealizovaným projektům online beletrie.
S přibývajícími elektronickými texty vyvstala potřeba řešit provázanost s katalogem. V současné době jsou všechny texty dostupné jak přes zmiňovanou e-knihovnu tak, přes knihovnický systém Koniáš ať na OPACích v pobočkách nebo v on-line katalogu. Pokud tedy toužíte po „Babičce“ a nepotřebujete ji mít na klíně a listovat v ní, můžete si ji stáhnout odkudkoliv, kde se nachází připojení k internetu a potřebné zařízení. Všechny naše online texty je možné prohlížet nejen na monitorech počítačů, ale i v chytrých telefonech a v e-čtečkách. Rychlý rozvoj a dostupnost posledně zmiňovaných zařízení přiměla MKP k jejich nákupu a testování. V současné době je pro čtenáře připravena služba absenčního a prezenčního půjčování e-čteček, která bude vhodně doplňovat naše stávající „digitální“ služby.
Projekt HISPRA byl symbolicky zakončen konferencí Digitalizace aneb Konec oslích uší (zpráva z konference v Ikraovi: http://www.ikaros.cz/digitalizace-aneb-konec-oslich-usi, která prezentovala jak samotný projekt, tak i další digitalizační projekty z jiných institucí. Projekty podpořené Finančními mechanismy Evropského hospodářského prostoru a Norska se zavazují k desetileté udržitelnosti po skončení finanční podpory. MKP si toto dobře uvědomuje a kromě pokračování v záchranné digitalizaci plánuje rozvoj svých e- a on-line služeb tak, aby co nejvíce vyhověla svým uživatelům.
MĚŘÍNSKÁ, Eva. Od záchranné digitalizace k elektronickým textům pro uživatele. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/od-zachranne-digitalizace-k-elektronickym-textum-pro-uzivatele
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|