Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Ódou na radost je nová knihovna v Helsinkách Oodi, zhmotněná vize knihovny budoucnosti
Rozhodli jsme se, že budeme postupně představovat významné inspirační knihovny ve světě. Volba první, kterou chceme představit, je zřejmá. Představujeme vám knihovnu budoucnosti, která splňuje vizi komunitního centra bez hranic otevřeného pro všechny. Finové označují knihovnu za severský útulný obývací prostor. Smrkové dřevo, barevné koberce, elegantní pohodlné pohovky, křesla v neutrálních barvách a všude přirozené denní nebo večerní měkké světlo. Živé stromy v obrovských květináčích evokují princip zelené knihovny. Knihovna je navržena tak, aby mohla reagovat na všechno nové, co přijde, i když se ještě neví, co to bude, dodávají architekti.
Finsko se považuje za nejsečtělejší zemi světa. Možná za to mohou dlouhé zimní večery, které poskytují prostor pro čtení. Ale možná i minulost, ještě před pár desítkami let museli snoubenci před svatbou prokazovat, že umějí číst. Není tedy s podivem, že Finové přikládají knihovnám obrovský význam. Průkazku do knihovny vlastní téměř dva milióny Finů. Knihovny nabízí své služby zdarma. Ve Finsku žije přes pět miliónů lidí, kteří si půjčí 68 mil. knih ročně. Oodi symbolizuje základní hodnoty Finska, jimiž jsou vzdělávání, kultura, rovnost a otevřenost. Oodi tedy představuje obývací pokoj národa. Výkonný ředitel pro kulturní záležitosti v Helsinkách (Helsinky mají 630 tisíc obyvatel) Tommi Laitio představil knihovnu jako literární instituci, ale také jako instituci technologickou, hudební, filmovou atd. Vedoucí knihovních služeb Katri Vanttinenová se vyjádřila, že jsou připraveni vést nepřetržitou diskusi s uživateli a zaměstnanci o tom, jaké chování je v knihovně vítané. Knihovna by podle ní měla být rušným místem a střediskem všemožných spontánních aktivit.
Oodi představuje novou éru knihoven, proto má přívlastek knihovna budoucnosti. Navrhlo ji finské studio ALA Architects. Budovu navrhovali pomocí zakřivené geometrie parametrickými metodami – tzv. 3D navrhování pomocí algoritmů. Celá budova má nulovou spotřebu energie, resp. využívá zelenou energii, a je plná environmentálních prvků. Je doslova zaplavena velkým množstvím denního světla. Podlahovou plochu tvoří 17 250 m2. Projekt, který stál 98 mil. euro, byl realizován v létech 2015–2018. Podmínkou úspěšnosti knihovny budoucnosti je výrazná architektura, která přitahuje pozornost turistů, ale zejména nekonvenční a dobře promyšlený program. K projektu se mj. vyjadřovali jak zaměstnanci knihovny, tak veřejnost. Právě knihovníci navrhli, aby se snížil počet skladů knih a počet knih ve volném výběru na 100 tisíc, aby tak mohl vzniknout kreativní prostor pro uživatele, ale i prostor pro kavárnu a restauraci ad. Avšak např. požadavek veřejnosti na saunu knihovníci odmítli. Jen v prvním roce provozu navštívilo knihovnu přes jeden milión návštěvníků. Odhad denní návštěvnosti byl 10 tisíc návštěvníků, skutečností je dvojnásobek. Skutečně, knihovnu, která představuje komunitní centrum bez hranic otevřené pro všechny, navštíví denně kolem 20 tisíc návštěvníků. Knihovna je otevřena denně od 8:00 do 22:00 hodin, a zkráceně v sobotu a neděli od 10:00 do 20:00 hodin. Návštěvníci zde najdou nejen informační centrum města, ale i Europa Experience – centrum informací souvisejících s Evropskou unií. Knihovna splňuje nároky na současnou informační instituci. Vytváří funkční veřejný prostor, ve kterém je zároveň kladen důraz na uspořádání informací. Životnost budovy se odhaduje na 150 let. V plánu je výstavba silničního tunelu pod budovou knihovny.
Knihovna působí jako prosklená loď s usazenými mračny na střeše. Je funkčně rozdělena do tří úrovní: aktivní přízemí, které navazuje na knižní nebe v nejvyšším patře a tvořivé dílny v prostřední části knihovny. Z architektonického hlediska představuje budova obydlený most. Celá stavba je z místního stavebního materiálu, zejména byl použit finský smrk. Působivý baldachýn před vstupem do knihovny tvoří zakrytý prostor pro pořádání venkovních kulturních akcí a volně navazuje na náměstí Kansalaistori. Z terasy knihovny je nádherný výhled na město Helsinky. Aktivní přízemí se denně využívá k nejrůznějším kulturním akcím. Severní část přízemí tvoří kino REGINA, které je zároveň oficiálním sálem Národního audiovizuálního institutu. V jižní části přízemí si mohou návštěvníci dopřát posezení v kavárně nebo kvalitní jídlo v restauraci.
Prostřední část se nazývá „podkroví“. Nabízí řadu flexibilních místností/týmových studoven (např. nahrávací studia, střihová studia, foto a video studio, včetně fotografické tiskárny A2, URBAN WORKSHOP – 3D tiskárny, laserové řezačky, páječky, ale i šicí stroje ad.) a zákoutí mezi ocelovými vazníky mohutné konstrukce budovy. Celá knihovna se dělí na hlučné a tiché zóny. Kromě kina a filmového divadla nabízí dětem dětské hřiště LORU. Aktivity knihovny jsou velmi různorodé od odborných přednášek po nejrůznější koncerty. Čtenáři si v knihovně mohou na šicím stroji např. zkrátit kalhoty nebo si mohou zahrát počítačové hry, navštívit divadlo či koncert. Oodi nabízí i prostor pro mládež, která se může v knihovně jen tak potulovat, pracovat na domácích úkolech, referátech do školy, týmově se vzdělávat. Knihovna preferuje mládež jako cílovou skupinu. Vytvořila pro ni prostor pro bezpečné setkávání. Knihovna pro mládež je umístěna v 1. patře na balkóně. Může ji navštěvovat mládež ve věku do 29 let od středy do neděle a má personál, který se mladým během provozní doby věnuje.
Z knihovnického hlediska je nejvíce impozantní „knižní nebe“ – volný výběr knih (100 tisíc svazků v 17 jazycích), které evokuje obrovskou otevřenou krajinu zastřešenou zvlněným bílým mrakem perforovaným kruhovými světlíky. Knihovna je moderní technologickými možnostmi 21. století. Roboti zajišťují třídění a rozvoz knih na správné místo v regálu. V knihovně se pohybují tři roboti – Tatru, Patu a Veera, jejich jména reprezentují finskou literaturu. Roboti transportují boxy s knihami mezi jednotlivá patra knihovny, umí se vyhýbat lidem i nábytku, umístit knihu i na regál. Jezdí výtahem, aby mohli rozvážet vrácené knihy z třídičky.
Mobilní aplikace OBOTTI doporučuje čtenářům knihy ke čtení. Můžete si ji snadno nainstalovat do vlastního zařízení, slouží jako průvodce knihovnou a světem knih. Mobilní aplikace využívá umělou inteligenci vyvinutou společností HeadAI a může ji používat kdokoli v knihovně i doma. Doporučuje materiál z regálů nebo prostředí Oodi na základě vlastního výběru uživatele. Aplikace obsahuje různé roboty s vlastními předem určenými oblastmi zájmu. Můžete si vybrat robota, který vyhovuje vašim preferencím. Roboti na vás mluví finsky, švédsky a anglicky. Můžete je nastavit tak, aby vám doporučovali např. materiály a aktivity pro děti a mládež. Zajímavostí je spojení dětského oddělení s dospělým. Knihovna se stále soustřeďuje na vědění uložené do knih, považuje toto za dobrý základ k další kreativitě. Nechce však být nudným stánkem pro uchovávání písemného kulturního dědictví. Chce nabízet nový kreativní prostor s vizí. Knihovna se stala srdcem města, místem setkávání Finů, místem, které si zakládá na vzdělanosti a čtení. Chtějí být atrakcí a lákadlem pro návštěvníky, živým hybatelem helsinského života.
Zajímaly nás některé podrobnosti, např. ohledně robotického systému na práci s knihovním fondem a ohledně organizace vzdělávání. Zeptali jsme se knihovní specialistky z Oodi Helsinki Central Library paní Riia Ollanketo z oddělení kultury a volného času a uvádíme její odpovědi.
1) Jak vzniklo jméno knihovny Oodi?
Jméno Oodi bylo vybráno na základě veřejné soutěže o jméno knihovny. Slovo oodi znamená klasickou báseň (anglicky óda).
2) Víme, že máte studia/tvořivé dílny, týmové studovny, pořádáte workshopy atd. Máte nahrávací studia, hudební studia, kurzy šití, kurzy vaření atd. Lidé si v knihovně mohou vyzkoušet řadu profesí. Víme, že si čtenář může zdarma rezervovat jakékoli místo v knihovně. Zajímá nás, jak samotné vzdělávání probíhá. Máte jen 64 zaměstnanců na tak rozsáhlé prostory, knihovnu denně navštíví 20 tisíc lidí, to vyžaduje dobrou organizaci práce. Máte vlastní lektory, nebo si prostory pronajímají vzdělávací agentury, které zajišťují vzdělávání? Jak to vlastně funguje?
V Oodi pracujeme v pěti různých týmech. Jedním z těchto týmů je tým Digital, jehož hlavním účelem je spravovat všechna studia, herny a vybavení v naší dílně ve druhém patře. Zákazníci si mohou zarezervovat zařízení a prostory prostřednictvím webové stránky Varaamo (varaamo.hel.fi). Pokud chcete vyhledat, co může Oodi nabídnout, klikněte na „hledat“ a do pole „Prohledat prostory nebo vybavení“ napište „Oodi“ a zvolte „Obec: Helsinky“. Samozřejmě máme několik partnerů a společností, které organizují program v Oodi, takže neděláme všechno sami. To by ani nebylo možné zvládnout.
3) Můžete nám více popsat robotický systém na práci s knihovním fondem?
V Oodi máme automatizovaný třídící stroj na knihy – velký robot. Rozděluje všechny materiály do různých boxů v závislosti na kvalifikaci – dětská literatura, literatura faktu, beletrie apod. Až jsou boxy plné, tři roboti (robotické vozy) je přepraví ze suterénu do třetího patra. Roboti si sami vyzvednou box s knihami, sami objednají výtah a doručí knihy na místo. Knihy na regály zařazují zaměstnanci. Kromě toho máme dvě robotická ramena. Tato ramena umějí dávat knihy do regálů, ale nedokážou je abecedně třídit. Robotická ramena používáme k odkládání speciálních částí našich sbírek, např. takto ukládáme noviny, které mají výpůjční lhůtu dva týdny. Není nutné je třídit abecedně. Robotické vozy dodává dánská společnost s názvem Mobilní průmyslové roboty (MIR). Robotická ramena dodává společnost Universal Robots (UR). SW na ovládání robotů zajišťuje finská společnost Mikro-Väylä. Na kanále YouTube je možné zhlédnout video, jak fungují robotické vozy v Oodi. Natočil ho Tom Scott, jsou tam i rozhovory s Romeem Pulli, naším IT specialistou, který zná technické podrobnosti o robotickém systému.
4) Jak fungují v knihovně pronájmy?
Pronajímáme některé z našich prostor a jedním z nich je např. Café & Restaurant Oodi a Kino s názvem Kino Regina. Mají oddělený personál a management, nabízíme pouze prostory pro ně.
5) Jak fungují 3D tiskárny? Jsou skutečně zdarma a pro všechny?
Zákazníci mohou používat 3D tiskárny a další vybavení zdarma, ale musí zaplatit za materiál. V Urban Workshopu máme například 3D tiskárny, elektronickou pracovní stanici, šicí stroje, UV tiskárnu a velkoformátovou tiskárnu. Celý seznam si můžete prohlédnout ve Varaamu. Některé naše prostory také pronajímáme zákazníkům pro jejich vlastní akce. Tyto krátkodobé pronájmy zajišťuje náš tým, jehož hlavním účelem je správa těchto prostor a udržování kontaktu se zákazníky.
6) Jak jste fungovali v době covidu?
Na naší webové stránce v Helmě najdete články, jak jsme během covidu fungovali. Od zimy roku 2020 jsme fungovali v omezeném režimu, pouze pro rychlé návštěvy. Čtenáři využívali pro rezervaci knih on-line službu HELMET, která funguje jako webový obchod. Čtenáři objevili digitální čtení. Do knihovny chodili pro rezervované tištěné knihy, mohli i kopírovat a tisknout. Zaznamenali jsme výrazný pokles výpůjček a návštěvnosti. Právě teď máme normálně otevřeno, ale pro akce a návštěvy skupin máme určitá omezení.
Vše z nabídky knihovny si mohou zájemci zdarma rezervovat přes webové stránky města Helsinky. Město Helsinky nabízí v knihovně City Workshop ve 2. patře, jedná se o širokou škálu profesionálních nástrojů, které mohou uživatelé používat samostatně, případně je na práci s přístroji zaškolí personál, který je zde po celou dobu k dispozici. Jedná se o různé druhy tvůrčí činnosti, kterou si mohou zájemci vyzkoušet na vlastní kůži. Dále si mohou v knihovně objednat průvodcovské služby pro skupiny, též individuální. Jsou určeny zejména pro imigranty a dospělé čtenáře se speciálními potřebami. Průvodce zájemce seznámí se zázemím knihovny a se základními službami. Zaměstnanci Oodi připravují workshopy pro školy a zájmové skupiny, při kterých používají rozšířenou virtuální realitu, učí kreslení na tabletu, ale i základům tvorby hudby nebo základům fyziky, elektriky. Půjčují časopisecké tablety, které umožňují přístup k řadě časopisů a novin. Čtenáři Oodi mohou čtenářský průkaz využívat v rámci sítě knihoven v helsinské metropolitní oblasti – mají tak k dispozici 3,5 mil. knihovních dokumentů: knih, časopisů, novin, sbírek hudebnin, komiksů, deskových her aj. Místo na akcích nebo samotné pořádání akce si mohou zájemci rezervovat přes webové stránky knihovny prostřednictvím on-line služby HELMET. Knihovníci diskutují, co ještě je knihovna a co už není. Nejlepší odpověď poskytl vizionář Rem Koolhaas, který měl za úkol zatraktivnit Seattle Public Library (1999) úplně novému druhu návštěvníků. Řešení našel v odpovědi: „Knihovna se z prostoru ke čtení proměňuje na společenské centrum s mnohonásobnými kompetencemi“. Knihovna budoucnosti bude i nadále půjčovat knihy, ale pokud chce uspět, změní se v komunitní centrum bez hranic otevřené všem.
Literatura:
Architektura 2021. Helsinská ústřední knihovna Oodi s průsvitným knižním nebem. Září 2021 [online]. Architektura 2021: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://cs.furniturehomewares.com/2019-01-10-helsinki-central-library-oodi-ala-architects
Archiweb. Oodi Central Library Helsinki [online]. Archiweb, s.r.o.: ©1997-2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.archiweb.cz/b/helsinki-central-library-oodi
Archiweb. Seattle Public Library [online]. Archiweb, s.r.o.: ©1997-2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.archiweb.cz/b/seattle-public-library
ART ANTIQUES. Šenk, Filip: Veřejná knihovna jako experiment a hybridní prostor. Zima 2019 [online]. Art Antiques: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.artantiques.cz/verejna-knihovna-jako-experiment-a-hybridni-prostor
ČT 24. Roboti, 3D tiskárny nebo videostudia. V Helsinkách otevřeli ultramoderní knihovnu. 9. 12. 2018 [online]. Česká televize: ©1996-2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2673965-roboti-3d-tiskarny-nebo-videostudia-v-helsinkach-otevreli-ultramoderni-knihovnu
DesignMag.cz. Helsinky postavily centrální knihovnu s tvarem lodi a střechou evokující mraky. [online]. DesignMag.cz: ©2007-2021 [cit. 6. 9. 2021]. ISSN 2464-6202. Dostupné z: https://www.designmag.cz/architektura/79511-helsinky-postavily-centralni-knihovnu-s-tvarem-lodi-a-strechou-evokujici-mraky.html
Obotti, Oodi´s own recommendation robot [online]. 16. 6. 2021. Oodi: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.oodihelsinki.fi/en/obotti-oodis-own-recommendation-robot/
Oodi Helsinki Central Library [online]. Oodi: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.oodihelsinki.fi/eu
Oodi Helsinki Central Library. Plán jednotlivých pater [online]. Oodi: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.oodihelsinki.fi/en/services-and-facilities/facilities/
Portál ASB. Oodi, nejen knihovna. [online]. Jaga Media, s.r.o: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.asb-portal.cz/architektura/oodi-nejen-knihovna
Respekt.cz. Lauder, Silvie a Turek, Pavel: Óda na budoucnost. Obývák na severu. 8. 1. 2020 [online]. Economia, a.s.: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. ISSN 1801-1446. Dostupné z: https://www.respekt.cz/tydenik/2019/4/reportaz-oda-na-budoucnost
Scott, Tom. Jak fungují robotické vozy v Oodi. In: YouTube [online]. 14. 10. 2019. [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=dPb9o3uDF_Q&ab_channel=TomScott
Travel Magazín. Oodi: Centrální knihovna v Helsinkách ukrývá i kino, dílny a studia. [online]. Magazin.TravelPortal.cz: ©2018 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://magazin.travelportal.cz/2018/12/13/oodi-centralni-knihovna-helsinky/
TVARCHITECT.COM. Nová knihovna ve Finsku je stavbou budoucnosti, nabízí roboty, nahrávací studia i živé stromy. [online]. Living Modia s.r.o. Vytvořeno v Beneš & Michl: ©2021 [cit. 6. 9. 2021]. Dostupné z: https://www.tvarchitect.com/clanek/nova-knihovna-ve-finsku-je-stavbou-budoucnosti-nabizi-netusene-moznosti/
FOBEROVÁ, Libuše; FRANĚK, Zdeněk. Ódou na radost je nová knihovna v Helsinkách Oodi, zhmotněná vize knihovny budoucnosti. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/odou-na-radost-je-nova-knihovna-v-helsinkach-oodi-zhmotnena-vize-knihovny-budoucnosti
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|