Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Ohlédnutí za opavskou konferencí o budoucnosti veřejných knihoven
Knihovna se z prostoru ke čtení proměňuje na společenské centrum s mnohanásobnými kompetencemi. autoři stavby The Seattle Public Library
Ani sníh a špatné povětrnostní podmínky neodradily knihovníky a studenty od účasti na dvoudenní konferenci Kniha ve 21. století, která se konala po deváté již tradičně na Slezské univerzitě v Opavě Filozoficko-přírodovědecké fakultě Ústavu bohemistiky a knihovnictví (15. – 16. února 2012). Letos byla největší účast, co organizátoři pamatují. Do bílé Opavy se sjelo sto šedesát účastníků. Ukázalo se, že budoucnost knihoven knihovnickou komunitu velmi zajímá. Program byl šitý na míru nosnému tématu konference „Budoucnost knihoven – trendy a směry“ a vznikal v úzké spolupráci se SKIP 10, již tradičním spolupořadatelem konference. S nápadem uspořádat konferenci na téma budoucnost knihoven přišla předsedkyně SKIP 10 Jana Galášová a navrhla konferenci rozdělit do čtyř hlavních sekcí: Metamorfóza knihy; Role knihoven v celoživotním vzdělávání; Teenager a čtení a Studentská sekce.
Na konferenci zaznělo celkem devatenáct příspěvků od renomovaných knihovníků (Vít Richter, Zlata Houšková, Silvie Stasselová, prof. Milan Konvit, Helena Gajdušková ad.), za soukromý sektor přijel diskutovat Tomáš Baránek, vydavatel e-knih z vydavatelství Jan Melvil Publishing, který nabídl pohled na problematiku vydávání e-knih z druhé strany. Potvrdil, že e-knihy mají před sebou velkou budoucnost, a že to ovlivní činnost knihoven, zvláště, když vydavatelé e-knih uvažují o tom, že je budou i půjčovat.
Zazněly velmi zajímavé příspěvky o činnosti knihoven: „Virtuální akademie třetího věku v knihovně“; „Informační vzdělávání v knihovnách - s přihlédnutím k potřebám sociálně vyloučených osob“; „Práce s teenagery v třinecké knihovně“ ad. Studenti představili zajímavé projekty a výzkumy, např. „Zelená knihovna“; „Marketing do knihoven“; „Čtenářské charakteristiky desetiletých a patnáctiletých dospívajících“; „Děti na internetu – z výsledků EU Kids online“ ad. Z konference díky sponzorům - vyškovské firmě Elsyst Engineering a Mikrop Čebín, a.s. - vydáme recenzovaný tištěný sborník a elektronickou verzi vystavíme na stránkách konference.
Z celé konference vyznělo, že knihovny hledají příležitosti a jsou ve střehu. Uvědomují si, že budou existovat, pokud je lidé budou potřebovat. Problematika e-knih, čteček, digitalizace, multikulturalizmu, sociální nerovnosti občanů, komunitních aktivit, nedostatku financí a permanentních změn (mění se filmový, hudební, knižní průmysl ad.) knihovny ovlivňuje v jejich podstatě. Knihovny na celém světě řeší stejné problémy: nedostatek finančních prostředků; nedostatek uznání ze strany zřizovatelů a nedostatek porozumění ze strany uživatelů. Cílenou propagací to mohou změnit.
Osobně věřím ve skvělou budoucnost knihoven, protože i když ztrácejí dominantní postavení na trhu, mají hodnotu, kterou nikdo jiný nedokáže nahradit. Jsou největším odborníkem na krásnou literaturu a neznám lepšího propagátora knih a jejich autorů. Umějí identifikovat dokument a sbírat, třídit, ukládat, distribuovat a vytvářet informace tak, jako nikdo druhý. Knihovník je strážcem brány k poznání. Jak trefně poznamenal Robert Lannello: „Prodávejme knihovnu jako zdravou alternativu k „rychlé“ informaci".
Všem, kteří přispěli ke zdaru konference, děkujeme a těšíme se na jubilejní desátý ročník.
FOBEROVÁ, Libuše. Ohlédnutí za opavskou konferencí o budoucnosti veřejných knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ohlednuti-za-opavskou-konferenci-o-budoucnosti-verejnych-knihoven
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|