Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2014 » Ohlédnutí za seminářem Informační vzdělávání uživatelů ve veřejných knihovnách
Ve dnech 23. – 24. dubna 2014 se v Městské knihovně Havířov uskutečnil 6. ročník semináře Informační vzdělávání uživatelů ve veřejných knihovnách. Byl určen všem zájemcům z řad knihovníků. Jeho organizaci, stejně jako v předchozích letech, zajišťovala odborná sekce IVU SDRUK. Úvod semináře byl věnován obecným teoretickým poznatkům týkajícím se informačního vzdělávání a jeho zakotvení v kurikulárních dokumentech. Následovala série tří volitelných workshopů s praktickými aplikacemi. Závěrečná část probíhala v jednotlivých pracovních skupinách sekce IVU SDRUK.
Seminář vedla Mgr. Veronika Peslerová ve spolupráci s vedoucími jednotlivých pracovních skupin – Mgr. Helenou Hubatkovou Seluckou a Mgr. Janou Leparovou. Úvodní blok zahájila Mgr. Pavlína Mazáčová, PhD., která ve své přednášce Knihovníci, nebojte se kurikula! představila dva klíčové dokumenty ovlivňující vzdělávací obsah na základních a středních školách – rámcový a školní vzdělávací program. Zdůraznila jejich význam pro knihovníky připravující lekce informačního vzdělávání. Mgr. Helena Hubatková Selucká pak vyzvala přítomné k aktivní účasti při tvorbě Databanky vzdělávacích programů.
Z pestré nabídky workshopů si mohl každý účastník zvolit tři témata, která ho nejvíce zaujala. PhDr. Pavla Kovářová prezentovala svou koncepci informačního vzdělávání pro základní školy zaměřenou na problematiku bezpečné internetové komunikace. Jednu z navržených lekcí – Kdo je za monitorem? si mohli účastníci v roli žáků vyzkoušet. Zájemcům autorka nabízí podklady k jednotlivým lekcím výměnou za zpětnou vazbu ke koncepci i vlastní realizaci lekce.
Mgr. Veronika Vardasová realizovala lekci informačního vzdělávání pro žáky druhého stupně ZŠ věnovanou periodickému tisku. Seznámení s periodiky probíhalo formou individuální práce i aktivní spolupráce ve skupinách, které postupně plnily zadávané úkoly. Obdobný průběh měla také lekce Ivety Štanclové Kdo hledá, najde. Tentokrát se však jednalo spíše o literární lekci zaměřenou na poznávání života a díla spisovatele Karla Čapka. Kromě vyplnění pracovních listů došlo i na prezentaci výsledků skupinové práce a shrnutí získaných informací formou myšlenkové mapy.
Dopolední část druhého dne zahájily vstupy jednotlivých pracovních sekcí IVU SDRUK. Mgr. Helena Hubatková Selucká představila činnost sekce Čtenářská gramotnost a Mgr. Jana Leparová prezentovala sekci Informační zdroje. Výstupem činnosti těchto skupin je vytvoření metodického materiálu o informačním vzdělávání, jehož grafické zpracování a vydání vedoucí sekce Mgr. Veronika Peslerová v nejbližší době přislíbila. Závěrečnou část semináře tvořily workshopy jednotlivých pracovních skupin.
V rámci sekce Informační zdroje pro 2. stupeň ZŠ a středoškoláky zazněly následující příspěvky. Bc. Romana Ráblová popsala z pozice školní knihovnice realizaci vlastní lekce Lapeni v síti. Jejím cílem je představit žákům bezpečné používání sociálních sítí. Zkušenosti s informačním vzděláváním na ZŠ Gorkého v Havířově popsal ředitel školy Mgr. Igor Zaťko. Témata informačního vzdělávání podle něj nejčastěji zasahují do výuky českého jazyka a informačních technologií. Pohled vysokoškolského knihovníka pak přinesla Mgr. Daniela Tkačíková. Sdílela své Zkušenosti s informační výchovou na VŠB-TU Ostrava. Výstupy z workshopů jednotlivých pracovních skupin společně se závěry ze semináře celý program akce uzavřely.
Seminář přispěl k navázání kontaktů s lidmi, kteří se informačním vzděláváním zabývají v podmínkách svých institucí. Byly představeny pohledy na informační vzdělávání z perspektivy školních knihovníků, učitelů ZŠ či vysokoškolských knihovníků. Účastníci si mohli vyzkoušet realizaci informačních lekcí v roli studentů, lekce následně rozebírat a hodnotit. Akce tak umožnila všem zúčastněným načerpat inspiraci pro tvorbu a aktualizaci lekcí informačního vzdělávání v prostředí svých knihoven. Prezentace a materiály ze semináře jsou k dispozici zde.
LIDMILA, Jan. Ohlédnutí za seminářem Informační vzdělávání uživatelů ve veřejných knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(2) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ohlednuti-za-seminarem-informacni-vzdelavani-uzivatelu-ve-verejnych-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|