Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2019 » Ohlédnutí za třetím ročníkem Jižní Moravy čte
Již třetím rokem se vybraných šedesát knihoven z celé jižní Moravy zapojilo do projektu Městské knihovny Břeclav a Moravské zemské knihovny v Brně „Jižní Morava čte“. Po loňském úspěšném zapojení spisovatelů, ilustrátorů, místních kronikářů a pamětníků se letošní řady rozrostly o další osobnosti, které rády, s nadšením a ochotou zavítaly do knihoven na besedy či autorská čtení. Byli to např. spisovatelky Markéta Harasimová, Věra Fojtová, Lenka Dokoupilová, Lenka Šnajderová, Martina Bittnerová, Hynek Klimek. Do knihoven zamířili s dramatickým přednesem také čtoucí či píšící herci, jako např: paní Zdena Herfortová (v Židlochovicích, v Rajhradě) či Tomáš Herfort (v Břeclavi, ve Vedrovicích) anebo Tomáš Sagher (v Moravanech).
Součástí projektu byla i tento rok soutěž, tentokrát na téma: „Moje obec, moje město, můj kraj za 100 let“. Povídky, pohádky, eseje, básničky, výtvarné práce či nově videonahrávky děti ve věku od 4 do 15 let odevzdávaly do konce října v bezmála šedesáti zapojených knihovnách. Poprvé v tomto ročníku probíhala soutěž v celkem šesti kategoriích. Nově, na žádost knihoven, byla soutěž rozšířena o kategorii audiovizuální. Celkem proběhlo v knihovnách 168 akcí, kterých se zúčastnilo 5.595 dětí, včetně rodičů a prarodičů do knihoven zamířilo 6.895 účastníků.
Autoři prací, které v různých kategoriích byly v knihovnách vybrány jako nejlepší, obdrželi pozvánku do brněnského Divadla Polárka na divadelní představení 1. 12. 2018 anebo do Hvězdárny a planetária Brno na slavnostní vyhlášení dne 8. 12. 2018, a tím postoupili do krajského kola. Celkem 128 literárních, výtvarných a audiovizuálních prací bylo zasláno z knihoven obcí a měst do krajského kola a tři nejlepší z nich v každé kategorii byly slavnostně vyhlášeny v Divadle Polárka a ve Hvězdárně a planetáriu Brno.
Přehled vítězů 3. ročníku Jižní Morava čte v roce 2018
Kategorie výtvarná 4–7 let - jednotlivci
1. místo – Markéta Kalinová, Moje město za 100 let (Městská knihovna Břeclav)
2. místo – Jan Zahradník, Syrovice za 100 let (Obecní knihovna Ořechov)
3. místo – Lukáš Koudelka, Robot (Knihovna Boskovice)
Kategorie výtvarná 4–7 let - kolektivy
1. místo – Amálie Chládková, Karolína Palbuchtová, Antonín Beránek, Filip Krejčí, David Stöhr, Přehrada Křetínka (Městská knihovna Letovice)
2. místo – Anna Antalová, Matěj Smejkal, Tomáš Janhuber, Adéla Krejčířová, Ondřej Hlaváč, Obec Ořechov za 100 let (Obecní knihovna Ořechov)
3. místo – Marie Helánová, Alžběta Helánová, Amálie Helánová, Rozálie Helánová, Smíchov – Šebetov za 100 let (Knihovna Boskovice)
Kategorie literárně-výtvarná, kolektivy 8–15 let
1. místo – Štěpán Tichý a Tereza Tichá, Po 100 letech vychází tištěné noviny (Městská knihovna Boskovice)
2. místo – Lucie Kratochvílová, Bronislav Buš, Nikolas Bernát, Alex Opluštil, Nový začátek (Městská knihovna Blansko)
3. místo – Jan Růžička, Melichar Francán, Guf a Fug na cestách (Městská knihovna Židlochovice)
Kategorie literární 8–10 let
1. místo – Ibrahim Hazaa, Vyškov za 100 let, (Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově)
2. místo – Alžběta Češková, Takový obyčejný den (Městská knihovna Břeclav)
3. místo – Viktorie Portlová, Vesnička má milovaná (Městská knihovna Břeclav – pobočka Charvátská Nová Ves)
Kategorie literární 11–15 let
1. místo – Tobiáš Marván, Nádherná budoucnost …. možná (Obecní knihovna Jaroslavice)
2. místo – Lucie Rabovská, Za 100 let (Obecní knihovna Nikolčice)
3. místo – Vanessa Robošová, Moje obec – moje město – můj kraj za 100 let (Místní knihovna Zaječí)
Kategorie audiovizuální - kolektivy 8–15 let
1. místo – Daniel Král, Petr Wang, Břeclav za 100 let, (Městská knihovna Břeclav)
2. místo – Andrea Zůbková, Tereza Smékalová, Ema Mikulecká, Veronika Kromerová, Lidé versus ptáci (Knihovna Jiřího Mahena – pobočka Soběšice)
3. místo – Amálie Peroutková, Sára Rabasová, Anna Pospíšilová, Tereza Lokajová, Babice za 100 let (Obecní knihovna Bílovice nad Svitavou)
Všechny děti zde zhlédly divadelní či filmové představení, obdržely věcné (zejména knižní) dary a také si samozřejmě vyslechly dramatizaci vítězných textů v podání herců divadla. Pro některé z nich, zejména z malých obcí, to bylo první setkání s divadlem vůbec. Tímto projektem jsme se snažili podpořit dětskou fantazii a přimět mladé čtenáře k zamyšlení, jak bude vypadat jejich kraj za 100 let. Podstatou projektu bylo podpořit u dětí budování vztahu s místem, kde žijí, zamyšlení nad tím, jak jejich konání v dnešní době ovlivňuje budoucnost, jakou vidí svoji roli v budoucím světě.
Za realizaci projektu patří poděkování především zapojeným knihovnám, ale také partnerům a sponzorům, kteří přispěli finančními či drobnými věcnými dary pro soutěžící. Mediální partneři: Kult, Brňan, Český rozhlas Brno, rádio Signál a TV Brno 1. Partneři akce: Divadlo Polárka, Hvězdárna a planetárium Brno. Sponzoři akce: Teplárny Brno, Brněnské vodárny a kanalizace, a. s., Správa železniční dopravní cesty, Českomoravský cement, Zábavné učení.cz, Knihy Dobrovský, nakladatelství Host, Lesy ČR, Siko koupelny a kuchyně, ElektroWin, VIDA! science centrum
Čtěte spolu s námi i v roce 2019. Sledujte naše aktivity na webových stránkách http://jiznimoravacte.cz/ a na stejnojmenném profilu na facebooku. Spolufinancováno Jihomoravským krajem.
DILHOFOVÁ, Adéla. Ohlédnutí za třetím ročníkem Jižní Moravy čte . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ohlednuti-za-tretim-rocnikem-jizni-moravy-cte
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|