Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2015 » Okna oborů dokořán
V úterý 2. prosince, v den největší ledovkové kalamity za posledních třicet let, se v Národní technické knihovně konal celodenní seminář realizovaný v rámci projektu Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2014. Cílem semináře bylo seznámit jeho účastníky s obsahem a funkcemi jednotlivých oborových bran, ale i na obecnější úrovni představit možnosti dalšího směřování. Zvláštní pozornost byla věnována jejich potenciální roli v rámci připravovaného Centrálního portálu knihoven.
V úvodní přednášce bylo představeno technické řešení Jednotné informační brány (dále jen JIB), nad kterou jsou jednotlivé oborové brány vystavěny. Jedná se zejména o publikační systém PLONE, federativní vyhledávač METALIB a linkovací server SFX – ten je schopný zajistit přístup k plným textům napříč databázemi, propojit katalogy a poskytnout přístup k dalším doplňkovým službám (např. elektronické dodávání dokumentů). Důležitým výstupem SFX je také seznam elektronických časopisů a e-knih, které jsou dostupné v dané knihovně. Byly také představeny plány rozvoje JIB v blízké budoucnosti: např. nasazení nové verze METALIB + v oborové bráně ART. V tomto případě jde o hybrid centrálního indexu (PRIMO) a METALIBU. Poměrně novou záležitostí je možnost přihlásit se jako uživatel konkrétní instituce pomocí EDUid a v neposlední řadě také přehledné mobilní rozhraní JIB. Zájemci mohou nalézt více informací o technickém řešení JIB na této stránce.
Prostřední část semináře se skládala z prezentací představujících jednotlivé oborové brány. V obecné rovině můžeme popsat jejich čtyři společné charakteristiky: výběr zdrojů, údržba sbírky, popis zdrojů a předmětová klasifikace.
Jako první byla prezentována oborová brána s nejdelší historií – odborné veřejnosti slouží od konce roku 2006. Také s ohledem na vznik dalších bran bylo potřeba vytvořit obecnou metodiku jejich tvorby, brána KIV se tak stala prototypem. Cílem brány KIV je především zabezpečení informačních potřeb knihovníků a informačních pracovníků, učitelů a studentů oboru Knihovnictví a informační věda. Je součástí služeb Knihovnického institutu Národní knihovny v Praze. Až na výjimky neobsahuje obecné zdroje ani katalogy, ale pouze oborové zdroje. Přidanou hodnotou brány je možnost prohledávat všechny zapojené zdroje současně z jediného uživatelského rozhraní. Důležitou roli zde má Databáze knihovnické literatury (KKL). Brána KIV umožňuje prohlížení této databáze pomocí kategorií Konspektu. Do budoucna se plánuje integrace brány s portálem Informace pro knihovny (IPK).
Brána IREL se zaměřuje na oblast mezinárodních vztahů a je spravována Ústavem mezinárodních vztahů Praha (ÚMV). Brána zprostředkovává přístup k plným textům odborných časopisů, včetně publikací ÚMV, a k výběru tematicky odpovídajících kvalitních odborných zahraničních i českých zdrojů. Je zde využit EUROTEZAURUS, který pomáhá např. při formulaci dotazu, resp. tvorbě klíčových slov. Brána také nabízí přehled relevantních databází a dalších kvalitních zdrojů, mezi jinými např. volně dostupné Policy Papers, což jsou studie věnované určitým problémům zahraniční politiky. Pro zájemce z řad širší veřejnosti může být atraktivní sekce Zahraniční politika, kde mohou najít aktuální i archivní informace o české zahraniční politice ve formě soupisu článků a dokumentů.
O zábavnou vsuvku se postaral Mgr. Václav Kapsa svou prezentací Oborové brány Musica (MUS), která poskytuje jednotný přístup k informačním zdrojům v oblasti hudby a hudební vědy. Úvodní stránka brány obsahuje rozcestník, ze kterého je hned zřejmé, co lze najít uvnitř. Nejdůležitější sekcí je pak literatura o hudbě a nahrávky. Přednášející netradičně ztvárnil rozdíl mezi vyhledáváním na Googlu a v bráně MUS; použil k tomu záznam dvou odlišných hudebních skladeb: In the Mood vs. Beethoven opus 135 IV Muss es sein? Es muss sein!. MUS na rozdíl od Googlu nabízí jen omezený výběr zdrojů a poměrně složité rozhraní, ovšem na druhou stranu se snaží uživatele více aktivizovat (např. volbou zdrojů) a především jej vede ke kvalitnějším zdrojům a výsledkům. Nabízí rovněž užitečné prohlížení dle kategorií Konspektu.
S netradičním pojetím prezentace vystoupila také kolegyně PhDr. Květoslava Hartmanová. Bránu představila pomocí ilustrovaného příběhu pejska a kočičky – v něm spolupracují mimo jiné na tvorbě rešerše na téma práva zvířat v ČR. Tímto způsobem představila, co lze v databázi najít a jak při tom postupovat. Brána je určena zejména uživatelům z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterým umožňuje z jednoho místa, v jednom vyhledávacím rozhraní, paralelně prohledávat různé české a zahraniční zdroje (katalogy knihoven, plnotextové databáze, digitalizované tisky atd.) z oblasti práva.
Tech je bránou s nejkratší historií, vznikla v roce 2008 v Národní technické knihovně. Zde také tvoří součást každodenní praxe kolegů v referenčních a informačních službách. Krom jiného zpřístupňuje velké množství kvalitních volně dostupných zdrojů. Tyto zdroje jsou průběžně aktualizovány a doplňovány. Dostupná je také mobilní aplikace TECH/NTK pro zařízení s iOS.
Brána ART je zaměřena na výtvarné a užité umění a je patrně nejvíce ze všech oborových bran zaměřena i na širší veřejnost. Založena byla v roce 2004 a spolupracuje na ní devět knihoven. Kromě vyhledávače nabízí např. přehled knižních novinek z oboru nebo informace o aktuálních akcích a výstavách.
Závěrečná část semináře byla věnována širšímu kontextu oborových bran – roli JIB a novým možnostem meziknihovní výpůjční služby v prostředí Centrálního portálu knihoven (CPK).
Integrace a zachování funkčnosti JIB i jednotlivých oborových bran v rámci plánovaného CPK je jedním z důvodů odložení výběrového řízení na dodavatele řešení CPK – to tedy nakonec neproběhne v roce 2015, jak se dříve plánovalo. Nalézt vhodné technologické řešení není jednoduchá ani levná záležitost. Dr. Stoklasová ve svém příspěvku shrnula dosavadní postup aktivit pracovních skupin podílejících se na projektu CPK, upozornila na velký objem práce, který je stále ještě čeká. Především je potřeba nalézt řešení, které je plně využitelné, flexibilní a udržitelné. V současné době se pracovní skupiny více zabývají uživatelskými potřebami a tvorbou tzv. uživatelských scénářů. V plánu je také testování možnosti realizace části projektu CPK vlastním vývojem. Konkrétně půjde o projekt Číst Brno, který vytvořila a spravuje MZK.
V posledním příspěvku semináře popisovaly kolegyně Košťálová (NKP) a Ouzká (NTK) možnost integrace služeb Virtuální polytechnické knihovny (VPK) do Souborného katalogu ČR, resp. využití VPK jako určitého národního centra pro MVS. V současné době se toto propojení již testuje a vylaďují se některé detaily. Integrace by měla přinést zjednodušení procesů, především ve vyúčtování služby, ale teprve zkušenosti z nadcházejících měsíců ukáží, nakolik je tato myšlenka realizovatelná v praxi. S projektem CPK se otevírají některé nové možnosti poskytovaných meziknihovních služeb: např. dodávání dokumentů čtenáři až domů nebo jednotné ověřování identity čtenáře a s tím související možnost vzdálené registrace.
Seminář Okna oborů dokořán! ukázal, že i nenápadně rozvíjené projekty mohou být pro mnohé užitečné, zejména pak pro kolegy poskytující referenční služby. Přínosné bylo jistě i zasazení tématu JIB a oborových bran do širšího kontextu, zejména v oblasti propojení s CPK. Téměř všechny prezentace jsou vystaveny na stránkách NTK.
Literatura:
STOKLASOVÁ, Bohdana et al. Oborové brány. 1. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2008. 108 s. ISBN 978-80-7050-555-7.
ŠKOP, Michal. Okna oborů dokořán. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/okna-oboru-dokoran
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|