Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2015 » Okres Blansko – regionální literatura, její uchování a využití v knihovnách
Tato část fondů všech knihoven je velmi pečlivě střežená, protože většina již dříve vydaných publikací je téměř nenahraditelná. Při doplňování regionální literatury je důležité bedlivě sledovat také regionální tisk, kde se objevují informace o nových místních publikacích, protože žádná z našich knihoven nemá právo povinného výtisku. Fond regionální literatury je v knihovnách k dispozici svým uživatelům buď k prezenčnímu studiu (a to v případě, že výtisk je v knihovně pouze 1x) nebo ho lze půjčovat absenčně. Dvě největší knihovny – Městská knihovna Blansko i Boskovice dlouhodobě a systematicky tuto literaturu doplňují a uchovávají. Stejně tak i všechny ostatní profesionální knihovny.
Také neprofesionální knihovny se snaží mít ve svém fondu vlastní koutek místní regionální literatury. Jako příklad netradiční nabídky lze uvést Místní knihovnu ve Veselici. Je zde vytvořeno Centrum regionální literatury. Publikace jsou zpracovány v systému Clavius REKS, jsou dohledatelné v on-line katalogu, ale také je k nim na webu knihovny vytvořen seznam obcí z širšího regionu. Vše je společně propojeno a nabízeno. Více informací lze dohledat na webu knihovny. Z celkového počtu 135 knihoven okresu Blansko má v současné době 82 knihoven vlastní on-line katalog na webové stránce. Je tedy možné pohodlně dohledat konkrétní titul pro každého uživatele.
Další důležitou součástí práce v knihovnách je nabídka a propagace regionální literatury pro dětské čtenáře. Od roku 2008 se scházejí v knihovnách našeho regionu čtoucí rodiny a seznamují se v ročních společných projektech se současnými regionálními autory, historickými regionálními osobnostmi nebo příběhy. Na všechny společné akce nás doprovází Bábrdlinka Kníženka (Kněžnice čarodějná blanenská) – patronka čtoucích rodin. Tato setkání jsou organizována pod hlavičkou Celé Česko čte dětem a každá zapojená knihovna si vytváří vlastní program s nabízenou regionální tématikou. Děti nejen čtou, ale také tvoří. Výsledky celoroční činnosti jsou společně vystaveny a putují mezi jednotlivými knihovnami. Dvakrát za rok organizujeme společné setkání čtoucích rodin, na které zveme regionální osobnosti. Na literárních putováních se vydáváme do blízkého okolí, čteme v přírodě, chystáme pro děti soutěže i odměny.
Pro knihovníky je vytvořena nabídka regionálních autorů, kteří ochotně a rádi udělají besedu pro děti nebo dospělé čtenáře. Tato nabídka je stále doplňována a rozšiřována.
JALOVÁ, Helena. Okres Blansko – regionální literatura, její uchování a využití v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/okres-blansko-regionalni-literatura-jeji-uchovani-vyuziti-v-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|